Asus ROG Strix LC III 360 ARGB LCD - Sve je u zaslonu
U svoju obitelj vodenih hlađenja Strix, Asus je odlučio dodati model s LCD ekranom, koji se dodatnim mogućnostima primiče tvrtkinoj najnaprednijoj vodenjači Ryujin III
Podržani socketi | Intel LGA 115X/1200/1700, AMD AM4/AM5 |
Dimenzije radijatora | 394 x 121 x 27 mm |
Brzina pumpe | 800 – 2.900 o/min |
Ventilatori | 3x Asus ROG Strix AF-12S ARGB 120 mm (800 – 2.200 o/min) |
Jamstvo | 6 godina |
Dojam | Performansama odlično vodeno hlađenje dobilo je izvedbu s ekranom, koje do savršenstva dijeli jedino problematična aplikacija za kontrolu |
Ako ste naš redoviti čitatelj, Asusov ROG Strix LC III ARGB LCD činit će vam se poznatim, i to s punim pravom. Naime, već smo recenzirali identičnu varijantu vodenog hlađenja, samo bez dodatka pravog LCD-a. U njegovoj smo recenziji zaključili da je riječ o atraktivnom, modernom i sposobnom hlađenju, a sve te odlike preslikavaju se i na model koji je tema ove recenzije.
U proteklih nekoliko godina susreli smo se s većim brojem vodenih hlađenja koji kupce, osim performansama i raskošnim RGB osvjetljenjem, pokušavaju pridobiti i dodatnim mogućnostima. Najopipljiviji tehnološki napredak doživjeli su ekrani na vodenim blokovima. Najprije su imali nisku razlučivost, uz ne baš fluidan prikaz animacija, s obzirom na to da im brzina osvježavanja nije bila na visokoj razini. Međutim, nakon druženja s Asusovim najnovijim uratkom, možemo reći da je taj proizvođač učinio dosad najveći korak naprijed kad je to u pitanju. No, krenimo redom.
ROG kao ROG
Asus ROG Strix LC III ARGB LCD dolazi u već dobro viđenom i dodacima prepunom pakiranju, koje sadrži apsolutno sve da hlađenje zasja u punom sjaju. Raskošno pakiranje prati već poslovično odlična kvaliteta izrade crijeva, bloka i radijatora, a priloženi ventilatori i dalje imaju zatvoren obrub, kako bi pružili onaj vizualni korak više prilikom rada, zbog čega ARGB osvjetljenje dodatno dolazi do izražaja. Ipak, ono što bismo voljeli vidjeti na većem broju Asusovih proizvoda, ventilatori su s magnetnim konektorom, koji bi drastično smanjili problematiku provođenja silnih kabela po kućištu. Ovako, iz svakog ventilatora izlaze po dva kabela (jedan za ARGB osvjetljenje i drugi za napon), a blok je istodobno potrebno spojiti i u konektor za napon vodene pumpe i u interni USB 2.0 konektor na matičnoj ploči.
Bilo kako bilo, instalacija hlađenja odvija se jednako kao i u slučaju svih ostalih aktualnih Asusovih proizvoda iz ove domene. Minus i dalje upućujemo plastičnom i neuvjerljivom backplateu, koji potencijalno može stvarati probleme prilikom demontiranja hlađenja. Instalaciji pripomažu fleksibilna i duga crijeva (400 mm duljine) te gornji dio bloka, koji je magnetom pričvršćen za bazu.
Zaslon kao glavni adut
U uvodnom dijelu recenzije spomenuli smo kako je Asus kao bazu za novi ROG Strix iskoristio prethodni model, čiji je blok osvijetljen ROG logom. Ta tvrdnja u potpunosti je točna – jedina vizualna i funkcionalna razlika između prethodno recenziranog modela i današnjeg leži u dodatku pravog LCD ekrana. Oba modela dijele jednake ventilatore, isti radijator, te identičnu vodenu pumpu.
Tehnička implementacija ekrana je odlična. Riječ je o okruglom 2,1-inčnom IPS zaslonu razlučivosti 480x480 i frekvencije osvježavanja od zdravih 60 Hz. Iako Asus ne specificira gustoću piksela, matematičkom formulom došli smo do brojke od 323 PPI, što znači da pikseli ne bi trebali biti vidljivi golim okom. Ta pretpostavka pokazala se točnom – ma koliko smo se god približili zaslonu, prikaz na njemu uvijek je bio oštar. Također, općenito smo ostali impresionirani kvalitetom prikaza slike i animacija – boje na zaslonu dovoljno su žive, svjetlina je dostatna, a kutevi gledanja impresivni (što je posebno bitno naglasiti, s obzirom na to da se blok zasigurno neće nalaziti ravno ispred korisnikovih očiju). Naposljetku, nama se više svidjela kombinacija okruglog LCD zaslona manje dijagonale, u odnosu na veći, 3.5-inčni, "kockasti" zaslon kod skupljeg Ryujina III. Subjektivan dojam ide toliko daleko da smo sigurni kako zaslon ROG Strixa ima veću gustoću piksela. Nažalost, sve te pohvale donekle zasjenjuje Asusova aplikacija za kontrolu čitavog sustava.
Asus Armoury Crate - Bezbroj mogućnosti, uz premalo posvećenosti detaljima
Kako bi korištenje Asusova vodenog hlađenja u potpunosti bilo smisleno, nužno je instalirati službenu aplikaciju Armoury Crate. Vjerujemo da je velika većina vas upoznata s aplikacijom, ali moramo priznati da smo ovaj put ostali prilično razočarani pojedinim aspektima upravljanja.
Nakon iznimno dugog procesa instalacije glavnog dijela aplikacije, zatražena je instalacija modula koji bi se trebao brinuti za upravljanje našim vodenim hlađenjem, što smo i učinili. Potom je zatraženo i ažuriranje firmwarea, nakon čega, zbog nama nepoznatog razloga, i dalje nismo mogli pristupiti kontroli vodenog hlađenja. Problem je čarobno bio otklonjen restartom računala, nakon čega smo konačno mogli pristupiti željenom modulu.
Kad je riječ o samim mogućnostima, Asus nudi mnogo. Moguće je softverski regulirati zakrenutost LCD ekrana u koracima od 1° te namještati njegovu svjetlinu u koracima od po 10%. Ipak, kalibracija osvjetljenja aljkavo je izvedena, stoga je razlika između 30% i 100% svjetline gotovo neprimjetna.
Tvornička ponuda aplikacija je skromna, a usto su i pomalo ružnjikave. Zapravo, toliko su iritantne da gotovo u potpunosti nagrđuju jasan prikaz informacija zbog kojih LCD uopće postoji. S druge strane, moguće je ručno učitati JPG ili GIF datoteku, uz određena ograničenja, a moguće je i postaviti bilo koju željenu boju pozadine i teksta iz palete. Međutim, i tu smo naišli na dodatne poteškoće – odabir boje u aplikaciji rezultira potpuno drukčijom bojom na samom ekranu. Ne možemo biti sigurni, ali nekako vjerujemo da je problem unutar same aplikacije, jer smo se prilikom testiranja ekrana uvjerili u njegov raskošni prikaz palete boja.
Zanimljivom se čini i funkcija odvojenog prikaza kad je računalo ugašeno. Primjerice, možemo definirati da se na ekranu prikazuje analogni sat. U teoriji zvuči zgodno, ali opet, svi defaultni skinovi prilično su napadni, i korisniku s njega biva teško iščitati bilo kakvu informaciju. Srećom, živimo u doba AI-ja, pa vam preostaje mogućnost da online prompt zamolite da vam generira čišću animaciju, kakvu želite.
Sve u svemu, Armoury Crate treba doraditi. Najprije bismo voljeli da Asus otkloni poteškoće s korištenjem same aplikacije, a potom i da nadopuni aplikaciju novom paletom skinova i animacija, kako bi kupci u potpunosti mogli uživati u hardverski odlično izvedenom proizvodu.
A kako hladi?
S obzirom na identičnu tehničku podlogu, moglo se očekivati da će ROG Strix LC III 360 ARGB LCD postići slične, ako ne i jednake rezultate kad je riječ o rashladnim performansama. U ovom slučaju naša teza nije se pokazala posve točnom, ali sigurni smo da je uzrok povezan s bitno višom ambijentalnom temperaturom (prethodni ROG Strix testirali smo usred zime).
Općenito, tijekom nezahtjevnog rada, ventilatori hlađenja se ni ne okreću, zahvaljujući takozvanom zero-rpm načinu rada. Ipak, jedinu pravu zamjerku performansama možemo uputiti buci vodene pumpe, koja se ne može značajno ublažiti smanjenjem brzine vrtnje. Maksimalna brzina pumpe iznosi 2.900 o/min, a na kojoj god brzini ona radila, iz nje dopire zujanje.
Ipak, prilikom maksimalnog opterećenja našeg starog znanca, procesora Core i9-13900K i bez overkloka, temperature P-jezgri iznosile su između 76 i 84 °C, a E-jezgre kuhale su se između 71 i 76 °C. U ovom slučaju nismo optimizirali krivulju brzine ventilatora kako bismo testirali maksimalnu moguću buku. Konkretno, u tim uvjetima zabilježili smo prilično visokih 47,5 dBA pri 2.100 o/min. Međutim, nakon optimizacije krivulje, buka je pala na drastično ugodnijih 41,1 dBA, a ventilatori su se pritom okretali na umjerenijih 1.600 o/min – čak i bolji rezultat u odnosu na "stari" ROG Strix.
Hlađenje je pod overklokom pokazalo svoj puni sjaj. U tim uvjetima, uz optimizaciju krivulje brzine ventilatora, zabilježili smo maksimalnu brzinu od 1.900 o/min, uz buku od 45,5 dBA. Temperature užarenih P-jezgri dosezale su 99 °C, ali ni u jednom trenutku nije došlo do throttlinga, što znači da je hlađenje bilo sposobno održavati procesor bez gubitka performansi, a zadržavajući još malo snage u rezervi.
Više vrijednosti za novac
Jedan od ključnih nedostataka starijeg ROG Strixa bila je njegova komparativno visoka cijena. Asus je očito toga bio svjestan te ju je u međuvremenu ponešto snizio, a novi model s ekranom postavio na 230 eura. Kako bismo se razumjeli, cijena od 230 eura nipošto nije mala, ali za nju se dobiva zaista kvalitetno izvedeno vodeno hlađenje, koju podupire atraktivan LCD, ARGB osvjetljenje i dugo jamstvo. Ako se stvari gledaju iz tog kuta, cijena je nezanemarivo niža u odnosu na, primjerice, Asusov vlastiti Ryujin ili NZXT-ov Kraken Elite. S druge strane, manu upućujemo nedovoljno rafiniranoj softverskoj kontroli, zujanju ugrađene vodene pumpe te i dalje neuvjerljivom backplateu za instalaciju. To su aspekti na kojima se svakako još može (mora!) poraditi.
Asus ROG Strix LC III 360 ARGB LCD
- Kvaliteta izrade i završna obrada
- Vrhunske rashladne performanse
- Niska buka u svakodnevnom radu
- Dugo jamstvo
- Atraktivan ekran i ARGB osvjetljenje
- Buka vodene pumpe
- Neuvjerljiv backplate
- Nedovoljno rafinirana i glomazna aplikacija