Zaplijenjeno je 23 milijuna dolara u kriptovalutama ukradenih šefu Ripplea
Chris Larsen ostao je lani bez čak 150 milijuna dolara sa svojih kriptoračuna, sve zbog toga što je sigurnosne ključeve za njih čuvao u prije nekoliko godina hakiranom upravitelju lozinkama LastPassu

Priča o hakiranju softvera za upravljanje lozinkama LastPass, otkrivena u ljeto 2022. godine, i dalje se raspetljava. Nedavno su istražitelji u SAD-u uspjeli locirati i zaplijeniti oko 23 milijuna dolara kriptoimovine, rasprostranjene u nizu kriptomjenjačnica i računa, za što je dokazano da je zapravo riječ o imovini ukradenoj Chrisu Larsenu, kriptobogatašu i suosnivaču kompanije Ripple, koja stoji iza popularnog altcoina XRP.
Otkriven tek dio iznosa
Larsen je svojih oko 150 milijuna dolara kriptoimovine držao na računima zaštićenima privatnim enkripcijskim ključem, a taj je ključ bio pohranio – unutar LastPassa. Kad je 2022. godine taj alat bio žrtvom hakiranja, napadači su uspjeli kompromitirati određeni broj korisničkih računa, među kojima je bio i onaj Larsenov. Hakeri su odatle izvukli njegove privatne sigurnosne ključeve, da bi mu uz pomoć njih početkom prošle godine ispraznili digitalni račun i domogli se popriličnog bogatstva.
Uslijed rasta vrijednosti cijelog kriptotržišta, taj iznos od 150 milijuna danas bi vrijedio više od 700 milijuna dolara, pa je jasno da su istražitelji uspjeli pronaći vrlo malen dio ukradenog iznosa.
Nakon nešto više od godine dana istrage, američke su vlasti uspjele ući u trag novcu, barem jednom njegovom dijelu, pa sada obavještavaju o uspješnoj zapljeni 23,6 milijuna dolara. Iako u službenim dokumentima ne spominju ni LastPass niti Larsena, nezavisni su analitičari naveli da je ta kombinacija žrtava jedina moguća – jedino je LastPass bio hakiran tijekom spomenutog razdoblja 2022., a osnivač Ripplea u siječnju je prošle godine sam bio priznao da su napadači uspjeli pristupiti njegovoj kriptoimovini.
Iz LastPassa su, pak, poručili da još od hakiranja surađuju s istražiteljima, no da ih oni dosad nisu službeno izvijestili o mogućoj vezi krađe njihovih podataka s pljačkama kriptovaluta. Istražitelji Tajne službe SAD-a kažu da opseg krađe i brzina kojom je ukradena imovina bila razdijeljena na brojne račune (sa svrhom prikrivanja tragova) upućuju na to da je u sve bio uključen veći broj kriminalaca.