BrainBridge najavio prvu transplantaciju glave u sljedećih 8 godina
Ambiciozni zahvat uključuje transplantaciju glave pacijenta na zdravo donorsko tijelo s moždanom smrti, s ciljem očuvanja kognitivnih sposobnosti, sjećanja i svijesti
Startup za biomedicinski inženjering i neuroznanost BrainBridge otkrio je pričično šokantne planove za izvođenje prve transplantacije ljudske glave u sljedećih osam godina. Bude li sve išlo po planu, cijeli će se postupak izvoditi autonomno, uz pomoć kombinacije sofisticiranih medicinskih robota i umjetne inteligencije. Tvrtka je čak objavila i video računalno generiranih slika (CGI) o tome kako bi taj postupak mogao izgledati.
Ambiciozni zahvat uključuje transplantaciju glave pacijenta na zdravo donorsko tijelo s moždanom smrti, s ciljem očuvanja kognitivnih sposobnosti, sjećanja i svijesti. Ova bi se procedura, objašnjavaju, koristitila za pomoć pacijentima s neizlječivim medicinskim stanjima poput paralize, raka ili neurodegenerativnih stanja.
Stroj za transplantaciju glave
"Cilj naše tehnologije je pomaknuti granice onoga što je moguće u medicinskoj znanosti i pružiti inovativna rješenja za one koji se bore sa stanjima opasnim po život. Naša tehnologija obećava otvoriti vrata tretmanima spašavanja života koji su bili nezamislivi prije samo nekoliko godina", kažu vodeći ljudi BrainBridgea koji planiraju koristiti kirurške robote i AI kako bi rekonstruirali crte lica i omogućio punu upotrebu mišića.
"Proces koristi napredne robotske sustave velike brzine kako bi se spriječila degradacija moždanih stanica i osigurala besprijekorna kompatibilnost", objašnjavaju u BrainBridgeu. "Cijeli postupak vođen je slikom na molekularnoj razini u stvarnom vremenu i algoritmima umjetne inteligencije kako bi se olakšalo precizno ponovno povezivanje leđne moždine, živaca i krvnih žila."
Integrirana platforma
Tvrtka namjerava koristiti brze sustave za sprečavanje degeneracije moždanih stanica i za utvrđivanje kompatibilnosti između tijela donora i glave za transplantaciju. Napredni algoritmi umjetne inteligencije i slike na molekularnoj razini trebali bi pomoći u točnom ponovnom povezivanju živaca, leđne moždine i krvnih žila.
Integrirana platforma uključuje dva autonomna kirurška robota dizajnirana za izvođenje istovremenih operacija na dva pacijenta. To će biti od vitalne važnosti za smanjenje rizika od smrti pacijenta i tijela donora. Proces bi trebao uključivati i sveobuhvatan plan skrbi nakon operacije kako bi se spriječilo odbacivanje i pospješilo zacjeljivanje, nakon čega slijede četiri tjedna inducirane kome kako bi se olakšalo zacjeljivanje na mjestima transplantacije.
Zamke i prepreke
Jedna od mnogo prepreka koje tek treba preskočiti ili zaobići svakako je nepostojanje načina da se adekvatno popravi oštećenje leđne moždine i živaca. Ako se to ne postigne, svaki primatelj presađene glave mogao bi ostati paraliziran ispod vrata. Mogu se očekivati i odbacivanja "organa" između tijela i glave darivatelja. Tvrtka trenutno zapošljava stručnjake koji će joj pomoći u rješavanju ovih problema, nadajući se da će njeni planovi privući globalne talente.
BrainBridge dakako nije prvi; ovu ideju na razne su načine istraživali Emotiv, Neurable, NextMind, Kernel i Neuralink. BrainBridge planira prvi postupak provesti u roku od osam godina i u projekt želi privući vrhunske znanstvenike. Transplantacije glave tek je početak, najavljuju u kompaniji.