Melanijini "snajperisti": Kako su kripto trgovci zgrabili 99,6 milijuna dolara prije svih?
Skupina kripto trgovaca kupila je tokene $MELANIA prije službene objave, samo 2,5 minute prije najave pa ostvarili nevjerojatne povrate u samo 24 sata….

Mala skupina kripto trgovaca ostvarila je zaradu od gotovo 100 milijuna dolara kupivši digitalne tokene Melanije Trump neposredno prije službene objave, pokazuje analiza Financial Timesa. To jasno ukazuje na probleme privilegiranog pristupa informacijama na nedovoljno reguliranom tržištu memecoina – kriptovaluta bez praktične primjene.
Brza zarada prije službene objave
Financial Times u svojoj analizi navodi kako je dvadesetak digitalnih novčanika uložilo 2,6 milijuna dolara u tokene $MELANIA samo 2,5 minute prije nego što ih je bivša Prva dama predstavila na Truth Socialu 19. siječnja – neposredno uoči inauguracije Donalda Trumpa. Ove transakcije dogodile su se u iznimno kratkom vremenskom prozoru, što dodatno potiče pitanja o načinu pristupa tržišnim informacijama.
Astronomski povrati u samo par sati
Kada je objava Melanije Trump pokrenula nagli rast cijene, ovi rani ulagači iskoristili su momentum. Financial Times navodi da je "81 posto njihove prodaje uslijedilo unutar 12 sati" od objave. Jedan posebno zanimljiv novčanik potrošio je 681.000 dolara na tokene samo 64 sekunde prije javnog lansiranja, ostvarivši 39 milijuna dolara unutar 24 sata prodajom većine svojih tokena, te dodatnih 4,4 milijuna dolara tijekom sljedeća tri dana.
Vremenski obrazac ovih transakcija značajno se razlikuje od lansiranja kriptovalute Donalda Trumpa. Financial Times ističe da kod tokena $TRUMP "nije bilo kupovina prije najave, s prvom prodajom koja se dogodila 42 sekunde nakon objave na Truth Socialu".
Memecoinovi – izvan dometa regulatora
Memecoinovi poput $MELANIA predstavljaju kategoriju kriptovaluta koja prvenstveno služi kao sredstvo za špekulaciju, bez praktične primjene. Njihova struktura lansiranja omogućuje dramatične poraste cijena s gotovo nulte početne točke kada poraste javni interes, stvarajući prilike za rane kupce – poznate u kripto krugovima kao "snajperisti" – da ostvare značajne profite.
Važna regulatorna razlika naglašena u istraživanju jest da memecoinovi trenutno ne spadaju pod klasifikaciju vrijednosnih papira prema američkim financijskim propisima. To znači da ne podliježu federalnim zahtjevima za objavljivanje informacija ili pravilima o trgovanju na temelju povlaštenih informacija koja su osmišljena za zaštitu malih ulagača.
Milijunski iznosi u igri
Istraživanje Financial Timesa utvrdilo je da je 24 računa kolektivno kupilo 16,7 milijuna od ukupno 200 milijuna tokena $MELANIA namijenjenih za početno razdoblje prodaje. Osim kupovina prije najave, dodatna 22 računa stekla su tokene u vrijednosti od približno 900.000 dolara u 42 sekunde neposredno nakon lansiranja.
Iako tokeni $MELANIA i $TRUMP djeluju pod različitim organizacijskim strukturama, oba su generirala značajne profite. Analiza Financial Timesa pokazuje da su subjekti iza lansiranja $MELANIA povukli dobit od 64,7 milijuna dolara od naknada i primarne prodaje, zadržavajući rezervu od 800 milijuna tokena koji izvorno nisu bili izlistani za javnu prodaju – holdings vrijednosti oko 265,9 milijuna dolara po trenutnim tržišnim cijenama.
Tko stoji iza projekta?
Prema službenoj web stranici, coin $MELANIA plasira MKT World LLC, tvrtka registrirana u Delawareu koju bivša Prva dama koristi za različite pothvate od 2021. godine. Međutim, službeni uvjeti projekta ne pojašnjavaju je li taj subjekt stvarni izdavatelj, niti kako će se profit dijeliti s drugim uključenim stranama. Zahtjevi za komentar upućeni Melaniji Trump navodno su ostali bez odgovora.
Financial Times također je identificirao veze s Haydenom Davisom, 28-godišnjim kripto poduzetnikom iz Teksasa, u lansiranju $MELANIA. Istraživanje je potvrdilo nalaze kripto analitičke platforme Bubblemaps da je prvi račun koji je kupio tokene prije lansiranja – koji je kasnije prodao 86 posto svojih tokena unutar dva sata za profit od 2,5 milijuna dolara – financiran putem računa prethodno povezanog s Davisovim pothvatima.
"Nismo uzeli ni centa"
U intervjuu s neovisnim kripto novinarom Stephenom Findeisenom (poznatim kao Coffeezilla), Davis je tvrdio: "Melanijin tim nije ostvario nikakvu zaradu. Nismo izvukli nikakvu likvidnost. Nula." Financial Times izvještava da je Davis prestao davati javne izjave nakon kontroverze oko njegovog sudjelovanja u drugom memecoinu, $LIBRA, koji je izazvao političke posljedice nakon dramatične fluktuacije cijena unatoč kratkoj podršci argentinskog predsjednika Javiera Mileija.
Metodologija istraživanja
Financial Times objašnjava da su njihove procjene profita izračunate praćenjem naknadnih prodaja tokena s identificiranih novčanika, uz pažljivo računovodstvo za kretanja između novčanika prije konačne prodaje. Dok je većina transakcija (88,7 milijuna dolara) provedena korištenjem stablecoina USDC, preostale transakcije uključivale su volatilniju kriptovalutu SOL, s izračunima temeljenim na njezinoj vrijednosti u vrijeme analize.