Kako pravilno očistiti mehaničku tipkovnicu i produžiti joj vijek trajanja
Naučite kako sigurno ukloniti tipke, očistiti kućište i prekidače te osigurati optimalne performanse i dugovječnost vaše mehaničke tipkovnice

Mehanička tipkovnica nije samo periferija, za mnoge je ona središnji dio radnog ili igraćeg prostora, alat koji nudi neusporediv taktilni osjećaj i bezbrojne mogućnosti prilagodbe. No, svakodnevnom upotrebom, između prekidača neizbježno se nakupljaju prašina, mrvice, dlake i ostale nečistoće. Zanemarivanje čišćenja ne samo da narušava estetiku, već može negativno utjecati na performanse i skratiti životni vijek tipkovnice.
Vrijeme je, stoga, da zasučete rukave i bacite se na temeljito čišćenje koje je jednostavnije nego što mislite.
Priprema za dubinsko čišćenje
Prije nego što uronite u proces, ključna je dobra priprema. Prvi i najvažniji korak jest isključiti tipkovnicu iz računala. Time sprječavate slučajno tipkanje i potencijalna oštećenja. Sljedeći potez, koji će vam kasnije uštedjeti mnogo živaca, jest fotografiranje tipkovnice. Iako mislite da znate raspored napamet, fotografija je sigurna oklada da će se svaka tipka, uključujući one specifične poput Print Screena ili Scroll Locka, vratiti na svoje mjesto.
Za sam proces trebat će vam nekoliko alata. Uređaj za vađenje tipki (keycap puller), koji često dolazi s boljim tipkovnicama, nekoliko krpa od mikrovlakana, mekana četka (poslužit će i čista četkica za zube), posuda za vodu, blagi deterdžent za suđe, štapići za uši i izopropilni alkohol s koncentracijom od 70 posto ili više.
Proces čišćenja korak po korak
Sada kada je sve spremno, slijedi najzabavniji dio. Pomoću alata za vađenje tipki, pažljivo uklonite sve kapice. Uhvatite tipku alatom i povucite ravno prema gore. Budite posebno oprezni s većim tipkama kao što su razmaknica, Shift, Enter i Backspace, jer one često imaju dodatne metalne stabilizatore. Njih je potrebno lagano otkvačiti s jedne pa s druge strane. Sve skinute tipke stavite u cjedilo ili direktno u posudu koju ste pripremili za pranje.
Napunite posudu toplom, nikako kipućom, vodom i dodajte nekoliko kapi deterdženta za suđe. Ubacite tipke i pustite ih da se namaču barem 20-30 minuta, a po potrebi i nekoliko sati. Deterdžent će otopiti masnoću i prljavštinu. Nakon namakanja, dobro ih isperite pod mlazom tople vode. Zatim ih rasporedite po krpi od mikrovlakana da se osuše. Izbjegavajte papirnate ručnike jer mogu ostaviti sitne čestice. Ključno je da tipke budu potpuno suhe prije vraćanja, što može potrajati i nekoliko sati, stoga ih ostavite na zraku dok čistite ostatak tipkovnice.
Dok se tipke suše, posvetite se kućištu. Sada kada su tipke uklonjene, vjerojatno ćete se iznenaditi količinom nakupljene nečistoće. Okrenite tipkovnicu naopako i lagano je protresite kako bi ispala krupnija prljavština. Zatim, koristeći mekanu četku ili bocu komprimiranog zraka, pažljivo očistite prostor oko prekidača. Za tvrdokornu prljavštinu, poput osušenih ostataka pića, upotrijebite štapić za uši lagano navlažen izopropilnim alkoholom. Alkohol brzo isparava i učinkovito uklanja ljepljive mrlje bez opasnosti za elektroniku. Pazite da ne pritišćete prekidače i da tekućina ne curi u njih. Na kraju, cijelo kućište prebrišite suhom krpom od mikrovlakana.
Sastavljanje i redovito održavanje
Kada ste sigurni da su i kućište i svaka pojedinačna tipka potpuno suhi, slijedi najzahvalniji dio – ponovno sastavljanje. Koristeći fotografiju kao vodič, vraćajte tipku po tipku na njezino mjesto. Poravnajte tipku s prekidačem i čvrsto je pritisnite dok ne čujete zadovoljavajući "klik".
Ovaj proces dubinskog čišćenja preporučuje se obaviti svakih nekoliko mjeseci, ovisno o intenzitetu korištenja i okruženju. Za održavanje između dubinskih čišćenja, dovoljno je jednom tjedno prebrisati tipkovnicu krpom i ispuhati prašinu komprimiranim zrakom.