Venice.ai – chatbot stvoren za kibernetičke napade i hakiranje

Venice.ai je nova platforma za umjetnu inteligenciju koja za razliku od ChatGPT-a i sličnih uklanja većinu ugrađenih zaštitnih mehanizama, omogućujući korisnicima hakiranje i napade na daljinu

Drago Galić petak, 23. svibnja 2025. u 09:20

Ako imate pretičak od 18 dolara mjesečno, možete probati Venice.ai gdje pretplatnici dobivaju pristup sposobnostima chatbota bez cenzure. Kao što znaju oni koji se zanimaju za tematiku, većina popularnih i javno dostupnih LLM modela je cenzurirana u smislu da neće dati upute za radnje koje su očito kršenje zakona (krađa automobila, ubojstvo, pravljenje bombe, trovanje... ideje su neograničene i samo se redaju, ali ih chatboti u korjenu srežu) ili su etički upitne. Naravno, i ovo se može zaobići vještim postavljanjem upita (strukturiranje prompta), ali potreban je korisnički trud. Vernice.ai uklanja taj naporni korak za korisnika i otpočetka pretplatnici dobivaju platformu bez ikakvih ograničenja koja se trudi dati najtočnije odgovore na upite koji se mogu baviti i posve ilegalnim aktivnostima.

Ispostavilo se da je stoga Venice.ai postao omiljeni alat hackera, crackera i svih ostalih nesretnika voljnih da generirju phishing e-mailove i zlonamjerni kod.

Venice.ai koristi modele otvorenog koda bez uobičajene moderacije sadržaja. Usluga se reklamira kao "privatna i bez ograničenja", tvrdeći da ne špijunira korisnike niti cenzurira interakcije (nemaju loše namjere). To postižu pohranjivanjem povijesti razgovora lokalno u korisnikovom pregledniku.

Besplatni plan je ograničen, dok Pro plan košta 18 dolara mjesečno za neograničeno korištenje. Plaćeni paket otključava snažnije UI modele i omogućuje isključivanje preostalih filtera "Sigurnog načina rada".

Na hakerskim forumima, korisnici ga promoviraju kao "privatnu i necenzuriranu UI" idealnu za nezakonite svrhe. Ovo podsjeća na WormGPT i FraudGPT - chatbotove prodavane na "dark webu" kao "ChatGPT bez ograničenja". Za razliku od tih ekskluzivnih alata, Venice.ai je jeftin i javno dostupan.

Istraživači Certoa testirali su Venice.ai i otkrili zavidne mogućnosti. U jednom testu, zatražili su pisanje uvjerljive phishing poruke. Chatbot je u nekoliko sekundi proizveo ispoliran mail oponašajući ton i formatiranje bankovnog upozorenja.

U drugom primjeru kada je zatražen Windows 11 keylogger, Venice.ai je vratio kompletan C# kod i savjetovao kako ga "učiniti neprimjetnijim". Chatbot je također proizveo Python skriptu za ransomware koja šifrira datoteke u direktoriju.

Ni Android mu nije stran – u testiranju je na zahtjev isprogramirao spyware za uređaje s Androidom, iako certovci tvrde da ga je ipak trebalo doraditi.

Očito je da će alati poput Venice.ai povećati volumen i uvjerljivost napada i malwarea. E-mailovi napisani pomoću takvih modela su tečni i prilagođeni, bez uobičajenih znakova upozorenja pa s ovakvim alatima, čak i nevješt kriminalac-početnik može započeti uspješnu karijeru!

Usput, tvorci zlonamjernog koda od ranije koriste i umjetnu inteligenciju za pomoć u kreiranju takvog koda, Venice.ai je prvi servis koji to otvoreno nudi svima, ili što bi rekli piarovci – „demokratizacija“ malwarea!

Sretno nam bilo uz ovakve alate, dostupne baš svima...