Projekt FER-ovog Inovacijskog centra Nikola Tesla dobio 1,1 milijun eura za inovacije i startupe
FER-ov Inovacijski centar Nikola Tesla kroz program Nuqleus osigurao je 1,1 milijun eura u okviru projekta "Digitalne, inovativne, i zelene tehnologije (DIG-IT)" za izgradnju hrvatskog ekosustava startupa
Inovacijski centar Nikola Tesla (ICENT) i Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih potpisali su ugovor o provedbi projekta s ciljem izgradnje hrvatskog ekosustava startupa u vrijednosti od 1,1 milijun eura. Ugovor je potpisan u okviru projekta "Digitalne, inovativne, i zelene tehnologije (DIG-IT)", kojim Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih, uz potporu Svjetske banke, nastoji poboljšati uvjete za istraživanje, razvoj i inovacije, a time i položaj Hrvatske u digitalnoj i zelenoj tranziciji.
Glavna okosnica ovog projekta bit će ICENT-ov program istraživačkog poduzetništva Nuqleus. U programu, osim istraživača Fakulteta elektrotehnike i računarstva u Zagrebu, sudjeluju i istraživači s čak 14 partnerskih znanstveno-istraživačkih institucija, kao što su Institut Ruđer Bošković, Fakultet organizacije i informatike u Varaždinu, Prirodoslovno-matematički fakultet Zagreb, Ekonomski institut Zagreb i drugi. Sada, uz ovu novu potporu, ICENT planira značajno proširiti opseg aktivnosti usmjerenih na pokretanje i razvoj visokotehnoloških startupa.
Već bilježe rezultate
"Program Nuqleus je do sada "proizveo" 16 spin-offova koji su zajedno prikupili više od 1,8 milijuna eura za razvoj svog poslovanja i rast", istaknuo je Matija Srbić, koordinator ICENT-ovog programa Nuqleus. "Uz naš dosadašnji cilj edukacije što većeg broja istraživača o procesu i prilikama za komercijalizaciju rezultata znanstvenih istraživanja, kroz ovu suradnju imamo priliku napraviti veliki korak prema ostvarenju naše vizije, a to je izgradnja funkcionalnog deep-tech ekosustava".
"ICENT kroz svoj program Nuqleus nastoji rušiti barijere. Pri tome, govorimo o imaginarnim zidovima, onima tehnološkim, investicijskim i mentalnim, te ukloniti prepreke koje ometaju prijenos vrhunskih istraživanja iz akademskih institucija u poslovni svijet. Razvoj i inovacije ključni su za napredak poslovne Hrvatske, a od presudne su važnosti u stvaranju ekosustava u kojem svi dionici neprestano uče, razvijaju se i prilagođavaju. Time oblikuju okolinu u kojoj hrvatske inovacije nisu samo znanstveno izvrsne, nego aktivno doprinose rastu i prosperitetu poslovnog sektora. Kroz svoj novi projekt DIG-IT, ICENT-ov program Nuqleus ostvarit će upravo to – potaknuti novi način razmišljanja i stvoriti inovativno okruženje koje podržava rast i razvoj poslovnih startupa u Hrvatskoj", izjavio je Tomislav Capuder, v. d. ravnatelja Inovacijskog centra Nikola Tesla.
Niz inicijativa
Projekt uključuje niz novih inicijativa. Srbić je najavio organizaciju redovnih događaja pod nazivom "Deep-Tech Talks", koji će biti specijalizirani za deep-tech teme. Fokus će im biti na predstavljanju uzbudljivih tema iz znanstvene zajednice i industrije s ciljem poticanja suradnje između ova dva svijeta na razini Hrvatske, ali i globalno. Dodatno, provodit će se edukacije u obliku višednevnih bootcampova kako bi startup timovi što bolje pristupili prikupljanju investicija.
Projektom je planirano i testiranje modela komercijalizacije rezultata znanstvenih istraživanja kroz spajanje istraživačkih timova sa stručnjacima za poslovni razvoj i prodaju u specifičnim industrijama. Na taj način žele se izgraditi snažni, interdisciplinarni timovi koji su podjednako izvanredni u tehnologiji i biznisu. Cilj je privući osobe s bogatim iskustvom u poslovnom razvoju i prodaji u različitim industrijama, koji će raditi sa startup timovima i istražiti potencijal dugoročne suradnje. Jedan od značajnih elemenata projekta bit će i ICENT-ov novi radni prostor, namijenjen razvoju startupa i umrežavanju timova unutar inovacijske zajednice.