"Fantastična četvorka": Novi arhitekti kineske globalne tehnološke dominacije
Nova generacija kineskih tehnoloških inovatora - Liang Wenfeng, Wang Xingxing, Zhang Yiming i Wang Tao, nazvana "Fantastična četvorka" mijenja globalnu tehnološku scenu. Njihova samozatajnost, suprotstavlja se zapadnjačkom modelu celebrity-poduzetnika poput Altmana i Zuckerberga.

"Fantastičnu četvorku" čine Liang Wenfeng iz DeepSeeka, Wang Xingxing iz Unitree Roboticsa, Zhang Yiming iz ByteDancea i Wang Tao iz DJI-a. Rođeni 1980-ih tijekom razdoblja kineskih reformi i otvaranja, ovi inovatori odrastali su u periodu ekonomskog rasta i tehnološkog napretka.
Liang Wenfeng, DeepSeek
Liang Wenfeng, osnivač tvrtke DeepSeek, privukao je pažnju AI zajednice razvijajući metode treniranja moćnih modela s manjim brojem Nvidia čipova. Odrastao u Hunan provinciji, Liang je još kao dječak pokazivao izvanredan matematički talent, pobjeđujući na nacionalnim natjecanjima prije nego što je diplomirao računarstvo na prestižnom Tsinghua sveučilištu. Doktorat iz strojnog učenja stekao je na Kineskoj akademiji znanosti. Iako je dobivao primamljive ponude iz Silicijske doline, Liang je svjesno odlučio izgraditi DeepSeek u Kini, naglašavajući potrebu razvoja samostalnih AI kapaciteta unutar kineskog tehnološkog ekosustava. Suradnici ga opisuju kao iznimno fokusiranog, sposobnog raditi na složenim problemima danima uz minimalne pauze.
U slobodno vrijeme Liang igra drevnu igru Go i čita klasičnu kinesku poeziju. Unatoč uspjehu, živi skromno i podučava mlade studente računarstva, posebno one iz ruralnih područja poput njegovog rodnog kraja.
Wang Xingxing, Unitree Robotics
Wang Xingxing osnovao je Unitree Robotics 2016. godine nakon što se zainteresirao za robotiku tijekom studija na Sveučilištu Zhejiang, gdje je stekao diplomu i magisterij iz strojarstva. Rođen 1990. u Hangzhouu, tijekom obrazovanja isticao se na natjecanjima iz robotike. Unitree je pokrenuo vlastitom ušteđevinom, radeći iz skromne radionice gdje je osobno sastavljao prve prototipove. Njegova inženjerska filozofija temelji se na pristupačnosti – dok su konkurenti poput Boston Dynamicsa uglavnom razvijali skupe robote za specifičnu primjenu, Wang je namjerno ciljao na potrošačko i istraživačko tržište s cjenovno dostupnim modelima.
Kao zaljubljenik u prirodu, Wang u dizajn svojih robota ugrađuje iskustva s planinarenja, često testirajući prototipove tijekom izleta u planine. Takav pristup testiranja u stvarnim uvjetima ubrzao je razvoj i pomogao tvrtki da u kratkom vremenu smanji prednost koju su imale etablirane zapadne robotičke tvrtke.
Wangovo prisustvo na važnim državnim događajima, uključujući sastanke s predsjednikom Xi Jinpingom, odražava strateški interes Kine za robotiku kao industriju budućnosti. U slobodnom vremenu, Wang sudjeluje u obrazovnim programima robotike za djecu i vježba tradicionalne kineske borilačke vještine, za koje kaže da su ga naučile disciplini i ustrajnosti ključnima za uspješno poduzetništvo.
Zhang Yiming, ByteDance
Zhang Yiming, rođen 1983. u provinciji Fujian, stvorio je ByteDance, tvrtku iza globalnog fenomena TikTok. Započeo je studij mikroelektronike na Sveučilištu Nankai, ali je kasnije prešao na softversko inženjerstvo, diplomiravši 2005. godine. Ova kombinacija znanja omogućila mu je stvaranje platformi koje uspješno povezuju hardverska ograničenja s korisničkim iskustvom.
Prije osnivanja ByteDancea 2012. godine, Zhang je radio u Microsoftu, pokrenuo portal za nekretnine i bio zaposlen u putničkoj agenciji Kuxun. ByteDance je prvo razvio Toutiao, aplikaciju za preporuku vijesti koja koristi strojno učenje za personalizaciju sadržaja, tehnologiju koja je kasnije postala temelj TikTokovog sustava preporuka. Zhangov pristup vođenju tvrtke odražava njegovu sklonost književnosti – pasionirani je čitatelj istočne i zapadne filozofije, često koristeći te koncepte pri donošenju poslovnih odluka. Ova multikulturalna intelektualna podloga pomogla je ByteDanceu u stvaranju proizvoda s globalnom privlačnošću.
Iako je izgradio jednu od najvrjednijih privatnih tvrtki na svijetu, Zhang održava nizak profil i rijetko daje intervjue. Godine 2021. povukao se s pozicije izvršnog direktora ByteDancea kako bi se posvetio dugoročnoj strategiji i osobnim interesima.
U privatnom životu uživa u povijesnoj književnosti i vježba kaligrafiju. Poznat je po skromnom načinu života i sklonosti dubokumnim razgovorima o tehnološkim trendovima umjesto uobičajenog poslovnog umrežavanja. Zhang podržava obrazovne projekte u ruralnoj Kini, vjerujući da tehnologija treba osnažiti sve društvene slojeve.
Wang Tao, DJI
Wang Tao (Frank Wang) utemeljio je DJI 2006. godine i time transformirao industriju dronova. Rođen 1980. u Hangzhouu, od djetinjstva je bio fasciniran daljinski upravljanim helikopterima, trošeći sav džeparac na dijelove i proučavajući specijalizirane časopise. Nakon što nije uspio upisati najbolja kineska sveučilišta, Wang je studirao elektroničko inženjerstvo na Hongkonškom sveučilištu znanosti i tehnologije. Često je izostajao s predavanja kako bi u svojoj studentskoj sobi radio na dizajnu dronova, što je utjecalo na njegove ocjene, ali je postavilo temelje za DJI. Njegova najveća zasluga bila je prepoznavanje potencijala dronova izvan vojne i industrijske primjene – DJI-jeva serija Phantom praktički je stvorila moderno tržište potrošačkih dronova.
Poznat po zahtjevnom stilu upravljanja, Wang često izravno kritizira inženjere tijekom pregleda proizvoda, ponekad rastavljajući prototipove na licu mjesta kako bi pokazao nedostatke. Ovaj perfekcionizam stvorio je radnu kulturu visokih očekivanja, ali je rezultirao izvanrednim proizvodima.
Unatoč tome što je izgradio globalno uspješnu tehnološku tvrtku s više od 14.000 zaposlenika, Wang je ostao iznimno privatan. U rijetkim osobnim trenucima, bavi se kolekcionarstvom starih fotoaparata i zračnom fotografijom pomoću DJI dronova.
Kineska alternativa modelu poduzetnika
Za razliku od svojih prethodnika poput Jacka Ma ili Pony Ma, koji su odrasli u doba oskudice, "Fantastična četvorka" odrasla je u liberalnijoj i otvorenijoj Kini. Takvo okruženje oblikovalo je njihov način razmišljanja o inovacijama i nastupu na svjetskom tržištu. Iskustvo stečeno na izrazito zahtjevnom kineskom tržištu dalo im je potrebna znanja i vještine za uspješno suočavanje s međunarodnom konkurencijom.
Ono što razlikuje ove lidere u odnosu na njihove vidljivije zapadne kolege jest zajednička osobina održavanja niskog javnog profila. Ovakav pristup vjerojatno je svjesna strategija, utemeljena na iskustvima ranijih tehnoloških poduzetnika koji su privukli pojačani nadzor državnih tijela. Samozatajnost je ujedno duboko ukorijenjena u kineskoj tradiciji i odgoju, gdje se pretjerano isticanje pojedinca često smatra neprimjerenim, a skromnost se cijeni kao vrlina uspješnih ljudi.