iFi Audio xCAN - Džepni snagator

Kompaktno prijenosno pojačalo s ugrađenim DAC-om s izvorima zvuka komunicira žično i bežično, balansiranim i nebalansiranim putem, a u oba slučaja – puca od snage
Tip | Prijenosno pojačalo s DAC-om i Bluetoothom |
---|---|
Pojačalo | 90-1.000 mW (balansirano), 45-600 mW (nebalansirano) |
DAC | ESS Sabre (16-bit/48 kHz) |
Ulazi | 2,5-mm balansirani, 3,5-mm nebalansirani, Bluetooth (SBC, AAC, aptX) |
Izlazi | 2,5-mm balansirani, 3,5-mm nebalansirani |
Jamstvo | 2 godine |
Više je načina da se objasni čemu služi iFi xCAN, valovitim metalom oklopljen uređaj veličine kutije cigareta. Prije svega, riječ je o mobilnom DAC-u s ugrađenim dual-mono pojačalom za slušalice. Doduše, ugrađeni DAC koristi se samo kad uspostavimo Bluetooth konekciju između xCAN-a i izvora zvuka (stolno ili prijenosno računalo, mobitel, prijenosni svirač ili nešto četvrto). Povežemo li ga žično s izvorom zvuka, digitalno-analognu konverziju signala obavljat će elektronika izvora zvuka, a xCAN funkcionirat će “samo” kao pojačalo za slušalice – i to izrazito snažno pojačalo, koje na izlazu isporučuje do 1.000 mW snage po kanalu. Maksimalno pojačanje dobiva se na 2,5-milimetarskom balansiranom izlazu, namijenjenom spajanju balansiranih slušalica, bilo da se radi o tvornički balansiranim modelima, bilo da im je ta karakteristika dodana naknadnim modificiranjem. Na 3,5-milimetarskom nebalansiranom izlazu pojačanje seže do 600 mW. Kako god, riječ je o ogromnoj zalihi snage, dostatnoj za glatko (i glasno) pogonjenje slušalica u rasponu impedancija od 16 do 600 Ω, čime su pokriveni takorekuć svi modeli koje biste mogli posjedovati.
Osim balansiranog izlaza, iFi xCAN posjeduje i balansirani ulaz, koji će vam dobro doći u slučaju da posjedujete prijenosni svirač (DAP) s balansiranim izlazom, a htjeli biste da xCAN obavlja pojačanje signala. Kako smo već spomenuli, računala i mobitele također možete spajati preko klasičnog 3,5-milimetarskog ulaza, a još je zanimljivija i neusporedivo praktičnija opcija povezivanja preko Bluetootha. Držite li kotačić, smješten na prednju stranu uređaja, pritisnut kao tipku, xCAN će se uključiti i postati vidljiv okolnim Bluetooth uređajima. Sve što tada preostaje učiniti jest posegnuti za računalom ili mobitelom te uspostaviti konekciju s iFijevom zvjerkom. Nakon što pustimo glazbu, ona će biti bežično dopremljena u xCAN, konvertirana pomoću njegovog DAC-a, pojačana i poslana na izlaze za slušalice. To znači da xCAN, uvjetno rečeno, žične slušalice pretvara u bežične, utoliko što one više ne moraju biti spojene izravno u izvor zvuka, već u xCAN, koji, zahvaljujući njegovim gabaritima i općenito robusnoj konstrukciji, možete držati u džepu.
XCAN može istovremeno “zapamtiti” do osam bežično povezanih uređaja, a zvuk prima pomoću SBC, AAC i aptX Bluetooth kodeka, uz maksimalnu razlučivost od 16 bita i 48 kHz. S obzirom na snagu ugrađenog pojačala, ali i performanse integriranog DAC-a – riječ je o ESS-ovom čipu Sabre, čiju brojčanu oznaku iFi ne specificira – xCAN omogućit će vam da nastavite koristiti svoje omiljene žične slušalice u kombinaciji s novim mobitelom, koji vjerojatno nema 3,5-milimetarski audiokonektor. No čak ako on postoji, budite posve sigurni da neće isporučivati tako glasan i moćan zvuk poput onog koji proizvodi iFi xCAN. Čistoća jednog i drugog izlaza za slušalice impresivna je, a uređaj općenito djeluje kao da pršti od energije, zato što glazbu reproducira s iznimnom lakoćom, odličnom dinamikom i upečatljivim udarom. Istovremeno, ni u jednom trenutku nismo imali dojam da dolazi do izraženijeg “bojanja” zvuka slušalica s kojima smo ga uparivali (Sennheiser HD 660 S, Audeze LCD-X, Meze 99 Noir, Oppo PM-3, HiFiMan HE-4XX, Philips Fidelio X2). XCAN se nekako povlači u drugi plan i pušta slušalicama da iskažu sve što znaju i umiju (ili ne umiju), a upravo je to karakteristika koju mnogi kupci hi-fi opreme iznimno cijene.
Ako zvuk ipak želite obojati, na raspolaganju su dvije tehnologije koje služe upravo tome: 3D+ Matrix i XBass II. Iako iFi za jedno i drugo nudi elaborirana tehnička objašnjenja, uši nam govore da 3D+ Matrix u osnovi modificira gornji dio srednjeg frekvencijskog područja i visoke frekvencije, nastojeći stvoriti privid veće širine i prostornosti zvuka. To može biti zanimljivo kod zatvorenih slušalica, gdje je zvučna slika inherentno uža, premda podizanje visokih frekvencija u pravilu povlači glasniji šum u pjesmama gdje je on prisutan, ali inače neprimjetan. XBass II obavlja korekciju zvuka u području basa, ili srednjih frekvencija, ili jednog i drugog. Što će se točno dogoditi kad aktiviramo XBass II, ovisi o položaju prekidača na stražnjoj strani uređaja, kojih je ukupno tri – Bass (pojačava se samo bas), Presence (pojačavaju se samo srednje frekvencije) i Bass + Presence (pojačava se oboje). Hoćemo li koristiti samo 3D+ Matrix, samo XBass II, oboje ili ništa, određujemo pritiskanjem tipke na prednjici xCAN-a.
Zanimljivo je da iFi ističe kako se oblikovanje audiosignala kod 3D+ Matrixa i XBassa II izvršava isključivo na analognom signalu, dakle nema govora o naknadnom digitalnom procesiranju. U praksi nam se 3D+ Matrix nije osobito svidio, no XBass II rado smo koristili na slušalicama sa slabijim basom (Shure SRH840 i HiFiMan HE-4XX, primjerice), zato što im je dodao finu razinu udara i dubine, a bez upropaštavanja detalja u srednjim frekvencijama.
Budući da je prije svega namijenjen korištenju u pokretu, xCAN pod oklopom posjeduje bateriju, čija će trajnost ovisiti o načinu i glasnoći slušanja. Za umjereno glasno “žično” slušanje, kad xCAN radi isključivo kao pojačalo, može se očekivati oko 18 sati rada, a za korištenje preko Bluetootha autonomija pada na oko 12 sati, ili na nekakvih desetak sati, ako glazbu slušate zaista glasno. Stražnji USB-C port koristi se isključivo za punjenje baterije, a LED-ica, smještena ispod njega, bojom nam daje grubu procjenu preostalog kapaciteta (bijelo – više od 75%, zeleno – između 25 i 74%, crveno – između 10 i 24%, crveno trepereće – manje od 10%).
Time dolazimo do nekolicine nedostatka ovog uređaja: ne može se koristiti kao USB DAC, nema linijskog izlaza za spajanje aktivnih zvučnika, a nema ni optičkog ulaza, koji bi, u nedostatku USB DAC-a, poslužio kao alternativa za povezivanje s računalima u svrhu reprodukcije audiodatoteka čija je kvaliteta viša od 16-bit/48 kHz, kao i DSD i MQA sadržaja.
Ne radi se o zaboravljenim funkcijama, već o tome da iFi također nudi xDSD, vizualno gotovo identičan uređaj, koji sadrži USB DAC, podržava DSD i MQA datoteke te ima linijski izlaz. Njegova cijena je 800 kuna viša, i smatramo ga vrijedim dodatnog novca, ako su vam spomenute funkcije potrebne. S druge strane, xCAN ima dvostruko snažnije pojačalo i bolji je izbor za pogonjenje osobito zahtjevnih slušalica. Osim toga, ako glazba koju slušate uglavnom nije u visokoj razlučivosti, od “nadogradnje” na xDSD nećete imati koristi – xCAN je sve što trebate.
Sve u svemu, ovo je svakako nejeftin, ali akustički i konstrukcijski, izvrstan uređaj. Onaj tko je u potrazi za kombinacijom mogućnosti koje xCAN nudi, neće žaliti za potrošenim novcem.
iFi Audio xCAN
- Izvrsne akustičke performanse
- Ogromna zaliha snage
- Balansirani ulaz i izlaz
- Uvjerljiva konstrukcija
- Zgodan XBass II
- Nema USB DAC, optički ulaz ni linijski izlaz (rezervirano za skuplji iFi xDSD)
- Cijena nije za svakoga