Elgato Facecam Neo - Nova serija, nova web-kamera
Novu seriju Elgatovih uređaja Neo upotpunjuje nova web-kamera pristupačnije cijene, s naprednijim mogućnostima podešavanja, koja dobro podnosi slabo svjetlo
Razlučivost | 1080p60 |
Senzor | CMOS 1/2,9" |
Kabel i sučelje | Fiksni USB-C kabel, USB 2.0 (UVC standard v1.5) |
Kut | 77° |
Fokus | Automatski i ručni (pomoću softvera) |
LED-ica / Zaštita za privatnost | Da / Da |
OS | Windows, macOS |
Dimenzije i masa | 88 x 32 x 40 mm, 80 g |
Jamstvo | 2 godine |
Dojam | Kamera koja bi se mogla svidjeti mnogima, pod uvjetom da im ne treba 4K i sami će se pobrinuti za mikrofon |
Facecam Neo jedan je od pet uređaja iz serije Neo, koji se međusobno lijepo nadopunjuju. Tako su tu LED svjetlo, uređaj za videocapture, kontroler (u smislu programabilne tipkovnice s ekrančićima) za streamanje, mikrofon te najzad i web-kamera.
Odmah valja napomenuti da Elgato ne vjeruje u mikrofone u web-kamerama, tako da ni ovaj njihov model nema mikrofon, što znači da ćete se za zvuk morati pobrinuti sami – bilo da već imate nekakav mikrofon, bilo da ćete ga tek nabaviti. Stoga je ovo s te strane krnja web-kamera. Razlog zbog kojeg izostavljaju kameru vjerojatno je taj što će mikrofoni u web-kamerama u većini slučajeva biti inferiorni vanjskim mikrofonima, a Elgatovim kamerama pretendirat će osobe koje žele streamati sadržaj.
Time ipak potencijalno isključuju dio kupaca koji bi samo htjeli bolju web-kameru, odnosno web-kameru koja će im pružiti kvalitetniju sliku, koja će se moći nositi s niskom količinom svjetla u kadru, koja će se moći nositi s jakim pozadinskim osvjetljenjem, a za zvuk im je bitno samo to da ih osoba s druge strane može normalno razumjeti.
Tu je i aspekt praktičnosti. Ako korisnik u nekom trenutku ne želi imati posla s vanjskim mikrofonom, ili možda ide na put pa uzme samo web-kameru sa sobom (neće nužno nositi i mikrofon ili setup za snimanje zvuka, odnosno mikrofon i audiosučelje), tada bi mu izostanak mikrofona u web-kameri nepotrebno otežavao život. No dobro, ako ste zainteresirani za ovu kameru, činjenicu da nema mikrofon morate prihvatiti.
Fizikalije
Reklo bi se da ova web-kamera ima srednje dimenzije – s dimenzijama od 88 x 32 x 40 milimetara niti je osobito velika, niti je osobito mala (ima i dosta manjih kamera). S prednje strane ima statusnu LED-icu, objektiv koji pokriva dijagonalni kut od 77° (što će većini vjerojatno biti dovoljno, ali i nije baš osobito široko), te mehanički zasun za privatnost, koji se otvara klizanjem polugice s gornje strane kamere udesno.
Sa stražnje strane izlazi fiksni, opleteni USB-C kabel, duljine oko 140 centimetara. Fiksni znači da ga ne možete zamijeniti ako se ošteti, odnosno ne možete ga zamijeniti duljim, nego ga morate "štukati" produžnim kabelom, no s druge strane, fiksni kabel ima robusniji spoj. Ako vaše računalo nema USB-C konektor, morat ćete se sami pobrinuti za USB-C u USB Type-A adapterčić, jer on nije došao u paketu s kamerom. Kamera se inače spaja na USB 2.0 port, što u današnje vrijeme u osnovi znači na bilo koji USB port, te streama MJPEG video.
S donje strane same kamere nalazi se standardni navoj za stativ, u koji se ušarafi stalak od kamere. Stalak je uobičajena oblika za web-kamere – pomoću njega kamera se može zakačiti za monitor ili ekran laptopa s prednje strane, može se mijenjati nagib kamere, a kamera se na stalku može zakretati lijevo-desno, što ipak ne mogu baš sve web-kamere. Kamera se na tom stalku može staviti i na stol, samo što će vas tada snimati iz žablje perspektive, koju bi ipak vjerojatno trebalo izbjegavati.
Razlučivost, framerate, dinamički raspon
Idemo ponovno s nečim što će netko možda smatrati negativnom stvari – ne nudi 4K razlučivost. No, treba li vam doista 4K u web-kameri, tim više što za 4K morate imati i dobro osvjetljenje prostora? Maksimalna razlučivost ove kamere je Full HD (1080p) te pri toj razlučivosti može streamati video framerateom od 30 i 60 FPS. Manja brojka bit će i više nego dovoljna za videorazgovore, dok će viša brojka možda trebati streamerima, radi življe slike, fluidnijih pokreta.
Ova kamera nudi i HDR sliku. Zapravo, nudi i širok (wide) i visok (high) dinamički opseg. Elgato pod širokim dinamičkim rasponom podrazumijeva ugađanje slike tako da se što više sačuvaju svijetli tonovi te da se tamni tonovi ne zakucaju u crno, dakle, da se izvuče i nešto detalja u vrlo tamnim dijelovima scene.
Prema onome što smo vidjeli, pretpostavili bismo da tu kamera koristi specifičnu gama krivulju, kojom efektivno smanjuje kontrast između vršnih vrijednosti, ali zadržava relativni kontrast, pa slika ukupno ima viši dinamički raspon, a opet nije plošna, ima dovoljno kontrasta. To za posljedicu često ima to da dijelovi slike imaju malo prezasićene boje (tipično oni dijelovi koji su u originalu tamniji, a kamera ih posvijetli), no kada postoji potreba za time (recimo, kad vam u kadar probija svjetlo izvana), to je vrlo korisna opcija.
HDR opcijom (visok dinamički opseg) tome se pristupa malo drugačije. Kamera tada uzima dvostruku ekspoziciju, jednom kraću za čuvanje svijetlih tonova, drugi put dulju za izvlačenje tamnih tonova, te kombinira te dvije ekspozicije u jednu. To onda znači da je tada maksimalni framerate 30 sličica u sekundi (dvije ekspozicije za svaku pojedinu sličicu znače da je ukupno moguće ostvariti upola niži framerate). HDR slika je na oko dosta ugodnija od širokog dinamičkog opsega, pa ako vam ne treba 60 sličica u sekundi, vjerojatno je bolje koristiti HDR.
Ostale mogućnosti
Dinamički raspon može se birati u Elgatovoj aplikaciji Camera Hub, s kojom ste se već upoznali ako ste ikad koristili neku Elgatovu web-kameru, ili barem čitali recenziju o nekoj Elgatovoj web-kameri.
Ta aplikacija s lijeve strane ima opcije za podešavanje, a s desne strane sliku s web-kamere. Slika s web-kamere može se isključiti, tako da Camera Hub zauzima manje prostora na ekranu, a i slika s web-kamere se ni ne vidi ako u trenutku podešavanja web-kamere neka druga aplikacija koristi web-kameru.
Činjenica da istodobno isključivo jedna aplikacija može koristiti web-kameru boljka je Windowsova sustava za korištenje web-kamera, tako da će većini korisnika vjerojatno biti najbolje isključiti videopreview u Camera Hubu, da im on ne "zauzme" web-kameru i kad nisu htjeli, pa da onda web-kameri nema pristup OBS, WhatsApp, Zoom, Skype ili što već koristite.
Jedna stvar koja nas je iritirala kod Camera Huba je ta što se na našem računalu taj program često nije htio učitati iz traya pored sata, nego smo morali izaći iz njega pa ga ponovno pokrenuti – tada je radio.
Pomoću Camera Huba postavke se inače spremaju na samu kameru, kako bi ona imala te iste postavke i nakon ponovnog pokretanja računala, ali i ako je spojite na neko drugo računalo (ili isto računalo, ali pod drugim operacijskim sustavom).
Što sve možete podešavati? Možete digitalno zumirati i rekadrirati, možete isključiti automatski fokus pa točku fokusa ručno odrediti, možete podesiti kontrast, zasićenost i oštrinu, birati način određivanja ekspozicije, odrediti brzinu zatvarača, ISO, odabrati stupanj smanjivanja šuma te odabrati frekvenciju (50 ili 60 Hz) za smanjivanje treperenja kod treperavih izvora svjetla.
Fokus i boje
Za kameru je specificirano da je raspon fokusa od 30 cm do beskonačnosti. No, kada smo stranicu tiskanog izdanja Buga primaknuli na udaljenost od nekih pet centimetara od ove kamere, ona je uspješno fokusirala slova na stranici.
Automatski fokus generalno dobro funkcionira, ali nekad zna biti mušičav. Primjerice, jednom prilikom pod slabim svjetlom uključimo kameru, slika je izvan fokusa, i štogod da radili pred kamerom, ona se ne odlučuje pokušati refokusirati. Tek isključivanjem i ponovnim uključivanjem automatskog fokusa kamera je refokusirala, i otada dalje normalno radila. Također, nekad pri slabom svjetlu zna promašiti fokus kad je "treniramo" (nešto približimo kameri i potom udaljimo). Ako ponovno isključimo pa uključimo autofokus, onda normalno fokusira na nas.
Može se isključiti automatski balans bijele te podesiti temperatura boje između 2.800 i 7.500 K, no podešavanje tinta ponovno je izostalo. Tint je podešavanje boje na relaciji zeleno-magenta, koje može biti bitno kod fluorescentne i LED rasvjete, pogotovo starije, ili kod miješanja svjetla s monitora, pogotovo ako na monitoru ili u Windowsima imate uključenu opciju za smanjivanje plavog svjetla (u Windowsima to je opcija Night light, a slična stvar postiže se korištenjem programa f.lux), jer smanjivanje plavog svjetla (često se to naziva i blue light filter) efektivno čini sliku više žutom, znači slika dobije i više zelene komponente, koja bi se onda mogla kompenzirati dodavanjem magente – kad bi postojala postavka tint, naravno.
Za koga je na kraju onda ta web-kamera? Za one koji žele dobru sliku, a dovoljna im je Full HD razlučivost, pogotovo ako im treba 60 FPS ili često rade pod slabim svjetlom, ili sa svjetlom koje probija kroz prozor (a da ne osvjetljava lice osobe pred kamerom). U to bi vjerojatno spadala većina korisnika, ne nužno samo streamera igara. Jedino ćete si morati nabaviti mikrofon, ako ga već nemate.
Elgato Facecam Neo
- Prilično dobra kvaliteta slike
- Dobro se nosi s vrlo slabom količinom svjetla
- Dobro se nosi s pozadinskim osvjetljenjem (backlightom), uz širok dinamički opseg i HDR
- Postavke se spremaju na samu kameru
- Lako i intuitivno podešavanje pomoću Camera Huba
- Kut objektiva mogao bi biti i nešto širi
- Mušičav autofokus
- Nema mogućnost podešavanja tinta
- Nema mikrofon
- Ponekad smo trebali ponovno pokretati aplikaciju Camera Hub da se učita