Asus RT-BE92U - Dvostruko skuplji, trostruko moćniji
Iako nudi gotovo sve funkcije poput povoljnog Wi-Fi 7 routera RT-BE58U, Asusov dvostruko skuplji model RT-BE92U nudi drastično više žične i bežične performanse

Oznaka brzine | BE9700 (1.032 + 2.882 + 5.764 Mbit/s) |
Bežična povezivost | Wi-Fi 7 (802.11be/ax/ac/a/b/g/n) |
Konfiguracija Wi-Fi antena | 4 vanjske antene / 3x3 (2,4 GHz), 2x2 (5 GHz), 2x2 (6 GHz) |
LAN konektori | 1x 10 GbE (WAN), 1x 2,5 GbE (LAN/WAN), 3x 2,5 GbE (LAN) |
USB konektori | 1x USB 3.2 Gen 1 |
Mobilna aplikacija | ASUS Router |
Dimenzije i masa | 247 x 102 x 287 mm |
Jamstvo | 2 godine |
Dojam | Moćan kućni Wi-Fi 7 router, koji će se odlično snaći u jednoetažnim i dvoetažnim domovima |
Prošli mjesec recenzirali smo Asusov sposobni Wi-Fi 7 router RT-BE58U, koji se prilikom testiranja pokazao kao zanimljiv izbor za prilično povoljan ulazak u svijet novog bežičnog standarda. Na red je došao tvrtkin model RT-BE92U, koji je u smislu ključnih funkcija i mogućnosti istovjetan manjem bratu, ali donosi moćniju žičnu i bežičnu povezivost, veći domet i više performanse – sve to za otprilike dvostruko više novca.
Pozabavimo se, za početak, glavnim razlikama između dvaju uređaja. Ona najočitija njihov je dizajn. Za razliku od klasičnog, "polegnutog" modela RT-BE58U, RT-BE92U uspravni je router, znatno korpulentnijeg kućišta, nad kojim se nadvijaju četiri debele, zakretne antene. Sprijeda je kućište pomalo agresivnog dizajna, s naglašenim rebrastim segmentom i dekorativnom crvenom crtom, čija je boja u stvarnosti zagasitija nego na fotografijama. Kućište je sa svih strana perforirano, stoga ništa ne sprečava topli zrak da izlazi kroz gornju stranu uređaja, što mu je prirodna tendencija.
Na lijevom rubu nalaze se notifikacijske LED-ice: jedna za uključenost uređaja, tri za bežične mreže (2,4, 5 i 6 GHz frekvencijski pojasevi) te po jedna za pristup internetskoj konekciji i aktivnost lokalne mreže. Preferirali bismo nešto neutralniju estetiku, jer je router tip uređaja za koji ćete htjeti da što manje "strši", no barem RT-BE92U ne odlazi u dizajnerske ekstreme, poput modela iz linije ROG Rapture.
10 gigabita
Straga nalazimo 10-gigabitni WAN port te četiri 2,5-gigabitna LAN konektora, od kojih jedan može dublirati kao sekundarni WAN port (baš kao što i 10-gigabitni WAN priključak može biti obični LAN port). Tu su još i USB 3.2 Gen1 x1 Type-A utor, prekidač za uključenje, konektor vanjskog adaptera za napajanje te dvije blago uvučene tipke, namijenjene uspostavi bežične konekcije preko WPS-a i resetiranju uređaja.
USB priključak može se iskoristiti za spajanje i mrežno dijeljenje vanjskih diskova, koje je potom moguće konfigurirati kao privatni podatkovni cloud, Time Machine backup ili sustav za skidanje i dijeljenje torrenta. U njega također možemo spojiti pisač, ili, pak, 3G/4G/LTE modul, koji u tom slučaju postaje rezerva u slučaju pada žične internetske konekcije. Ako nemate ili ne želite koristiti takav modul, tu je opcija aktivacije USB tetheringa na mobitelu. Nakon što mobitel USB kabelom spojite s Asusovim routerom, router će ga iskoristiti kako bi uspostavio internetsku konekciju.
Kad govorimo o bežičnoj povezivosti, RT-BE92U nosi oznaku performansi BE9700, što znači da podržava bežični standard Wi-Fi 7 (802.11be) i sve starije, te kako je u stanju isporučiti maksimalnu teoretsku propusnost do 1.032 Mbit/s u 2,4-gigahercnom pojasu, do 2.882 Mbit/s u 5-gigahercnom pojasu, te do 5.764 Mbit/s u 6-gigahercnom pojasu, za zbrojnu propusnost od 9.700 Mbit/s. Podsjećamo, jeftiniji RT-BE58U ne podržava 6-gigahercni pojas, a u 2,4-gigahercnom ograničen je na teoretski maksimum od 688 Mbit/s.
Poput drugih Wi-Fi 7 routera, RT-BE92U podržava 4096-QAM modulaciju. QAM (Quadrature Amplitude Modulation) tip je modulacije gdje se moduliraju dva sinusoidna vala, međusobno fazno pomaknuta za 90°, te u tom procesu nastaju amplitudne i fazne varijacije. Unutar tih varijacija prenose se bitovi. Što višu razinu QAM-a možemo postići, bežična mreža imat će veću propusnost; 4096-QAM značajan je skok u odnosu na 1024-QAM, koliko su nudile Wi-Fi 6 bežične mreže. Također, podržano je OFDMA (Orthogonal Frequency-Division Multiple Access) multipleksiranje. OFDMA svaki bežični kanal dijeli na mnogo manjih "potkanala", kako bismo unutar svakog kanala mogli ugurati veći broj klijenata (bežično spojenih uređaja) i osigurati da oni istodobno komuniciraju s routerom. Maksimalna podržana širina kanala jest 320 MHz, naravno, unutar 6-gigahercnog pojasa. Podržana je i tehnologija MLO (Multi-Link Operation), koju ima najviše smisla koristiti upravo kod uređaja koji podržavaju frekvencijske pojaseve od 2,4, 5 i 6 GHz. MLO je zasnovan na konceptu kombiniranja svih dostupnih frekvencijskih pojaseva, kako bi svaki Wi-Fi 7 klijent imao pristup punoj ostvarivoj propusnosti bežične mreže, kvalitetniji signal te niže latencije. MLO je predviđen za poboljšanje iskustva u najzahtjevnijim primjenama Wi-Fija, što bi u kućnim uvjetima podrazumijevalo streamanje 4K/8K videa, prijenos velikih datoteka i mrežno igranje.
Kako bismo provjerili stvarne performanse routera RT-BE92U, izmjerili smo bežičnu mrežnu propusnost između routera i Wi-Fi 7 klijenta, opremljenog Intelovom bežičnom mrežnom karticom BE200, na više točaka unutar obiteljske kuće. Kad su se router i klijent nalazili u istoj prostoriji, konekcija se automatski uspostavljala preko 6-gigahercnog pojasa, a propusnost se kretala oko 1.750 Mbit/s. Kad su server i klijent bili na različitim krajevima iste etaže, što je značilo da su razmaknuti petnaestak metara te kako ih dijele dva betonska zida, propusnost je pala na oko 450 Mbit/s, uz prebačaj konekcije na 5-gigahercni pojas. Najzad, selidbom routera na polukat, i to na nasuprotnu stranu kuće u odnosu na poziciju klijenta, konekcija je zadržana unutar 5-gigahercnog pojasa, a propusnost se i dalje kretala oko 300 Mbit/s.
U istim uvjetima RT-BE58U postizao je drastično niže bežične performanse, u najpovoljnijem opisanom scenariju, a još više povećanjem metara i broja zidova između routera i klijenta. Štoviše, tamo gdje je RT-BE92U veselo isporučivao 300 Mbit/s u 5 GHz pojasu, njegov manji brat već je dobrano zagazio u 2,4 GHz pojas i davao mršavih 45 Mbit/s.
Sve to znači da je RT-BE92U neusporedivo kvalitetnije rješenje za kompleksnije okoline, a osobito za situacije kad s jednim routerom želimo pokriti dvije etaže. Razlika u performansama dvaju uređaja stvarna je i osjetna, i ne treba ju podcijeniti dok pokušavamo shvatiti zašto RT-BE92U košta dvostruko više.
Sve isto
U svakom drugom smislu, dva routera praktički su identična. To znači da ćete (i) RT-BE92U moći konfigurirati preko web-sučelja ili mobilne aplikacije ASUS Router. Aplikacija se može iskoristiti i za sve oblike upravljanja routerom i njegovim postavkama, koje servira preko dopadljiva sučelja. Tu ćete pronaći, među ostalim, pregled mrežne aktivnosti i spojenih klijenata, roditeljske kontrole, odabir načina rada (bežični router, access point, repetitor, media bridge i AiMesh čvor), sekciju za brzopotezni odabir QoS profila (prioritizacija mrežnih aktivnosti, poput igranja, streamanja sadržaja, VoIP-a, surfanja, torrenta), detaljno upravljanje postavkama bežične mreže, i koješta drugo.
Naravno, RT-BE92U podržava sve značajke koje smo u novije doba susreli kod Asusovih kućnih routera, kao što su AiProtection, Instant Guard, VPN Fusion i AiMesh. Potonja je za većinu korisnika najznačajnija, jer podrazumijeva da se RT-BE92U s lakoćom povezuje u mesh sustav sa svim ostalim Asusovim AiMesh routerima ili mesh sustavima, što jako pojednostavljuje nadogradnju bežične mreže.
Sve spomenute i niz drugih mogućnosti Asusova routera, dostupnih preko mobilne aplikacije i web-sučelja, detaljno smo pokrili u prošlomjesečnom opisu modela RT-BE58U, koji je također dostupan na našem webu, stoga nema smisla da ponavljamo istu priču. Ono što je za RT-BE92U ključno, jest to da on u praksi ostvaruje drastično više performanse, kako u smislu sirove propusnosti unutar svakog pojedinog frekvencijskog pojasa, tako i kad govorimo o dometu. Radi se o vrlo sposobnom kućnom routeru, koji će uspješno ispuniti svoj zadatak u tipičnim hrvatskim kućanstvima, uključujući dvoetažna.
Asus RT-BE92U
- Odlične bežične performanse
- 10-gigabitni WAN
- Četiri 2,5-gigabitna LAN-a
- Jednostavna konfiguracija preko mobilne aplikacije
- Obilje dodatnih mogućnosti
- Višestruka iskoristivost USB porta
- Mogućnost proširenja u mesh sustav pomoću bilo kojeg Asusovog mrežnog uređaja s tehnologijom AiMesh
- Cijena