Servis Ispravi.me objavio najčešće pravopisne pogreške ispravljene u proteklih godinu i pol

FER-ov pravopisni sustav Ispravi.me objavio je analizu najčešćih pravopisnih pogrešaka koje njegovi korisnici čine, nastalu na temelju gotovo 15 milijuna provjera te čak 49 milijuna pravopisnih i stilskih pogrešaka

Sandro Vrbanus nedjelja, 27. srpnja 2025. u 09:00

FER-ov pravopisni sustav Ispravi.me, besplatna internetska usluga za pravopisnu provjeru tekstova na hrvatskom jeziku, i dalje je jedan od najkorištenijih jezičnih alata na hrvatskom Internetu. Za neupućene, Ispravi.me je izravni nasljednik Haschecka – Hrvatskog akademskog spelling checkera, koji je pokrenut u proljeće 1994. godine. Do kraja 2016. usluga je bila poznata pod tim nazivom, a tada korisničko sučelje mijenja ime i adresu u Ispravi.me, dok Hašek ostaje pogonski mehanizam koji u pozadini i dalje analizira tekstove.

Autor jezgrenog dijela sustava bio je prof. dr. sc. Šandor Dembitz, koji je preminuo u veljači 2024. godine, nakon čega vođenje projekta preuzima prof. dr. sc. Gordan Gledec.

Statistika za prošlu i ovu godinu

Tijekom 2024. godine u sustavu je zabilježeno 9,4 milijuna provjera te otkriveno čak 29 milijuna pravopisnih i stilskih pogrešaka, što u prosjeku iznosi 3,14 pogrešaka po tekstu. U prvih šest mjeseci 2025. zabilježeno je gotovo 5 milijuna provjera, ali s većim prosjekom pogrešaka po tekstu – ukupno 20 milijuna pogrešaka, odnosno četiri po tekstu. Sustav mjesečno koristi u prosjeku 40 tisuća korisnika.

Najčešće pogreške

Prema analizi, korisnici najčešće griješe u sljedećim pravopisnim i stilskim situacijama:

  • pisanje "sa" umjesto "s" – zabilježeno skoro 700 tisuća puta, a suprotna greška ("s" umjesto "sa") 125 tisuća puta.
  • pogrešna upotreba riječi poput "ukoliko" umjesto "ako", "da li je" umjesto "je li", "biti će" umjesto "bit će", "nebi" umjesto "ne bi", kao i "riješenja" umjesto "rješenja", "slijedeći" umjesto "sljedeći", "projekat", "vjerovatno", "niko".
  • česte su i stilske greške: pisanje bez kvačica (npr. moze, vec, jos), lijepljenje znaka % ili °C uz broj bez razmaka, neispravno pisanje datuma (npr. 09.07. umjesto 9. 7.), kao i upotreba izraza poput "biti u mogućnosti" umjesto jednostavnijeg "moći".
  • pogrešna upotreba izraza "obzirom da" umjesto pravilnog "s obzirom na to da" također je zabilježena u velikom broju tekstova.
  • sustav često detektira srbizme, jer veliki broj korisnika dolazi iz Srbije i Bosne i Hercegovine.

Uskoro AI nadogradnja

Razvojni tim Ispravi.me najavio je daljnja unaprjeđenja sustava, posebno u području prepoznavanja gramatičkih i kontekstualnih pogrešaka. To uključuje slučajeve kada se pridjev i imenica ne slažu u rodu ili padežu, ili kad riječi poput "zamjene" i "zamijene" imaju različito značenje ovisno o kontekstu. U tu svrhu, tim intenzivno radi na n-gramskoj obradi hrvatskoga jezika, koja omogućuje bolje razumijevanje konteksta unutar rečenice. U planu je i integracija alata umjetne inteligencije, što bi korisnicima omogućilo parafraziranje i prepričavanje tekstova, kao i unaprjeđenje korisničkog sučelja, najavljuju s FER-a.