Noctua NH-D12L - Tihi profesionalac
Zbog svoje pouzdanosti, tihog rada i vrlo promišljenog dizajna, iza kojega se nalaze vrlo kvalitetna inženjerska rješenja, Noctuini hladnjaci već godinama slove za vrlo pouzdane, praktične, i klasu za sebe u toj kategoriji računalne opreme. Na test nam je došao model iz naslova, smanjene visine, pogodan za ugradnju u uža kućišta raznih tipova

Podržani utori | Intel LGA1700, LGA1200, LGA1156, LGA1155, LGA1151, LGA1150, LGA2011, LGA2066 i AMD AM5, AM4 |
---|---|
Dimenzije (DxŠxV) | 125x113x145 mm |
Ventilator | NF-A12x25r PWM (450-1700 rpm) |
Jamstvo | 6 godina |
U redakcijskom labu, odnosno testnom računalu, već godinama imamo golemu Noctuu NH-D15 sa 150-milimetarskim ventilatorom koju naš šef laba Davor Šuštić zove "zvijer" ("prvo probaj s našom 'zvijeri', pa onda usporedi s drugima…"), i koja se nalazi kao orijentir u svim našim mjerenjima odvođenja topline s procesora, i možete je vidjeti u grafikonima s mjerenjima. Taj hladnjak ima mnoge vrline, ali i jednu manu za one s manjim, odnosno užim, kućištima – visine je 165 mm, tako da u SFF i Mini-ITX kućišta ne može stati ni u najluđem snu, a o kućištima za ugradnju u serverske ormare da i ne govorimo.
Već dulje vrijeme postoje i Noctue sa 120-milimetarskim ventilatorima, koje su nešto niže, i ukupne visine 158 mm, a Noctua NH-D12L (ovo "L" u nazivu stoji za "low", dakle, "nisko") još je dodatno skraćena, i visine je svega 145 milimetara, te začuđujuće malena u odnosu na svog labovskog rođaka s kojim dijeli osnovnu ideju dizajna.
Naime, i ovo je dvotoranjski hladnjak s pet toplovodnih cijevi i velikim, dobro izbrušenim i zaglađenim bakrenim blokom koji naliježe na procesor, asimetričnog dizajna, tako da je toranj okrenut prema memorijskim utorima bitno uži od onoga s druge strane, i tako dozvoljava instalaciju bilo kakvih memorijskih modula bilo koje visine koje ne dodiruje.
Isto tako, centralno smješten ventilator između dva tornja vrlo lako se vadi, zahvaljujući praktičnoj žičanoj kopči koja ga pričvrsti na bilo koji od dva tornja, već prema tome koja vam orijentacija puhanja odgovara. Za one kojima je potrebno dodatno hlađenje, Noctua u paketu isporučuje i dodatni set kopči za eventualni dodatni ventilator (koji ćete, doduše, morati sami kupiti…) ako jedan nije dovoljan za odvođenje sve topline s tornjeva. Imajte na umu da s drugim 120-milimetarskim ventilatorom visina hladnjaka više sigurno neće biti samo 145 milimetara, jer je vrlo malo vjerojatno da je raspored komponenti na matičnoj takav da ćete ga moći instalirati jednako nisko kao i centralni, 120-milimetarski ventilator.
Instalacija
Kao što možete vidjeti u tablici uz tekst, priloženi nosači podržavaju skoro sve tipove procesorskih utora koji se danas koriste, tako da vjerojatno nećete imati problema s instaliranjem ovoga hladnjaka na svoju matičnu ploču, za što će vam trebati 10-tak minuta, zahvaljujući vrlo dobro razrađenom sustavu i priloženom dugačkom odvijaču, koji Noctua standardno isporučuje s takvim hladnjacima, a koji je potreban da bi se dosegnule matice u centralnom dijelu između dva tornja, koje drže hladnjak pričvršćen na nosače.
Inače, Noctua uz hladnjak isporučuje cijelu tubu svoje termalne paste NT-H1, koja će vam dostajati za barem tri montaže.
Vijci koji ulaze u stražnji nosač imaju glave profilirane tako da ulaze unutar rubova nosača, čime se blokira njihovo okretanje prilikom stezanja matica, a na mjestu ih drže plastične c-kopče (c-clips), koje su istodobno i izolatori za vodove s matične ploče, koji bi mogli dotaknuti metalni nosač. S prednje strane (prema procesoru) instaliraju se četiri plastična odstojnika na koje onda idu dva metalna nosača koja su dio SecuFirm 2 sustava. Uglavnom, zahvaljujući priloženom listu sa slikovnim uputama i inženjerski promišljenom i jednostavnom načinu montaže, kod koje vam ne treba treća ruka da vam pridrži neki nosač ili vijak da ne ispadne dok stavljate drugi nosač ili vijak, instalacija Noctue daleko je najjednostavnija i najugodnije iskustvo od svih dosad isprobanih.
Naime, Noctua uvijek ostavlja dojam da su je projektirali inženjeri, dok kod drugih često imamo dojam kako su djelo ponajprije računalnih entuzijasta.
Performanse
U radu, i nakon 20 minuta punog opterećenja u zatvorenom kućištu (s temperaturom prostorije oko 24 stupnja), ova Noctua dala je zapanjujuće dobre rezultate, s obzirom na svoje male dimenzije i samo jedan ventilator.
Kao što s grafikona možete vidjeti, rezultat je bolji od kućne "zvijeri" s kojom je u bliskom rodu, i zapravo vaš autor ne zna objasniti zbog čega manji hladnjak s manjim ventilatorom daje bolji rezultat, odnosno niže temperature.
Kada je o buci riječ, također se radi o jednom od tiših hladnjaka, koji sigurno neće nadglasati ostale ventilatore koje imate u kućištu. Dapače, vjerojatno će biti osjetno tiši.
Preporuke
Ako tražite hladnjak pristojnih karakteristika i razumne cijene, te koji se k tome jednostavno instalira, kompaktna Noctua NH-D12L sigurno je jedna od zanimljivijih opcija na tržištu, bez obzira na veličinu kućišta u koju je namjeravate smjestiti.
Instalacija je jednostavna i brza, priloženi dugački odvijač (koji rješava problem odgovarajućeg alata za one koji doma nemaju ekstenzivni set alata koji bi uključivao i vrlo dugačke odvijače) znak je poštovanja proizvođača prema mušterijama, pa je ukupan dojam više nego pozitivan.
Noctua NH-D12L
- Izuzetno jednostavna instalacija
- Tihi rad
- Cijena
- Priloženi alat
- Mogućnost dodavanja drugog ventilatora
- Kompaktnost
- Nema loših strana