Sky Cruise, leteći hotel na nuklearni pogon koji u zraku može ostati godinama
Jemenski molekularni biotehnolog, znanstveni komunikator i video umjetnik Hashem Al-Ghaili predstavlja zrakoplov za 5000 putnika kojim upravlja umjetna inteligencija i koji ne ostavlja ugljični otisak
Koncept plutajućeg svijeta sam po sebi nije nov i opisan je čak i u djelima Jonathana Swifta iz 18. stoljeća, mnogo prije nego što su braća Wright izvela svoj prvi let. Ljubitelji animiranih filmova s ovim su se konceptom mogli susresti u japanskom filmu "Dvorac na nebu" iz 1986. godine. Projekt Sky Cruise ide dalje i koristi modernu tehnologiju kako bi projektirao moguću budućnost.
Masivni nebeski brod
Osim na klasični način, gosti bi u ovaj divovski letećeg hotela mogli dolaziti komercijalnim zrakoplovima koji bi slijetali na ovu grdosiju. A kad se jednom smjeste, posjetitelji bi mogli uživati u pogledu s mnogih panoramskih paluba ili promatračnice u obliku diska, dok bi restorani i barovi zadovoljili najrazličitije potrebe za hranom i pićem.
Dakako da bi ova masivni nebeski brod u svojoj utrobi imao kino dvorane, kazališta i igraonice, a našlo bi se mjesta i za vjenčanja i svadbene svečanosti.
Pokretan nuklearnom fuzijom
Prema ideji, Sky Cruise pokreće 20 električnih motora koji letjelicu održavaju u zraku. Pokrenut nuklearnom fuzijom, brod može ploviti godinama i to bez emisije ugljika. Letjelicom upravlja umjetna inteligencija, dovoljno vješta u čitanju vremenskih uvjeta da može predvidjeti turbulentno vrijeme i iskoristiti ga za vlastiti pogon. Tako je barem zamislio tvorac ovog videa, jemenski molekularni biotehnolog, znanstveni komunikator i video umjetnik Hashem Al-Ghaili.
Ostvariva ideja
Al-Ghaili pušta mašti na volju i zamišlja svijet u kojem je letenje puno više od stiskanja u neudobnim stolcima ekonomske klase. Ako se njega pita, ova ideja je potpuno ostvariva, i to već da desetak godina, najkasnije 2040.
"Sve što nam treba je dovoljno energije za polijetanje i zato je nuklearna energija bila dio dizajna. Vjerujem da je pitanje vremena kada će snažni nuklearni reaktori postati dovoljno mali da stanu unutar zrakoplova ove veličine", mašta Al-Ghaili. A kad se to postigne, trebat će još samo poraditi na aerodinamici leta.
Dizajn ovog zračnog broda svojedobno je osmislio konceptualni umjetnik Tony Holmsten, a Al-Ghaili je samo animirao njegov dizajn i na YouTube postavio video koji prikazuje kako bi Sky Cruise izgledao u stvarnom svijetu.
Skeptični kritičari
I dok su mnogi impresionirani vizijom, drugi su skeptični i ne vjeruju da bi se takva letjelica uopće mogla vinuti u nebo i održati u zraku. Praktičare muči duljina uzletno-sletne staze po kojoj bi rulala ova grdosija.
Tehničke umove užasava nedostatak bilo kakvih podataka o veličini broda, njegovoj težini ili rasponu krila te nekim temeljnim parametrima potrebnim da bi mogao letjeti.
Ovakav Sky Cruise, kažu letio bi kao da fizika i aerodinamika ne postoje i ne vide budućnost u letjelici koja izgleda kao spoj Titanika i Hindenburga s ugrađenim nuklearnog reaktora.
Al-Ghaili se ne uzbuđuje zbog kritika: "Nekoliko dotjerivanja dizajna i imat ćemo ogroman leteći hotel koji bi jednom mogao lutati nebom."