Australski istraživači otkrili model brzog punjenja i dugotrajnog skladištenja energije
Brz, jednostavan i jeftin test mjeri sposobnost pohranjivanja naboja kad čvrsta elektroda dodirne ionsku tekućinu i stabilnost napunjenog uređaja
Istraživanje Sveučilišta Curtin otkrilo je jednostavnu i pristupačnu metodu za određivanje koje se kemikalije i vrste metala najbolje koriste za pohranu i opskrbu energijom. To bi trebalo koristiti svim uređajima i tehnologijama na baterije koje se oslanjaju na brzu i pouzdanu opskrbu električnom energijom, uključujući pametne telefone i tablete.
Ionske tekućine
Ova jednostavna, jeftina metoda određivanja kako proizvesti i zadržati najveći energetski naboj u kondenzatoru, mogla bi biti od velike koristi znanstvenicima i inženjerima koji se bave izazovima skladištenja energije, smatra vodeći autor studije, izvanredni profesor Simone Ciampi iz Curtinove Škole molekularnih i životnih znanosti.
"Svi elektronički uređaji zahtijevaju izvor energije. Dok za punjenje baterije treba vremena, kondenzator se može napuniti trenutno jer pohranjuje energiju odvajanjem nabijenih iona u ionskim tekućinama", objašnjava Ciampi.
Postoje tisuće vrsta ionskih tekućina, "tekućih soli"; pitanje je koja je od njih najprikladnija za korištenje u kondenzatoru. Australski istraživači osmislili su brz i jednostavan test, koji se može izvesti u osnovnom laboratoriju. Tim testom može se izmjeriti sposobnost pohranjivanja naboja kad čvrsta elektroda dodirne ionsku tekućinu, odnosno jednostavan kondenzator, kao i stabilnost napunjenog uređaja.
Potpuno punjenje za 60 sekundi
Studija je također otkrila model koji može predvidjeti koja će ionska tekućina biti najbolja za brzo punjenje i dugotrajno skladištenje energije. Najbolje od svega, za testiranje je dovoljna relativno osnovna i pristupačna oprema, takozvani potenciostat.
Jednostavnost ovog testa znači da ga svatko može primijeniti bez potrebe za skupom opremom. Koristeći ovu metodu, istraživači su otkrili kako punjenje uređaja u trajanju od 60 sekundi dovodi do potpunog punjenja, koje ne curi i ne smanjuje se najmanje četiri dana.
Istraživači će pomoću nove metode, opisane u radu objavljenom u časopisu Journal of the American Chemical Society, pokušati probrati kombinaciju ionske tekućine/elektrode s još dužim trajanjem u nabijenom stanju i s još većom gustoćom energije.