Savjeti

Tehnike za savršene noćne fotografije mobitelom

📷 Foto: AI ilustracija
Bug.hr ponedjeljak, 28. srpnja 2025. u 06:30

I mobiteli se danas bez problema mogu nositi s noćnom fotografijom, samo je potrebno pripaziti na nekoliko stvari o kojima ćete više saznati u našem malom vodiču

Kada sunce zađe, a gradska svjetla ožive, mnogi će pospremiti svoj mobitel, čekajući povratak dnevnog svjetla. Ipak, tehnologija kamera u mobitelima napredovala je do točke gdje takav pristup više nije opravdan. Uz nekoliko ključnih tehnika i promjenu načina razmišljanja, vaš mobitel postaje moćan alat za stvaranje prekrasnih noćnih prizora.

Ako niste u potpunosti sigurni kako izvući najviše iz vašeg mobitela pri noćnom fotografiranju, u nastavku donosimo nekoliko savjeta koji će vam pomoći.

Važna je stabilizacija

Prvi i apsolutno najvažniji korak prema oštroj i kvalitetnoj noćnoj fotografiji jest stabilizacija. Budući da je za snimanje u mraku potrebno da leća kamere ostane otvorena dulje vrijeme kako bi prikupila dovoljno svjetla, i najmanji pokret ruke rezultirat će zamućenom i neupotrebljivom fotografijom.

Investicija u mobilni stativ (tripod) stoga je presudna. Ako ga nemate pri ruci, poslužit će bilo koja stabilna površina poput zidića, klupe ili krova automobila. Kako biste eliminirali i vibracije koje nastaju dodirom zaslona, koristite samookidač postavljen na 2, 5 ili 10 sekundi. To daje telefonu dovoljno vremena da se potpuno umiri prije nego što okidač "škljocne".

Noćni ili ručni način?

Moderni pametni telefoni nude dva primarna puta za noćno snimanje: automatski "Noćni način" (Night Mode, Night Sight) i "Pro" ili "Ručni" način rada. Noćni način je čudo računalne fotografije, on u nekoliko sekundi snima niz fotografija s različitim ekspozicijama i spaja ih u jednu, svijetlu i detaljnu sliku s minimalno šuma. Iako su rezultati često impresivni i idealni za brze snimke, ovaj način rada oduzima vam gotovo svu kreativnu kontrolu. Za fotografe koji žele potpunu kontrolu i umjetnički izričaj, Pro način je jedini pravi put. On otključava postavke koje su do jučer bile rezervirane isključivo za DSLR i mirrorless fotoaparate, dajući vam moć da scenu oblikujete prema vlastitoj viziji.

U Pro načinu rada, ključ je u balansiranju triju glavnih postavki. Krenite s ISO vrijednošću. Držite je što je moguće nižom (idealno između 100 i 400) kako biste izbjegli digitalni šum koji uništava detalje. Zatim, podesite brzinu zatvarača (shutter speed). Za statične scene poput arhitekture ili zvjezdanog neba, koristite duge ekspozicije od 15 do 30 sekundi kako biste "upili" svu dostupnu svjetlost. Upravo duge ekspozicije omogućuju kreativne efekte poput hvatanja svjetlosnih tragova automobila. Na kraju, prilagodite balans bijele boje kako biste neutralizirali neprirodne tonove ulične rasvjete, vrijednosti između 3500K i 4500K često daju najprirodniji izgled. Ne zaboravite ručno postaviti fokus, najčešće na beskonačnost (∞), za kristalno oštre pejzaže.

Uređivanje fotografija

Ako ozbiljno namjeravate uređivati svoje fotografije, obavezno snimajte u RAW formatu. Dok su JPEG datoteke komprimirane i obrađene od strane samog mobitela, RAW format je sirova, neobrađena datoteka koja sadrži neusporedivo više podataka o slici. Ta dodatna informacija ključna je kod noćnih scena s velikim kontrastom jer vam omogućuje da u aplikacijama poput Adobe Lightroom ili Snapseeda "izvučete" detalje iz najtamnijih sjena i spasite preeksponirane dijelove bez značajnog gubitka kvalitete. Ako je fotografija unatoč svemu ispala previše zrnata, ne očajavajte. Pretvorite je u crno-bijelu; zrnatost (grain) tada postaje stilski element koji fotografiji daje dramatičan, klasičan filmski izgled.

Važno je i svjetlo

Na kraju, igrajte se svjetlom. Noć nudi jedinstvene izvore svjetlosti koje danju ne možete pronaći. Iskoristite neonske reklame, izloge trgovina ili ulične svjetiljke kako biste stvorili zanimljive kompozicije. Postavite subjekt ispred izvora svjetla kako biste stvorili moćnu siluetu. Izbjegavajte korištenje bljeskalice na telefonu kad god je to moguće jer ona stvara oštro, plosnato svjetlo i grube sjene. Puno bolji efekt postići ćete ako zamolite prijatelja da osvijetli subjekt svjetiljkom svog mobitela, stvarajući tako dubinu i dimenziju.

U svakom slučaju, budite sigurni da noćna fotografija mobitelom više nije kompromis, već uzbudljivo polje za kreativnost. Eksperimentirajte, vježbajte i otkrit ćete potpuno novi svijet koji se budi nakon zalaska sunca.