Appleov ambiciozni 5-milimetarski iPhone Air

Apple planira sljedeće godine lansirati dosad najtanji iPhone u nastojanju da revitalizira prodaju iPhonea i pruži kupcima uvjerljiv razlog za nadogradnju svojih uređaja. Ipak, neizvjesno je hoće li se prodavati u Kini gdje Apple najviše cilja poboljšati prodaju

Bug.hr srijeda, 27. studenog 2024. u 00:00

Novi tanki iPhone, pod internim nazivom D23, već zvan iPhone Slim ili kako se predviđa, iPhone Air, predstavlja jednu od najznačajnijih promjena u Appleovom dizajnu posljednjih godina. Uređaj se oslanja na ugrađene SIM kartice (eSIM), čip koji je značajno manji od fizičkog utora za SIM karticu koji je Apple prvi put uveo u iPhone 2018. godine. Ova tehnologija omogućila je Appleu postupno ukidanje fizičkih utora za SIM kartice, ali ne na svim tržištima.

Međutim, tehnički nije lako stvoriti tanki iPhone od 5 ili 6 milimetara tankoće, kako piše TheInformation. U usporedbi, iPhone16 je 7,8 mm. To uključuje smještaj baterije, ugradnju samo jednog zvučnika zbog prostornih ograničenja te dizajn velikog središnjeg izbočenja kamere na stražnjoj strani s jednom lećom, za razliku od višestrukih leća u drugim modelima. Nagađa se veličina zaslona 6,6 inča, procesor A19, 8GB RAM i samo jedna kamera 48 megapiksela.

Appleov 5G modem Sinope

Tanki iPhone bit će među prvima koji će koristiti Appleov vlastiti 5G modem, kodnog imena Sinope, umjesto onog koji isporučuje Qualcomm. Ovaj modem je manji i troši manje energije, što omogućuje kompaktniji dizajn. Međutim, trenutno ne radi jednako dobro kao Qualcommov: niže su vršne brzine i nešto je manje pouzdana mrežna povezivost.

Neizvjesna prodaja tankog iPhona u Kini

Apple se posebno nada da će novi modeli potaknuti prodaju svugdje u svijetu, a posebno u Kini, gdje su prodajni rezultati padali posljednje tri godine zaredom zbog snažne konkurencije lokalnih brendova poput Huaweia i Viva. Kineski regulatori još nisu odobrili prodaju pametnih telefona koji sadrže eSIM-ove. Ovaj stav temelji se na strogom kineskom sustavu registracije stvarnih imena za mobilne korisnike, koji zahtijeva da telekom operateri provjere osobni identitet svakog korisnika. Ako Appleovi inženjeri ne pronađu način kako uključiti fizički utor za SIM karticu, tvrtka možda neće moći prodavati telefon u Kini.

Dok su američki operateri i oni u mnogim drugim dijelovima svijeta prihvatili eSIM tehnologiju, kineski telekom operateri su oklijevali. Godine 2022. kinesko Ministarstvo industrije i informacijske tehnologije izjavilo je da proučava izvedivost eSIM-ova u različitim uređajima, uključujući pametne telefone, ali ostaje nejasno hoće li se propisi ublažiti do lansiranja tankog iPhonea sljedeće jeseni.

U ranoj fazi testiranja

Tanki iPhone trenutno je u ranoj fazi proizvodnih testiranja u tvrtki Foxconn Technology, Appleovom najvećem proizvodnom partneru. Nedavno je prošao proizvodnu prekretnicu poznatu kao proto-1 i sada je ušao u proto-2, faze u kojima Apple proizvodi stotine jedinica u Kini kako bi testirao prikladnost modela za masovnu proizvodnju.

Ostali iPhone modeli također će doživjeti značajne promjene u dizajnu sljedeće godine. Svi modeli će prijeći na aluminijske okvire umjesto nehrđajućeg čelika i titana. Pro i Pro Max modeli će imati novi dizajn sa stražnjom stranom od kombinacije aluminija i stakla. iPhone Plus bit će uklonjen iz proizvodne linije kako bi ustupio mjesto novom tankom modelu.