Organiziran kripto-samit u Bijeloj kući, razmjena ideja bez odluka

Predsjednik Trump je u petak u Bijeloj kući organizirao sastanak posvećen kriptovalutama i okupio više od dvadeset čelnika iz američke kripto industrije, predstavnike tvrtki poput Coinbasea, Ripplea, Krakena, Geminija, Chainlinka i Robinhooda....

Bug.hr subota, 8. ožujka 2025. u 19:15
📷 White House/YouTube
White House/YouTube

Ovaj skup dodatno potvrđuje Trumpov zaokret od nekadašnjeg skepticizma prema kriptovalutama prema znatno pozitivnijem stavu. Obraćajući se prisutnima, Trump je priznao njihove dugogodišnje napore, rekavši: "Mnogi od vas godinama se bore za ovo. Čast mi je biti s vama u Bijeloj kući." Među istaknutim sudionicima bili su i Tyler i Cameron Winklevoss, osnivači kripto mjenjačnice Gemini, koji su izrazili zahvalnost na Trumpovom pristupu.

Kriptorezerva od zapljena i kazni

Ključna tema sastanka bila je Trumpova inicijativa za uspostavu strateške rezerve kriptovaluta. Dan prije samita, potpisao je izvršnu uredbu kojom se uspostavlja ova rezerva, koja će uključivati bitcoin i druga digitalna sredstva. Američka vlada raspolaže s procijenjenih 200.000 bitcoina za početak rezerve. Rezerva će se financirati kriptovalutama koje je savezna vlada već zaplijenila kroz kaznene i građanske postupke oduzimanja imovine, čime se osigurava da se ne koriste porezni novci. David Sacks, savjetnik Bijele kuće za kriptovalute, opisao je rezervu kao pohranu vrijednosti, uspoređujući je s digitalnim Fort Knoxom za "digitalno zlato".

Dužnosnik je pojasnio da će se zapljene koje nisu bitcoin održavati u zasebnoj zalihi, bez planiranih novih ulaganja u ta sredstva koja nisu bitcoin. Sva buduća ulaganja u bitcoin moraju se provoditi bez korištenja poreznih dolara.

Između regulatornih olakšica i etičkih dilema

Čelnici industrije pozdravili su sve promjene koje je dosad donijela Trumpova administracija, a njih nije malo. Komisija za vrijednosne papire i burzu (SEC) izdala je smjernice za pomoć kripto tvrtkama, okončala istrage velikih tvrtki i odustala od tužbi protiv istaknutih mjenjačnica poput Coinbasea i Krakena. Sastanak je također potaknuo pitanja o mogućim sukobima interesa. Među prisutnima je bio Zach Witkoff, osnivač World Liberty Financiala, kripto poslovanja koje promovira Trump. Trumpova obitelj ima izravne financijske interese u ovom pothvatu, što je izazvalo zabrinutost stručnjaka za etiku oko predsjednikova osobnog ulaganja u industriju.

Trump je predstavio nacionalnu rezervu bitcoina i drugih kriptovaluta kao strategiju za smanjenje nacionalnog duga, iako je to naišlo na kritike i skeptika i nekih pristaša u tehnološkom svijetu. Unatoč tim kritikama, summit je ostao srdačan, a izvršni direktori su dijelili svoje poglede bez značajnih rasprava.

Razmjene ideja, a ne kao događaj za donošenje odluka

Sergey Nazarov, suosnivač i izvršni direktor (CEO) Chainlinka, opisao je sastanak kao zajedničku sesiju razmjene ideja, a ne kao događaj za donošenje odluka. Trump je summit nazvao prekretnicom u odnosu nacije prema kripto industriji, ponavljajući svoje obećanje da će Ameriku učiniti "bitcoin supersilom". David Sacks pohvalio je brzi tempo administracije u rješavanju kripto pitanja, uspoređujući ga s onim što je opisao kao "progon i proganjanje" pod prethodnom administracijom.