Kompletan vodič za kupovanje i rudarenje bitcoina

Želite li postati bogati? Ništa lakše - Bug u ruke i saznajte sve što morate znati o kriptovalutama, kako se kupuju, čuvaju i prodaju. Želite li ih sami proizvoditi - imamo upute i za to!

Miro Rosandić četvrtak, 31. kolovoza 2017. u 04:11

Kad je u svibnju bitcoin prvi put u povijesti preskočio vrijednost od dvije tisuće dolara, bilo je očito da se događa nešto veliko. Već smo tih tjedana počeli razgovarati o tome kako moramo istražiti svijet kriptovaluta i pripremiti temu za Bug. O fenomenu bitcoina, i o tome kako taj cijeli sustav funkcionira, već smo vrlo opširno pisali 2014. godine, pa smo sada htjeli napraviti puno konkretniju temu, s više savjeta i uputa za sve one koji su zainteresirani, bilo za trgovanje tim valutama, ili se žele upustiti u rudarenje.

Tematika je kompleksna, pa smo se s njom počeli baviti još početkom ljeta i razvuklo se to na skoro dva mjeseca. I što se dogodilo u istom tom razdoblju?

Bitcoin, kao i alternativne kriptovalute, ludovao je cijelog ljeta!

U trenucima kada je Davor Šuštić krenuo s pripremanjem teme, krajem lipnja, vrijednost je bila oko 2.500 dolara, do sredine srpnja tema je u glavnim dijelovima bila uobličena, a bitcoin je krenuo s padom i vrtio se oko 2.200, čak i u jednom danu ispod 2.000 dolara. Kada smo se vratili s godišnjeg odmora, početak kolovoza već je skočio na 3.200 dolara, a na dan kada smo zaključili Bug (24.8.) bio je na 4.100. Danas je već preko 4.500 dolara...

Doista ne zvuči normalno, a kod imalo opreznijih ljudi takve amplitude izazivaju strah i sumnjičavost. Mnogima to izgleda kao neka piramidalna shema zarađivanja, u kojoj se obogati mali broj pokretača lanca, a svi ostali budu na gubitku.

Kriptovalute ipak nisu prevara tog tipa, ali sa sobom nose niz rizika, i svatko dobrih namjera upozorit će vas da budete vrlo oprezni ako se i sami odlučiti kupiti neku od kriptovaluta. Svakako je dobar savjet u kojem se kaže da uložite samo onoliko novca za koliko vas uopće neće biti briga ako u nekom trenu sve to izgubite!

Ali s druge strane - baš je uzbudljivo da se u naše vrijeme događa ovakav jedan fenomen. Teško je ostati indiferentan na takva događanja, a sad spadate li u one koji će samo čekati da se balon rasprsne i zlurado se smijati svima koji pri tome izgube svoj novac ili u one druge koji ne žele ostati pasivni i poslije si predbacivati zašto nisu i sami nešto uložili "na vrijeme"...

Nažalost, sve je to dosta komplicirano i ako nemate nekog iskusnog pri ruci, potpuni početnici teško će se sami snaći. Zato je Davor i nastojao u temi broja dati što više odgovora na pitanja koja često postavljaju baš početnici. Kad se registrirate u nekoj mjenjačnici, uplatite depozit, izradite svoj prvi “novčanik”, tek vas očekuje otkrivanje kolike su doista provizije na usluge ili transakcije. Malo tko u tekstovima na blogovima ili raspravama na forumima navodi točne postotke, a vidjet ćete – nisu mali. Za sada se malo tko oko toga uzbuđuje, jer bogati prinosi sve to vrlo brzo pokriju, no mi smo nastojali u temi dati i te informacije.

Posebna je priča rudarenje, i tu je Davor imao najviše problema jer je više puta morao ažurirati izračune i objašnjenja, s obzirom na promjene tijekom ljeta, koje smo u prethodnim redovima već opisali. Uglavnom, neki opći zaključak je kako je kućno rudarenje na zalazu, ali u određenim kombinacijama još uvijek može donositi prihod.

Iako su kriptovalute dobile najviše prostora u ovomjesečnom Bugu, ta tema je neiscrpna, pa bismo već sada mogli napisati još toliko teksta s nekim novim informacijama i savjetima, pa je očito da ćemo se ovoj temi još vraćati. Ako imate nekih dodatnih pitanja i prijedloga, javite nam se na pisma@bug.hr, ili izravno na naš forum, u temi gdje nam pišete što biste željeli čitati u Bugu.

Tijekom ljeta podijeljene su EISA-ine nagrade, tradicionalno vas o tome izvještavamo u rujnu, a kao što ćete vidjeti, ovaj smo mjesec izuzetno bogati hardverskim prikazima. Došle su do nas najnovije AMD kartice, temeljene na arhitekturi Vega pa je Denis Arunović imao priliku za vrlo detaljno testiranje.

Posebna poslastica za hardveroljupce je veliki usporedni test procesora AMD Ryzen Threadripper s jedne strane, i Intel Core i9 s druge, 10-jezgreni Core i9 protiv 16-jezgrenog Ryzena Threadrippera. Meč superteške kategorije održao se u BugLabu, a u Denisovom tekstu saznajte tko je pobijedio!

Radeoni RX Vega najavljivani su cijelu vječnost – Sada smo ih napokon imali prilike testirati. Zanimljive kartice za zahtjevnije korisnike, no samo uz uvjet da cijene ne porastu zbog kriptorudara.

Kompletan sadržaj i pregled svih uređaja opisanih u Bugu 298 možete pogledati na ovoj stranici, a novi broj je od danas dostupan na svim kioscima, kao i u digitalnom obliku na webu, iPadu i Windows 10 aplikaciji.