Nova vrsta 3D prikaza: prozor od tekućih kristala
Prvi put istraživači su upotrijebili tekuće kristale za stvaranje prozirnog uređaja koji stvara skrivenu sliku kada ga obasjava svjetlost. Ova tehnologija počiva na drevnom svjetlosnom triku

Prije više tisuća godina kineski i japanski obrtnici izrađivali su brončana zrcala koja su izgledala poput običnog ravnog ogledala, ali bi pod izravnom sunčevom svjetlosti stvarala potpuno drugačiju sliku. Znanstvenicima je trebalo dugo da shvate princip rada.
Stabilne 3D slike
Promatran golim okom čarobni prozor, osmišljen na Sveučilištu Ottawa, izgleda savršeno ravan ali zapravo ima male varijacije i slika koju one stvaraju može se vidjeti s različitih udaljenosti.
"Magični" prozori s tekućim kristalima, koji mogu proizvesti bilo koju željenu sliku, opisani su u časopisu Optica.
Sposobnost dobivanja velike dubine fokusa mogla bi pomoći u izradi 3D zaslona koji proizvode stabilne 3D slike, bez obzira na to s koje se udaljenosti promatraju.
Stvaranje magije
Tekući kristali mogu teći poput konvencionalne tekućine, ali imaju molekule koje se mogu orijentirati poput čvrstog kristala. U novom radu, istraživači su koristili modificiranu verziju procesa izrade specifičnog uzorka tekućeg kristala koji omogućuje stvaranje željene slike kada se osvijetli.
Istraživači su kamerom izmjerili uzorke intenziteta svjetlosti koje proizvode oba uređaja. Osvijetljeni laserskom zrakom, i zrcalo i prozor stvaraju vidljivu sliku koja ostaje stabilna i kad se mijenja udaljenost od kamere. Uređaji su stvarali slike i kad su osvijetljeni LED izvorom svjetlosti.
Kvantne magične ploče
Ovaj pristup istraživači sad namjeravaju iskoristiti za stvaranje kvantnih magičnih ploča. Dvije ploče mogle bi stvoriti zapletene slike koje bi se mogle koristiti za proučavanje novih protokola kvantnog snimanja.
Istražuju i mogućnost izrade čarobnih prozora od drugih materijala, a ne samo od tekućih kristala.