Acoustic Energy AE109 Mk2 - Akustika s odijelom i kravatom
Uglađene performanse, uvjerljiva izrada i odlična vrijednost za novac, ključne su karakteristike druge generacije popularnih samostojećih zvučnika s potpisom britanskog Acoustic Energyja
Zvučničke jedinice | 2x 13 cm bas-srednjetonac s papirnatom kupolom + 25 mm visokotonac s platnenom kupolom |
Frekvencijski odaziv | 41 Hz – 26 kHz |
Osjetljivost / Impedancija | 89 dB / 6 Ω |
Preporučena snaga pojačala | Do 175 W |
Dimenzije | 860 x 165 x 250 mm |
Dojam | Ozbiljan zvuk za razuman novac – odličan izbor u svijetu kompaktnih floorstandera |
Kategorija kompaktnih samostojećih zvučnika u novije je doba vrlo popularna. Lako je shvatiti zašto: ljubitelji dobrog zvuka dobivaju beneficije zvučničkih kutija veće zapremnine (u odnosu na bookshelf zvučnike), a zvučnici im samom pojavom još uvijek ne dominiraju životnim prostorom. Takvo što osobito je na cijeni u modernim dnevnim boravcima, gdje ima sve manje mjesta (i razumijevanja) za tradicionalne, korpulentne floorstandere. Za čitavu tu priču bitan je i sam razvoj tehnologije izrade zvučnika, jer upravo je on omogućio da se samostojeći zvučnici skrate i stanje, a da još uvijek oduševe dinamičkim rasponom, veličinom zvuka, ali i količinom basa i detalja, koje su u stanju proizvesti. Još uvijek se s radošću prisjećamo KEF-ovih zvučnika Q550, jednih od prvih zaista kompaktnih floorstandera koje smo testirali, koje i dalje, šest godina kasnije, svesrdno preporučujemo. KEF-ovi puleni danas koštaju oko 1.100 eura (na vrijednosti su izgubili – apsolutno ništa), a ako vam je to prevelik financijski zalogaj, pažnju vam skrećemo na jedne druge, tristotinjak eura jeftinije kompaktne floorstandere, Acoustic Energyjev model AE1092.
Kao što se iz njihove oznake dade naslutiti, riječ je o drugoj generaciji proslavljenog modela AE109, s implementiranim brojnim poboljšanjima, od kojih je zacijelo najuočljivije povećanje promjera dviju bas-srednjetonskih jedinica. One su sa 102 milimetra (4") porasle na 130 milimetara (5,12"), a membrana im je papirnata. Visokotonska jedinica s mekanom, platnenom kupolom smanjena je za tri milimetara, a fizički je pozicionirana bliže gornjem bas-srednjetoncu. Ugrađena skretnica je 2,5-smjerna, a o njenoj topologiji se ne zna mnogo, osim kako je prilagođena za optimalno vremensko i fazno usklađivanje zvuka koji izlazi svih triju ugrađenih jedinica.
Malo veći, mnogo volumniji
Prelazak na veće, 130-milimetarske bas-srednjetonce također znači kako su zvučnici AE1092 nešto krupniji od izvornika, premda s dimenzijama od 86 x 16,5 x 25 centimetara i dalje u potpunosti upadaju u kategoriju kompaktnih floorstandera. Estetika zvučnika inspirirana je modelima iz Acoustic Energyjeve luksuznije linije 500, što se očituje u zaobljenim uglovima zvučničkih kutija i sveprisutnoj čistoći dizajna. Zvučnici su, osobito s učvršćenim priloženim magnetskim mrežicama, vizualno posve neutralni te se kao takvi s lakoćom uklapaju u svaki prostor. Dostupni su u dva finiša, crnom i orah. Zvučničke kutije u oba su slučaja načinjene od 15-milimetarskog HDF-a, vlaknastog prerađenog drva visoke gustoće. Izvornik je imao 18-milimetarske stranice, ali od MDF-a, koji ima manju gustoću, pa mora biti deblji, da bi se postigla ista mehanička svojstva. Ovim potezom se volumen zvučničkih kutija povećao za čitavih 30%, a uz 15-postotno povećanje fizičkih gabarita zvučnika. Svaki zvučnik teži 16 kilograma i u rukama djeluje vrlo uvjerljivo. Članska iskaznica lokalne teretane konačno će vam se isplatiti, jer ćete ih prije stavljanja u akciju morati okrenuti naopačke, kako biste u utore na njihovoj donjoj strani fiksirali priložene šiljke, koji će se pobrinuti da zvučnici stoje na mjestu, ali i da su separirani od podloge, što je bitno za postizanje optimalnih performansi. Ako se bojite oštećenja podova, ispod šiljaka jednostavno postavite pločice, koje Acoustic Energy također prilaže u paketu.
Zvučnici imaju deklariranu osjetljivost od 89 dB i nazivnu impedanciju od 6 Ω. Samim time, nisu osobito gladni sirove snage, premda smo zapazili da odlično skaliraju sa sustavom koji ih pogoni. Skok s povoljne (i za te nove odlične) kombinacije Argon Audiovog pojačala SA-1 i streamera Solo na višestruko skuplji spoj Bluesound Nodea i pojačala kao što su Leak Stereo 130 i Cambridge Audio CXA60, itekako se odrazio na performansama zvučnika.
Za šmekere
Kad je riječ o akustičkim performansama, Acoustic Energyjevi zvučnici AE1092 zvuče neočekivano zrelo. U čitavom rasponu frekvencija pokazuju se kultiviranima, koherentnima i vjernima izvornom materijalu. Ne ostavljaju dojam kao da preferiraju neki konkretni glazbeni žanr, ali ipak smo najviše uživali u sadržajima kakvi bi se našli na playlistama audiofila, poput klasične glazbe i jazza. Ljubitelji modernije produkcije mogli bi zaključiti kako im je čitava prezentacija suviše, gotovo klinički rafinirana; takvi će potencijalno priželjkivati izraženiju koloraciju i višu razinu energije. Međutim, zvučnici AE1092 ne pokušavaju biti ništa više od onoga što glazba od njih traži. Ako je neki uradak snimljen loše, bit će vam serviran upravo tako, bez uljepšavanja. No, kad pustite glazbu koja je zabilježena i producirana kvalitetno, tada se događa čarolija. Acoustic Energyjevi zvučnici takav materijal reproduciraju sa impresivnom detaljnošću, sjajnom separacijom instrumenata, lijepo izbalansiranim muškim i ženskim vokalima, ali i zadivljujućim osjećajem veličine zvuka, ne samo horizontalne, već i vertikalne. Dogodit će vam se da neki finiji detalj, poput pozadinskog instrumenta, zazvuči kao da dopire iz nekog kuta prostorije, daleko izvan fizičke pozicije zvučničkih kutija. Instinktivno ćete se okrenuti u tom smjeru i shvatiti da tamo u stvarnosti nema ničega, već da zapravo čujete doseg pozornice zvučnika AE1092. Takve podvige u pravilu ne očekujemo od zvučnika s cijenom nižom od 1.000 eura, a ni mnogi modeli u kategoriji do 2.000 eura nisu ih u stanju isporučiti na jednako uvjerljiv način.
Opisanu uglađenu prezentaciju prati uvjerljiva reprodukcija dubokih frekvencija, koje nemaju samo dubinu, već i slojevitost i propisni udar. Kapacitet reprodukcije basa takav je da sugeriramo pažnju prilikom pozicioniranja. Ako vam je prostorija malena i sklona naglašavanju dubokih frekvencija, mogli biste imati pozamašnih problema sa smještanjem zvučnika AE1092. Ne toliko zbog stražnjeg ovalnog bas-refleksnog otvora, koji je ionako dizajniran s ciljem da što manje pojačava basove, već zbog puke količine niskofrekventne sonične energije, koja izlazi iz dvaju prednjih 13-centimetarskih woofera. Kao i uvijek, rješenje se krije u eksperimentiranju, stoga se svakako poigrajte s udaljenošću od stražnjeg i bočnih zidova, kao i zakretom prema poziciji s kojih ćete ih najčešće slušati. Na nekim smo audiofilskim forumima naišli na komentare kako su zvučnici AE1092 izuzetno jednostavni za pozicioniranje, što se apsolutno ne poklapa s našim iskustvom, ali to samo potvrđuje kako je u nekim prostorijama moguće i to, da ćete ih postaviti "bilo kako" i oni će vam smjesta zvučati odlično. Ranije spomenuti KEF-ovi zvučnici Q550 drastično su lakši za pozicioniranje i prikladniji su izbor za "akustički izazovne" prostorije.
Acoustic Energy je odradio odličan posao, uspjevši ponuditi zvučnike čiji zvuk neosporno zalazi u audiofilske vode, i koji odlično skaliraju s pojačalima, DAC-ovima i streamerima. Imajući to na umu, cijena od 769 eura ne samo da se ne doima pretjeranom, već zapravo djeluje neobično razumno.
Acoustic Energy AE1092
- Izvrsna, audiofilska kvaliteta zvuka
- Kompaktni gabariti
- Uvjerljiva izrada
- Dobro skaliranje s pogonskom elektronikom
- Priložene magnetske mrežice, separacijski šiljci i podložne pločice
- Izazovno pozicioniranje u prostorijama sklonim pojačavanju basa
- Magneti za mrežice mogli bi biti snažniji (odvajaju se već kod nježnijeg dodira)