Bruxelles optužuje Microsoft za antikonkurentsko ponašanje u vezi s Teams aplikacijom

Europski regulator ne posustaje. Europska komisija je optužila Microsoft za protukonkurentsko ponašanje u vezi s integracijom svoje aplikacije Teams u paket Office 365. Čini se da istragama i optužbama nema kraja.

Ivan Podnar srijeda, 26. lipnja 2024. u 10:21

Komisija izražava zabrinutost da Microsoft daje aplikaciji Teams "neopravdanu prednost" u odnosu na konkurente poput Slacka i Zooma, što nanosi štetu tržištu i ograničava izbor korisnika. Optužbe se fokusiraju na "povezivanje" različitih Microsoftovih softverskih proizvoda, praksu koja je bila u središtu i prethodnih obračuna s regulatorima.

“Europska komisija obavijestila je Microsoft o svom preliminarnom stajalištu da je Microsoft prekršio antimonopolska pravila EU-a povezujući svoj proizvod Teams sa svojim popularnim aplikacijama za produktivnost Office 365 i Microsoft 365,” kaže Europska komisija u jučerašnjoj izjavi.

Istrage i prigovori

Nevolje za Microsoft u EU samo se gomilaju. Tvrtka se suočava s istragama o akviziciji Activision Blizzarda u iznosu od 75 milijardi dolara, kao i o partnerstvu s OpenAI-jem. Osim toga, postoje i prigovori u vezi s navodno nepoštenim licencnim ugovorima za cloud usluge.

Margrethe Vestager, izvršna potpredsjednica EU-a zadužena za politiku tržišnog natjecanja, komentirala je: "Zabrinuti smo da Microsoft daje neopravdanu prednost u odnosu na konkurente povezujući ih sa svojim popularnim paketima za poslovanje. Ako se potvrdi, Microsoftovo ponašanje bilo bi protuzakonito prema našim pravilima tržišnog natjecanja. Microsoft sada ima priliku odgovoriti na našu zabrinutost.”

Margrethe Vestager
Margrethe Vestager

Microsoftov pokušaj

Microsoft je u travnju pokušao ublažiti brigu regulatora i obećao da će razdvojiti Office izvan Europe. Međutim, Komisija je procijenila da te mjere nisu dovoljne za osiguranje pravednog tržišnog natjecanja.

Brad Smith, predsjednik Microsofta, reagirao je na optužbe: "Poduzeli smo početne korake, cijenimo dodatna objašnjenja i radit ćemo na pronalaženju rješenja za preostale probleme koje navodi komisija.”

EU je prvi put počeo istraživati poslovanje Microsoftove aplikacije Teams prošle godine kao odgovor na pritužbu koju je podnio Slack 2020. i koja se usredotočila na praksu povezivanja. Nakon što je istraga otvorena, Microsoft je prošle godine dobrovoljno odvojio Teams od Officea, što znači da će novi korisnici morati zasebno plaćati aplikacije. Ali regulatori EU-a rekli da su te promjene bile “nedostatne”.

Salesforce, izvorna tužibaba

Sebastian Niles, predsjednik Salesforcea, glavni za pravna pitanja, koji je podnio izvornu žalbu protiv Microsofta, izrazio je zadovoljstvo s najnovijim razvojem, ističući da predstavljaju "pobjedu za izbor korisnika i potvrdu da je Microsoftova praksa s Teams naštetila konkurenciji."

Komisija je naglasila da optužbe ne prejudiciraju konačni ishod istrage. Microsoft se nada da će postići dogovor s regulatorima kako bi izbjegao formalne optužbe i potencijalno ogromnu kaznu. Ako Microsoft bude proglašen krivim, tvrtka bi se mogla suočiti s novčanom kaznom do 10 posto godišnjeg prometa tvrtke u cijelom svijetu. Europska komisija bi također mogla prisiliti Microsoft da promijeni strukturu svojih softverskih proizvoda, slično kao što je to činio u prošlosti.

Microsoft nije jedini

Ovaj slučaj dolazi u trenutku kada se europski regulatori sve više usredotočuju na velike tehnološke tvrtke. Pred par dana je Apple optužen za gušenje konkurencije, što predstavlja još jedan korak u borbi za, kako regulatori smatraju, pravedno tržišno natjecanje u digitalnoj eri.

Očekuje se da će ova istraga i eventualne sankcije imati značajan utjecaj na Microsoft i globalno tržište softvera. Ostaje vidjeti hoće li Microsoft uspjeti pronaći rješenje koje će zadovoljiti brige regulatora i zaštititi interese korisnika ili će se nastaviti pronalaziti novi razlozi za istrage i optužbe.