ASUS ROG Strix Fusion 500 - Igre s granicama

Osvjetljenje koje je moguće uskladiti s drugim uređajima možda je marketinški trik kojim se mogu pohvaliti mnogi gejmerski headseti, no koliko takvih uređaja može ponuditi solidno pojačalo, realističan zvuk i dubok, ali čist i udaran bas?

Daniel Lučić utorak, 27. ožujka 2018. u 07:00
SPECIFIKACIJE
Vrsta priključka USB
Duljina kabela 2,45 m
Driveri i impedancija 50 mm, 35 Ω
Jamstvo 2 godine

ROG Strix Fusion 500 zadržao je vanjski izgled svog prethodnika Fusion 300, opisanog u Bugu 300 pa se i dalje radi o relativno velikom headsetu prihvatljive mase od 380 g (bez kabela), koji ni pri duljem korištenju ne biva neudoban. Okvir headseta načinjen je od na dodir kvalitetne plastike s metalnom “armaturom”, koja osigurava čvrstoću. Headset zbog nje može neugodno pritiskati veliku glavu, no situacija s vremenom, već nakon nekoliko sati nošenja, postaje znatno bolja, zato što se okvir prilagodi glavi vlasnika. Ispod okvira nalazi se tkaninom obložen jastučić, koji zbog mekanosti ni ćelavoj glavi ne stvara probleme. Slično su udobni jastučići na slušalicama koji su istovremeno dovoljno veliki da pokriju čak i velike uši te dovoljno mekani da ne stvaraju previše pritiska na područje oko ušiju.

ASUS je u paket uključio dva para jastučića za slušalice. U osnovnoj konfiguraciji na headsetu nalaze se jastučići obloženi tkaninom. Ti su jastučići vrlo prozračni i ugodni pa ni u vrućem okruženju neće izazvati pojačano znojenje, no istovremeno propuštaju nešto više vanjske buke od zamjenskih jastučića obloženih umjetnom kožom. Kožni jastučići još su mekši i udobniji od platnenih, a ukućani će ih cijeniti zbog manjeg propuštanja buke prema van.

Svestrani div Fusion 500 moguće je koristiti na PC-ju, ali i konzolama, na kojima će zahvaljujući DAC-u i pojačalu, ponuditi bolji zvuk od većine konkurenata
Svestrani div Fusion 500 moguće je koristiti na PC-ju, ali i konzolama, na kojima će zahvaljujući DAC-u i pojačalu, ponuditi bolji zvuk od većine konkurenata

Na školjkama slušalica, s vanjske stražnje strane, nalaze se male ali primjetne zone kroz koje dopire RGB osvjetljenje. Te zone moguće je uskladiti s ostalom Asusovom periferijom spojenom na računalo (pomoću službenog drivera) pa čak i drugim Asusovim headsetovima, što tvrtka smatra ključnim detaljem kojim će privući esportaše. Vrijednost tog dodatka na stranu, ono što je znatno zanimljivije jest ukrasna sjajna ploča koja se može vidjeti na svakoj slušalici. Pomnim proučavanjem (prevedeno – čitanjem uputa) zaključujemo kako je lijeva ploha zapravo osjetljiva na dodir te kako se njome upravlja glasnoćom ili prebacuje s jedne pjesme na drugu. Ploha dobro registrira dodire, no nedostaje joj preciznosti pa je za fino podešavanje glasnoće ipak potrebno koristiti potenciometar na tipkovnici ili, pak, onaj softverski.

Na kraju, na lijevoj se slušalici našao i prekidač za uključivanje virtualnog višekanalnog zvuka te mikrofon koji je moguće potpuno sakriti u okvir, te ga tako i utišati kada nije potreban.

Dva seta mekih jastučića podjednako su udobna, a iako su platneni nešto prozračniji, kožni bolje izoliraju vanjske zvukove
Dva seta mekih jastučića podjednako su udobna, a iako su platneni nešto prozračniji, kožni bolje izoliraju vanjske zvukove

U školjkama slušalica kriju se 50-milimetarske zvučničke membrane koje signalom opskrbljuje dvojac koji čini ESS ES9018 DAC i pojačalo SABRE9601K, a ta kombinacija zaslužna je za vrlo dobru zvučnu sliku. Često loši kod headseta za igrače, visoki su tonovi na Fusionu 500 solidni, baš kao i srednji, zbog kojih je uvijek lako odrediti smjer iz kojeg napada neprijatelj u pucačkim igrama. Isto tako, bas je fino balansiran s osjetnim udarom, ali bez distorzije koja bi zagušila srednje tonove pa je lako uživati u eksplozijama i tutnjavi tenkova, bez straha od gubitka detalja. Pomalo iznenađujuće, s obzirom na (ne)kvalitetu uobičajenih virtualnih 7.1 rješenja, ovo na Fusionu 500 radi vrlo dobro, uz minimalne pomake u definiranju udaljenosti izvora zvuka. Usprkos tome i dalje je, pored in-game surrounda iz modernih igara, bespotrebno.

Nedostaci ovog headseta su čujan pozadinski šum inače solidnog mikrofona te osrednje performanse u glazbi. Većina igrača koji specifično traže gejmerski headset ne mari previše kako se on ponaša za vrijeme slušanja glazbe, ali kako Fusion 500 košta oko 1.500 kuna, na takve manjkavosti ne možemo zažmiriti.

Asus ROG Strix Fusion 500

  • Kvaliteta izrade
  • Solidne performanse
  • Cijena
  • Pozadinski šum mikrofona
Zvuk 7
Udobnost 9
Mikrofon 5
UKUPNI DOJAM 7
Cijena Oko 1.500 kn Prikaži sve cijene Ustupio: Asus