Kako riješiti problem s USB hubom spojenim preko dugačkog produžnog USB kabela
Što je kabel dulji, što su metalni vodiči u njemu tanji i izrađeni od manje kvalitetnih materijala, to će na drugoj kraju kabela biti niži napon, možda i toliko nizak da onemogućava normalno funkcioniranje uređaja

PROBLEM
Želio bih spojiti kompjuter – USB produžni od 5 m – USB hub s 4 ulaza – tipkovnica i miš. Kada sve spojim, ne radi, odnosno kada spojim hub na kabel, ne radi. U Windowsima piše “USB device not recognized”. Kada taj isti hub s mišem i tipkovnicom spojim na kompjuter – radi. Kada hub spojim na monitor koji je povezan USB kabelom s kompjuterom radi, ali onako s početka teksta ne radi. Kada spojim miša ili tipkovnicu na kabel od 5 m, onda radi. U čemu je problem?
ODGOVOR
Trebate paziti na duljinu i kvalitetu kabela – ovisno o USB standardu i kvaliteti kabela, maksimalna duljina ne bi trebala prelaziti 3-5 metara. Što je kabel dulji, što su u njemu žice tanje, to je veća vjerojatnost za pojavu problema, ako ni zbog čega drugog, onda zbog pada napona. No, u vašem je slučaju još jedan faktor u igri. Napisali ste “računalo” pa pretpostavljamo da je u pitanju stolno računalo.
USB sabirnica po standardu dozvoljava napon između 4,4 i 5,25 V za USB 2, odnosno 4,45 i 5,25 V za USB 3. Multimetrom smo, na molex konektoru (jedna pipalica ide na crvenu žicu, druga na crnu), provjerili koliki napon daje napajanje u našem računalu.
Multimetar je pokazao praktički idealnih 5,04 V. Međutim, program HWiNFO64 pokazuje napon od 4,86 V na 5-voltnoj grani, a USB multimetar pokazuje praktičkih jednako: 4,84 volta. Odakle sad taj pad napona od 180 mV? Vjerojatno ga je prouzročila zaštitna Schottky dioda na matičnoj ploči.
Uglavnom, umjesto 5+ volti, završili smo s oko 4,85 volti, a taj napon bi onda još pao na dugačkom kabelu – možda i toliko da uređaji spojeni na njega ne bi normalno funkcionirali. Stoga treba provjeriti i napon na kraju produžnog USB kabela, a ne samo napon na USB portu računala.
Rješenje vašeg problema mogao bi biti USB hub s vanjskim napajanjem, koji će uređajima spojenim na USB hub dati struju dovoljno visokog napona. Ili ako to ne uspije, možda dva kraća kabela, koja biste međusobno spojili preko još jednog USB huba s vlastitim napajanjem.
Obratite pažnju i na jakost struje (ampere) - USB port na računalu trebao bi dati do 500 mA ako se radi o USB 2.0, odnosno do 900 mA ako se radi o USB 3.0. Da ne ispadne da USB hub i na njega spojeni uređaji jednostavno pokušavaju povući prejaku struju.
Kako biste znali kakvo je stvarno stanje s USB sabirnicom, preporučujemo da nabavite USB multimetar (pronaći ćete ih još pod imenom USB tester, USB voltmeter, USB ammeter...), a prije kupnje dobro bilo bi da pogledate naš video o tim korisnim stvarčicama.
Usput rečeno, pogledali smo i koliki napon na USB portu ima jedan Toshibin prijenosnik – zdravih 5,11 volti. Kod prijenosnika je situacija malo drugačija. Naime, oni obično preko vanjskog strujnog adaptera dobiju istosmjernu struju od 19 volti, a ostale napone proizvodi sklopovlje na matičnoj ploči. Sad, ili taj prijenosnik nema zaštitnu diodu, ili su već prilikom dizajniranja matične ploče računali na pad napona prouzročen Schottky diodom pa sklop na matičnoj ploči možebitno proizvodi 5,25 ili 5,3 volta, što u konačnici ispadne 5,11 volti.