EIZO FlexScan EV3450XC - Širinom do ultimativne produktivnosti

Bogata oprema, odlična povezivost i tvornički izvrsno namještena slika, najistaknutiji su aduti jednog od svega dva ultraširoka monitora u ponudi čuvene japanske tvrtke EIZO

Davor Šuštić utorak, 13. svibnja 2025. u 06:00
SPECIFIKACIJE
Ekran 34,1" / 3.440 x 1.440 (21:9) / 60 Hz
Tip matrice IPS
Kontrast/Svjetlina 1.000:1 / 300 cd/m2
Vrijeme odziva 5 ms (GtG)
Kutovi gledanja (hor./vert.) 178° / 178°
Videoulazi USB-C (DP Alt Mode, 94 W Power Delivery), DisplayPort, 2x HDMI
Ostali konektori USB-C (15 W), 2x USB Type-A, USB Type-B (upstream), Ethernet, 3,5 mm audioizlaz
Jamstvo 5 godina
Dojam Raskošno opremljen ultraširoki poslovni monitor, s praktički besprijekorno ugođenim prikazom "iz kutije"

Slavni japanski proizvođač monitora EIZO u hrvatskim je kućanstvima relativno nepoznat, unatoč tome što uskoro navršava 60. godišnjicu postojanja. No, u svijetu poslovnih i profesionalnih monitora, gdje je tvrtka povijesno bila najaktivnija, stvari stoje posve drugačije. Zajednička karakteristika svih monitora, čiju prednjicu krasi EIZO-ova značka, jest ta da su opremljeni panelima više klase i tvornički pažljivo kalibrirani, te da donose niz značajki usmjerenih prema povećanju produktivnosti. U pravilu i koštaju nešto više od "običnih" monitora, ali EIZO svojim kupcima odavno ne mora objašnjavati zašto je tome tako.

Na stražnju stranu nosača ugrađena je kopča za obuzdavanje kabela
Na stražnju stranu nosača ugrađena je kopča za obuzdavanje kabela

U ovoj recenziji posvetit ćemo se monitoru oznake EV3450XC, smještenom unutar linije FlexScan, koja okuplja tvrtkine poslovne monitore. Tu se kvalificiraju svi oblici korištenja, osim najzahtjevnijih color-critical poslova (profesionalno bavljenje s fotografijom i videom), čemu su namijenjeni uređaji iz linije ColorEdge, te primjenu u operacijskim salama (linija CuratOR), na radiologiji (linija RadiForce), i slično. Krajnje pojednostavljeno, monitori FlexScan bit će zanimljivi uredskim radnicima svih profila, a osobito onima zahtjevnijima, koji će znati iskoristiti njihove brojne dodatne funkcije.

Blagodati (ultra)širine

FlexScan EV3450XC specifičan je po tome što je jedan od samo dva ultraširoka monitora u tvrtkinoj ponudi. Radi se o 34-inčnom monitoru, omjera stranica od 21:9, i nativne razlučivosti od 3.440x1.440 točaka. Premda ultraširoki monitori nisu ni približno rasprostranjeni poput klasičnih widescreen modela – onih s omjerom stranica od 16:9 (ili 16:10) – vaš je autor, poučen desetljećem svakodnevnog korištenja takvih modela, čvrstog stava kako se radi o ultimativnom izboru za sve vrste rada. Naime, 34-inčni ultraširoki monitor nudi oko 35% više prostora za rad od 27-inčnog monitora razlučivosti 2.560x1.440 točaka. Kako se taj prostor dobiva po širini, 34-inčni ultraširoki monitor može poslužiti kao zamjena za dva 27-inčna 1440p monitora. Ukupna radna površina bit će manja, ali zato se kompenzira pukom činjenicom da se čitava slika prikazuje na jednom ekranu, dakle, bez fizičkih okvira između dvaju monitora, bez dvaju seta kabela, i bez potrebe za akrobacijama s prozorima aplikacija, koje su dio rada na dva monitora. Ne smijemo zaboraviti ni na činjenicu da su ultraširoki paneli inherentno prikladni za rad u aplikacijama s vremenskim trakama, poput onih za montažu videa i obradu zvuka. Zahvaljujući svemu tome, korisnici koji prijeđu na ultraširoki monitor, u pravilu se više nikad ne vraćaju na modele s klasičnim omjerom stranica. Dobar primjer je i naša redakcija, u kojoj je ultraširoki monitor isprva koristio samo vaš autor, a danas praktički više nema radnog mjesta s monitorom klasičnog formata.

FlexScan EV3450XC u urede se ne nastoji probiti samo svojim ultraširokim formatom, već i nekolicinom dobrodošlih dodataka, zbog kojih ga EIZO naziva "integriranim komunikacijskim hubom". Radi se o integriranoj web-kameri s pripadajućim mikrofonom, postavljenim iznad panela, te paru zvučnika, smještenih u donji okvir panela. Njihova kombinacija omogućuje nam obavljanje videopoziva, bez potrebe za korištenjem ikakvih vanjskih dodataka, poput USB web-kamere ili headseta.

Na lijevom boku nalaze se dva USB Type-A i USB-C (15 W) porta te 3,5-milimetarski konektor za slušalice. Svi USB priključci 5-gigabitne su izvedbe
Na lijevom boku nalaze se dva USB Type-A i USB-C (15 W) porta te 3,5-milimetarski konektor za slušalice. Svi USB priključci 5-gigabitne su izvedbe

Integrirana web-kamera razlučivosti je od 5 MP te podržava maksimalnu razlučivost snimanja do 2.560x1.440 točaka, pri 30 FPS. Kvaliteta zapisa na vrlo je zadovoljavajućoj razini, osobito u povoljnijim svjetlosnim uvjetima, kad ljudska koža poprima prirodne tonove, a brzina okidača biva dostatna za glatku interpretaciju pokreta. Ako si izgledate previše crveno, što može biti slučaj u polumraku ili u situacijama s jako velikim dinamičkim rasponom (primjerice, u kadru je prozor kroz koji prodire podnevno sunce), jednostavno upotrijebite neki izvor svjetla kako biste si barem donekle obasjali lice. Kamera ima fiksni fokus, čiji konkretni raspon tehničke specifikacije ne spominju, ali takav je da ćete s uobičajene udaljenosti sjedenja uvijek biti ispravno izoštreni. Opremljena je infracrvenim senzorom, s kojim dolazi podrška za biometrijsku autentifikaciju, odnosno otključavanje računala pomoću lica, u sklopu značajke Windows Hello.

Na gornjem okviru monitora, iznad kamere, nalazi se plastični klizač, kojim se preko kamere navlači zasun za privatnost. Da kamera (ili mikrofon) radi, znat ćete i prema svjetlosti zelene LED-ice, smještene desno od leće.

OSD-u se pristupa pomoću dodirnih kontrola, vidljivih lijevo od (također dodirne) tipke za uključenje monitora
OSD-u se pristupa pomoću dodirnih kontrola, vidljivih lijevo od (također dodirne) tipke za uključenje monitora

Mikrofon i zvučnici pokazali su nam se potpuno upotrebljivima za obavljanje videopoziva i odrađivanje virtualnih sastanaka. Nismo nailazili na situacije da nas sugovornici ne razumiju, niti da čuju sami sebe, što bi bio slučaj da mikrofon hvata zvuk sa zvučnika. Upravo se protiv toga bori tehnologija za poništavanje eha, integrirana u mikrofon.

U slučaju da sugovornike želite čuti kroz slušalice, umjesto ugrađenih 4-vatnih zvučnika, za to ćete se moći poslužiti 3,5-milimetarskim konektorom, praktično smještenim na lijevi bok monitora. Pored njega se također nalaze dva 5-gigabitna USB Type-A porta te jedan USB-C konektor, koji podržava punjenje baterije spojenih uređaja snagom do 15 W.

U svim smjerovima

Pozicija kamere je fiksna – neki konkurentski monitori, opremljeni tim dodatkom, dozvoljavaju njeno naginjanje i rotaciju, radi lakšeg kadriranja, dok EIZO-ova izvedba traži da u te svrhe prilagodimo visinu ili nagib ekrana. Pohvalno je, stoga, što je FlexScan EV3450XC izrazito upravljiv. Ekran se može rotirati ulijevo i udesno 90°, naginjati u rasponu od -5 do +35° te podešavati po visini u ukupnom rasponu od 19,5 centimetara. U najdonjem položaju, donji rub okvira ekrana od radne površine udaljen je tri centimetra. Svi navedeni manevri, izuzev prilagodbe visine, izvedivi su korištenjem jedne ruke. Mehanizam za promjenu visine relativno je rigidan, stoga ćete za tu rabotu definitivno morati uposliti obje ruke.

Osim u testiranoj bijeloj, monitor je dostupan i u posve crnoj izvedbi
Osim u testiranoj bijeloj, monitor je dostupan i u posve crnoj izvedbi

Za one koji ne žele koristiti tvornički nosač, nudi se opcija postavljanja ekrana na stolni ili zidni nosač. U obzir dolaze svi standardni VESA nosači s rasporedom rupa 100x100.

Vrijedi spomenuti da je postolje monitora, izvedeno u obliku slova "U", iznenađujuće kompaktno, u odnosu na puke gabarite panela. U širinu zauzima 31,5 centimetara, a u dubinu oko 25 centimetra prostora, pa će za njega biti mjesta i na manjim stolovima.

Video, podaci i energija

Uz maločas spomenute konektore na lijevom boku monitora, FlexScan EV3450XC straga nudi dva HDMI ulaza, DisplayPort ulaz te USB-C konektor, koji podržava DisplayPort Alt Mode (dakle, može prenositi videosignal) i punjenje spojenih uređaja snagom do 94 W. Tu su još i gigabitni Ethernet port te USB Type-B upstream konektor.

Ideja iza tako raspoređenih konektora jest da FlexScan EV3450XC funkcionira kao svojevrsni docking station za moderne laptope, opremljene USB-C videoizlazom, a istodobno posluži i za spajanje sekundarnog izvora slike, poput stolnog računala. Ako u monitor spojimo periferije i mrežni kabel, svi ti podaci prenosit će se preko iste USB-C konekcije, koja se koristi za videosignal, kao i za punjenje baterije laptopa. Drugim riječima, nakon dolaska na radno mjesto, početak rada sastojat će se od spajanja monitora i laptopa jednim kabelom, što je u smislu svakodnevne praktičnosti vrlo blisko korištenju klasičnog docking stationa, ali bez dodatnog troška njegove kupnje (ako ga laptop uopće podržava).

Zahvaljujući ugrađenom KVM switchu, pomoću jednog seta spojenih periferija jednostavno je upravljati s dva spojena računala – prebacivanje je posve automatizirano
Zahvaljujući ugrađenom KVM switchu, pomoću jednog seta spojenih periferija jednostavno je upravljati s dva spojena računala – prebacivanje je posve automatizirano

U slučaju da monitor koristimo s računalom koje nema USB-C videoizlaz, već koristi klasična sučelja (HDMI ili DisplayPort), još uvijek možemo pristupiti periferijama i mrežnoj konekciji, koje smo spojili u monitor – upravo je tome namijenjen USB Type-B upstream konektor, odnosno pripadajući priloženi kabel, s čije se druge strane nalazi klasični USB Type-A konektor.

Korisnike koji na monitor namjeravaju spojiti laptop i stolno računalo, zanimat će da FlexScan EV3450XC ima KVM switch, stoga je prebacivanje periferija i mrežne konekcije između dvaju uređaja posve automatizirano – dovoljno je odabrati željeni videoulaz, a preklopnik će obaviti ostalo. To znači da nam je za upravljanje s dva računala dovoljan jedan set periferija, kao i jedan mrežni priključak.

Naravno, podržani su i uobičajeni načini istodobnog prikaza slike s dvaju izvora – Picture-in-Picture i Picture-by-Picture.

Tvornički pažljivo namješten

Iz svega dosad spomenutog očito je da je EIZO mnogo pažnje posvetio funkcionalnosti svojeg monitora. No, ni kvaliteta prikaza nije ostala u drugom planu. Štoviše, upravo se u tom segmentu najbolje vidi zašto tvrtkini monitor koštaju nešto više od prosjeka.

Kao što smo već spomenuli, FlexScan EV3450XC opremljen je panelom 34-inčne dijagonale i nativne razlučivosti od 3.440x1.440 točaka. To mu daje gustoću piksela od 110 PPI i, posljedično, odličnu oštrinu prikaza. Panel ima izuzetno blagi radijus zakrivljenosti od 3800R, koji je u praksi toliko neupadljiv da se FlexScan EV3450XC može preporučiti čak i gorljivim mrziteljima zakrivljenih ekrana.

34-inčni ultraširoki ekran izuzetno je blago zakrivljen – toliko blago da je zakrivljenost sprijeda praktički neuočljiva
34-inčni ultraširoki ekran izuzetno je blago zakrivljen – toliko blago da je zakrivljenost sprijeda praktički neuočljiva

Radi se o IPS panelu, koji je tvornički ugođen za besprijekoran rad u sRGB prostoru boja. To nije krilatica iz EIZO-vih promidžbenih materijala, već rezultat analize mjerenja, dobivenih X-Riteovim kolorimetrom i1Display Pro. Dotični nam je pokazao impresivne vrijednosti već u prvoj seriji mjerenja, dakle, bez ikakvih modifikacija prikaza preko OSD-a. Sve što smo učinili prije početka testiranja jest isključili Auto EcoView i EcoView Optimizer 2, kako bismo dobili prikaz konzistentne svjetline – jer u suprotnom ne bi bilo moguće obaviti mjerenja.

Okosnica izvrsnih performansi FlexScana EV3450XC jest izvrstan balans triju glavnih kanala boja. Sva tri kanala imaju odstupanje manje od 5% od idealnog u čitavom rasponu svjetline, od potpuno crne, do potpuno bijele. Zahvaljujući tome, panel ima izvrsnu preciznost tonova sive boje (∆E 1,3), kao i gotovo savršenu prosječnu temperaturu bijele boje, od 6.489 K (referenca je 6.500 K). Gamma krivulja također izgleda gotovo savršeno, uz tek manju devijaciju kod svjetlijih tonova. To znači da FlexScan EV3450XC svjetlinu prikazuje onakvom kakva bi ona trebala biti, u odnosu na zahtjeve ulaznog videosignala.

Kolorimetar otkriva izvrsne performanse panela na tvorničkim postavkama
Kolorimetar otkriva izvrsne performanse panela na tvorničkim postavkama

Stvarna pokrivenost sRGB prostora boja iznosi 98%, a preciznost boja, mjerena unutar sRGB prostora boja, ima prosječni ∆E od 1,5. To znači da je golim okom nemoguće detektirati greške u preciznosti boja, pa se FlexScan EV3450XC može koristiti i za grafički ozbiljnije zadatke – sve dok nema potrebe za izlaskom izvan okvira sRGB gamuta.

Svjetlina ekrana tvornički je namještena na 174 cd/m2 pa je to jedini parametar koji biste mogli poželjeti korigirati (povećati), osobito ako radite u okolini s jakim prirodnim ili ambijentalnim osvjetljenjem. Maksimalna svjetlina ekrana seže do 263 cd/m2, što je pomalo razočaravajuće, ali za većinu tipičnih primjena sasvim dostatno.

Uniformnost boja i svjetline, kao i stabilnost kontrasta, također su područja u kojima FlexScan EV3450XC oduševljava. To ukazuje na odličnu implementaciju pozadinskog osvjetljenja, kakva se od EIZO-vih monitora, uostalom, očekuje.

Brzina nije vrlina

Ono gdje FlexScan EV3450XC ne uspijeva pratiti najistaknutije konkurente, kao što je izvrsni HP Series 7 Pro 734pm, jesu frekvencija osvježavanja panela, stvarna brzina odziva ekrana i input lag – vrijeme potrebno da pokret miša na podlozi bude interpretiran kao pomak pokazivača na ekranu. EIZO je svoj monitor, naime, limitirao na 60 Hz. Premda to prosječnim uredskim korisnicima neće predstavljati osobit problem, pa možda ni stavku o kojoj bi uopće razmišljali, u današnje vrijeme redovito susrećemo uredske monitore (poput navedenog HP-ova modela) s 120-hercnim osvježavanjem panela. Takvo što blagotvorno je za cjelokupni osjećaj responzivnosti ekrana, ali ima beneficija i za rad koji iziskuje preciznije pomicanje miša (poput obrade fotografija), s obzirom na to da pokazivač po ekranu klizi osjetno fluidnije – jer mu se položaj osvježava 120 umjesto 60 puta u sekundi. Ako dosad niste imali prilike koristiti monitor s frekvencijom osvježavanja od 120 ili više herca, tada vam EIZO-vih 60 Hz neće predstavljati zapreku – nećete znati što propuštate.

Izuzetno visok izmjereni input lag mogao bi biti problematičan korisnicima naviklim na brže monitore. Isto vrijedi i za frekvenciju osvježavanja od 60 Hz
Izuzetno visok izmjereni input lag mogao bi biti problematičan korisnicima naviklim na brže monitore. Isto vrijedi i za frekvenciju osvježavanja od 60 Hz

Prosječni input lag iznosi velikih 38 milisekundi, dakle, potrebna je zaista pozamašna količina vremena da FlexScan EV3450XC procesira dolazni signal i prikaže ga na svojem ekranu. Usporedbe radi, input lag kod Dellovih ili HP-ovih poslovnih monitora kreće se oko pet milisekundi. U praksi to rezultira laganim osjećajem "plivanja" pokazivača po ekranu, koje će najviše osjetiti korisnici navikli na "brže" monitore.

Vrijeme odziva najniže je kad se Overdrive postavi na "Standard", no slobodno možete koristiti i postavku "Off", gdje je odziv sporiji za samo pola milisekunde, ali nema nikakvog overshoota
Vrijeme odziva najniže je kad se Overdrive postavi na "Standard", no slobodno možete koristiti i postavku "Off", gdje je odziv sporiji za samo pola milisekunde, ali nema nikakvog overshoota

Izmjereno prosječno percipirano vrijeme odziva iznosi 14,52 milisekunde, što je unutar okvira 60-hercnih IPS panela. Oštrina pokretnih objekata osrednja je, ali kako se FlexScan EV3450XC definitivno neće koristiti za aktivnosti poput igranja, a vjerojatno za ni redovite filmske večeri, ne radi se o vrijednosti koju bismo smatrali problematičnom. Ta brzina odziva postiže se postavljanjem tehnologije Overdrive, namijenjene ubrzanju tranzicije piksela povećanjem napona njihove pobude, na postavku "Standard" (Color > Advanced Settings > Overdrive). Kao još bolji izbor doima se postavka "Off", s obzirom na to da rezultira tek neznatno sporijim odzivom (15,07 ms), a istodobno ne uzrokuje ni najmanju pojavu overshoota (bjeličastih inverznih sjena oko objekata koji se brzo pomiču po ekranu).

Za ambalažu EIZO koristi reciklirani karton i papir, stoga ona prilikom odlaganja ima znatno manji utjecaj na okoliš od klasičnog polistirena ili plastike. Svi kabeli ubačeni su u otvore u kartonu, umjesto da su pojedinačno zapakirani u plastične vrećice
Za ambalažu EIZO koristi reciklirani karton i papir, stoga ona prilikom odlaganja ima znatno manji utjecaj na okoliš od klasičnog polistirena ili plastike. Svi kabeli ubačeni su u otvore u kartonu, umjesto da su pojedinačno zapakirani u plastične vrećice

Što nema u nogama, EIZO FlexScan EV3450XC ima u glavi. Radi se o svestranom ultraširokom monitoru, koji ne pokušava izaći izvan okvira uporabe u poslovnim okolinama, ali se u njima snalazi zaista izvrsno. Izvrsna povezivost, tvornički perfektno namješten prikaz za rad u sRGB prostoru boja, sjajna ergonomija i zaista korisni dodaci, u vidu web-kamere, mikrofona i zvučnika, itekako će privući ciljanu publiku. A onda je tu još i petogodišnje jamstvo, neviđeno u svijetu poslovnih monitora, kao "točka na i".

EIZO FlexScan EV3450XC

  • Izvrsna tvornička kalibracija slike
  • Bogata dodatna oprema (web-kamera s mikrofonom, zvučnici, KVM switch, senzor svjetline)
  • Izvrsna povezivost
  • 94-vatno punjenje prijenosnih uređaja spojenih preko USB-C sučelja
  • Kompaktno postolje
  • Odlična ergonomija
  • Petogodišnje jamstvo
  • Vrlo visok input lag
  • Frekvencija osvježavanja ograničena na 60 Hz
  • Relativno ograničena maksimalna svjetlina
  • Web-kamera ne može se pomicati bez promjene položaja ekrana
Kvaliteta prikaza 8
Dodatne mogućnosti 9
Isplativost 8
UKUPNI DOJAM 8
Cijena 1.189 eura Prikaži sve cijene Ustupio: Omnia