Otvoren prvi pogon za skladištenje energije u rastaljenoj soli
MOSS funkcionira poput divovske, superučinkovite baterije, a novo postrojenje skladišti energiju iz obnovljivih izvora poput vjetra i sunca
Danska tvrtka Hyme Energy pokrenula je prvi svjetski projekt skladištenja energije koristeći rastopljenu hidroksidnu sol za skladištenje zelene energije. Projekt se zove Molten Salt Storage – MOSS, a postrojenje za skladištenje energije otvoreno je u danskom Esbjergu.
Divovska superučinkovita baterija
Pohrana viška energije proizvedene tijekom sunčanih ili vjetrovitih dana za kasniju upotrebu ključni je izazov zelene energije. Rješenje danskih stručnjaka ovaj višak energije proizveden tijekom vršnih razdoblja pohranjuje unutar rastaljene hidroksidne soli. MOSS funkcionira poput divovske, superučinkovite baterije, a novo postrojenje će skladištiti energiju iz obnovljivih izvora poput vjetra i sunca.
Tijekom razdoblja visoke proizvodnje obnovljive energije, višak električne energije koristit će se za zagrijavanje hidroksidne soli koja prelazi u rastaljeno stanje. Ova rastaljena sol držat će se na ekstremno visokim temperaturama i pohranjivati ogromne količine energije.
Održiva i pouzdana rezerva
Buduća komercijalna MOSS postrojenja mogla bi skladištiti zelenu električnu energiju u rastaljenoj hidroksidnoj soli zagrijanoj do 700 stupnjeva Celzijusa otkriva Ask Emil Løvschall-Jensen, izvršni direktor i suosnivač Hyme Energyja.
Pohranom zelene električne energije u rastaljenoj hidroksidnoj soli postrojenje za skladištenje energije stvara pouzdanu i održivu rezervu za vrijeme kad je proizvodnja obnovljive energije niska. A čim proizvodnja obnovljive energije padne iz bilo kojeg razloga, oslobađa se toplina pohranjena u rastaljenoj soli i ta se toplinska energija pretvara u paru.
Rastaljena hidroksidna sol izvanredno je otporna na toplinu i ta joj osobina omogućuje pohranu ogromnih rezervi energije uz minimalne gubitke.
Danski projekt
Uz Hyme Energy u ovom projektu sudjelovao je niz danskih kompanija kap što su Alfa Laval Aalborg i KIRT te danski Program za razvoj i demonstraciju energetskih tehnologija (EUDP). Cilj je CO2 neutralna zemlja do 2050. A MOSS tehnologija mogla bi, vjeruju, dekarbonizirati brojne energetski intenzivne industrije. Naime, potrošnja topline čini 50% ukupne globalne potrošnje energije, uz 40% emisije ugljika.