ESET: Kraj podrške za Windowse 10 mogući je "sigurnosni fijasko"
Činjenica da većini korisnika Windowsa 10 nakon listopada više neće biti dostupne sigurnosne zakrpe i nadogradnje mogla bi stvoriti ozbiljne rizike. Preporuka stručnjaka je prijeći na Windows 11 ili – Linux
Stručnjaci kompanije za kibernetičku sigurnost ESET objavili su članak, baziran na podacima s njemačkog tržišta, ali koji se može primijeniti i na ostatak svijeta. Oni kažu da u Njemačkoj trenutačno Windowsi 10 i dalje drže primat među desktop operacijskim sustavima, s oko 65% udjela, što bi značilo da se u toj zemlji taj OS i dalje nalazi na 32 milijuna računala. Novi Windowsi 11 instalirani su na samo oko trećine, odnosno oko 16,5 milijuna računala, dok je više od milijuna proglašeno "dinosaurima" – računala su to koja su "zapela" na verzijama Windowsa 8, 7 ili čak XP.
Microsoft je najavio da će podršku za Windowse 10 službeno ukinuti 14. listopada ove godine, pa od tada besplatna sigurnosna ažuriranja više neće biti dostupna (produljena podrška moći će se dokupiti), a to može stvoriti ozbiljne sigurnosne rizike, smatraju ESET-ovi stručnjaci. Bez redovitih ažuriranja, koja štite od novih sigurnosnih prijetnji, računala postaju ranjiva na napade poput ransomwarea, špijunaže i krađe podataka, uključujući bankovne informacije i lozinke.
Mnogi uređaji, posebno u poslovnim okruženjima, bit će posebno ranjivi na napade jer zastarjeli softver često postaje glavni vektor hakerskih napada i ostalih malicioznih aktivnosti. Slična situacija onoj u Njemačkoj prisutna je i u regiji te ostatku Europe, gdje veliki broj korisnika i dalje koristi Windowse 10, pa će oni nakon listopada postati ključnim metama za kibernetički kriminal.
Napadači već vrebaju
Kraj podrške za Windowse 10 stvara složeniju situaciju nego što je to bilo kod gašenja podrške za Windowse 7. Pred istekom podrške za taj OS, većina korisnika već je bila prešla na "desetku". Krajem 2019. godine više od 70% korisnika već je koristilo noviji sustav, dok se samo 20% do tada bilo zadržalo na staroj verziji. Sadašnja situacija je opasnija jer većina i dalje koristi Windowse 10.
Kriminalne skupine itekako su svjesne tih statistika i planiraju iskoristiti sigurnosne propuste nakon isteka podrške, kažu iz ESET-a. One često ciljno napadaju sustave bez podrške, čime im se omogućuje lakše širenje malwarea i ugrožavanje osjetljivih informacija. Stručnjaci stoga preporučuju planiranje prijelaza na novije tehnologije kako bi se izbjegle ozbiljne posljedice poput gubitka podataka ili kompromitiranja sustava.
"Prijeđite na Windows 11 ili Linux"
Prelazak na Windowse 11 preporučuje se zbog integriranih sigurnosnih poboljšanja, a kao alternativa, stručnjaci navode Linux distribucije. One su prikladne za uređaje koji ne ispunjavaju hardverske zahtjeve za Windowse 11. Stariji uređaji, čiji hardver više nije kompatibilan, mogu biti idealan kandidat za neku od Linux distribucija, koje troše manje resursa. Prema ESET-ovim stručnjacima, prednosti korištenja Linuxa uključuju redovita sigurnosna ažuriranja i manju izloženost napadima u usporedbi sa starijim sustavima, poput Windowsa 10.
Bez obzira na izbor operacijskog sustava, stručnjaci ističu važnost redovite primjene sigurnosnih mjera kako bi se smanjio rizik od raznih prijetnji. Njihove preporuke uključuju aktiviranje automatskih ažuriranja za sustav i aplikacije, korištenje kvalitetnog antivirusnog softvera, ograničavanje administratorskih privilegija na računalima te svakako redovito kreiranje sigurnosnih kopija podataka.
Treća opcija – platiti
Microsoft za Windowse 10 nudi i produljenje podrške te sigurnosne zakrpe, no cijena toga mogla bi predstavljati značajan teret za mnoge korisnike i organizacije. Početna razina podrške košta 61 dolar godišnje za tvrtke, uz tendenciju porasta cijene svake naredne godine. Privatni korisnici mogu ažuriranja dobiti po cijeni od 30 dolara na godinu po uređaju. Osim što je relativno skupa, ta opcija je i privremena, jer je definitivni kraj plaćene podrške planiran za listopad 2028. godine.