Džepni spektroskop uz pomoć mobitela neinvazivno otkriva štetne tvari
Uređaj vezan uz mobitel moguće je nositi u džepu, a njegove mogućnosti otkrivanja štetnih tvari bit će od koristi mnogima na terenu, od običnih šetača ili skupljača biljaka pa do znanstvenika
Mogućnost da se na licu mjesta provjeri sastav neke biološke tvari, otkriju patogeni, otrovne supstance ili opasne kemikalije mogla bi biti nadohvat ruke – samo ako izum sa sveučilišta Texas A&M zaživi u stvarnosti. Naime, tamo je osmišljen novi prijenosni Ramanov spektroskop koji može raditi i na običnom mobitelu.
Ramanova spektroskopija inače je metoda ispitivanja energetskih stanja molekula u otopinama i energije veza u kristalima, temeljena na Ramanovu efektu. Inače se takvi uređaji sastoje od izvora svjetlosti (obično lasera), držača uzorka, optičke rešetke koja služi za odvajanje svjetlosti različitih valnih duljina te detektora i sustava za obradu signala. U novom obliku, Ramanov spektroskop za rad treba tek posebnu leću, diodni laser, malenu optičku rešetku te obični – mobitel. Cijeli takav sustav u praksi stane u džep, a prema najavama njegovih tvoraca poprilično je moćan i svestran.
Identifikacija otrova ili patogena
"Zamislite da možete tijekom šetnje odmah doznati je li neka gljiva ili bobica sigurna za jelo. Ili da možete u bolničkom okruženju identificirati patogene odmah, umjesto da na analizu čekate danima" – tako inovator dr. Peter Rentzepis sa sveučilišta Texas A&M opisuje mogućnosti novog uređaja. On je u stanju samo jednostavnim obasjavanjem predmeta otkriti kemikalije, biološke spojeve ili otrove nevidljive ljudskom oku te ih precizno i identificirati.
Sve što za analizu treba učiniti jest postaviti uređaj s laserskom diodom, mobitel i optičku rešetku u potrebni položaj. Nakon toga laser šalje zraku prema objektu analize, a kad se odbije od rešetke i padne na senzor kamere mobitela, optički "otisak" analizirat će se u samom mobilnom uređaju. Tamo će se spektralne linije usporediti s onima u velikoj bazi podataka, pa će vrlo brzo biti jasno o kakvoj se "skeniranoj" tvari radi.
Izumitelj kaže da je ranije za sličnu analizu bilo potrebno uzeti uzorak tvari, odnijeti ga u laboratorij pa potom čekati na rezultate satima i danima. Ovako, uz pomoć novog spektroskopa i mobitela sve se može obaviti neinvazivno, na terenu, u nekoliko trenutaka. Za sada nije poznato točno u kojoj je fazi razvoja (ili moguće komercijalizacije) ova inovacija.