15 godina Facebooka

Na današnji je dan 2004. godine na Harvardu, iz studentske sobe, Mark Zuckerberg pokrenuo stranicu TheFacebook koja je u međuvremenu postala najutjecajnija društvena mreža na svijetu

Sandro Vrbanus ponedjeljak, 4. veljače 2019. u 15:21

Već vjerojatno vrlo dobro znate priču o nastanku Facebooka. Mark Zuckerberg je još 2003. godine počeo voditi web stranicu Facemash koja je njemu i kolegama s Harvarda trebala omogućiti rangiranje djevojaka po privlačnosti. Stranica je radila tek nekoliko dana unutar sveučilišta, kada ju je vodstvo ugasilo zbog kršenja privatnosti i autorskih prava na fotografije. Nakon toga Zuckerberg je krenuo s izradom "Face booka", digitalne verzije harvardskog imenika koja je uključivala podatke o studentima.

U siječnju 2004., ohrabren jednim pozitivno intoniranim člankom o ovom servisu, tada 19-godišnji Zuckerberg je počeo raditi na novom servisu koji je nazvao TheFacebook. Stranica je prvi puta u javnost puštena na današnji dan, 4. veljače te godine.

TheFacebook (2004.)
TheFacebook (2004.)

TheFacebook je isprva bio dostupan samo studentima Harvarda, ali se vrlo brzo, već u ožujku, proširio na sveučilišta Columbia, Stanford i Yale. Motiv za širenje bio je ogroman interes, odnosno činjenica da je u manje od mjesec dana preko polovice studenata Harvarda imalo profil na ovom servisu.

Sredinom iste godine Zuckerbergu se pridružio osnivač Napstera Sean Parker, a dobili su i investiciju suosnivača PayPala Petera Thiela. 2005. godine preimenovali su servis u Facebook, proširili se na srednje škole i nastavili s prikupljanjem investicija, da bi 2006. otvorili društvenu mrežu za sve korisnike – i počeli osvajati svijet.

Danas Facebook ima preko 2,2 milijarde mjesečno aktivnih korisnika, tržišna kapitalizacija kompanije je gotovo pola bilijuna dolara, a njegov osnivač Mark Zuckerberg već je duže vremena jedan od 5 najbogatijih ljudi na svijetu s trenutačnim bogatstvom procijenjenim na 61,7 milijardi dolara.

Uz ovaj rast neminovno su vezani i skandali. Od tužbe braće Winklevoss zbog krađe ideje u samom početku pa sve do današnjih dana kada Facebook nerijetko kompromitira privatne podatke ili oni završe u rukama "analitičara" upitnih namjera, najveća se društvena mreža na svijetu – htjela, ne htjela – nametnula kao jedan od glavnih faktora u političkom, društvenom i medijskom životu. Njome danas komuniciraju slavne osobe, političari, jednako kao i "obični ljudi", Facebook se koristi za utjecaj na glasače, njime se šire prave, ali i lažne vijesti, i općenito postao je mjesto na kojem se okuplja cijeli svijet.

Zuckerberg je danas posvećen primarno "popravljanju" ove mreže, ispravljanju svih loših stvari koje se tamo odvijaju, pokušava korisničko iskustvo učiniti pozitivnim i ugodnim, te istodobno smanjiti negativan utjecaj koji loše pojave na Facebooku imaju na društvo.

 

We just released our community update and quarterly results. We've fundamentally changed how we run our company to...

Posted by Mark Zuckerberg on Wednesday, January 30, 2019