Voda, kisik i gorivo iz lunarne prašine, ljudskog daha i sunčeve svjetlosti
Kineski znanstvenici tehnologiju su uspješno testirali u laboratoriju no pitanje je može li biti jednako efikasna u okruženju s ekstremnim temperaturnim promjenama, zračenjem i niskom gravitacijom

Znanstvenici kineskog Sveučilišta u Nanjingu razvili su tehnologiju koja bi ljudima mogla pomoći da prežive na Mjesecu. Njime je naime uspjelo izdvojiti vodu iz lunarnog tla i iskoristiti je za pretvaranje ugljikovog dioksida u kisik i kemikalije za gorivo. Takvo rješenje smanjuje potrebu za svemirskim transportom bitnih resursa poput vode ili goriva od Zemlje do Mjeseca i otvara vrata budućim istraživanja dubokog svemira.
Podatni ilmenit
Voda se izdvaja iz lunarnog tla i koristi za pretvaranje CO2 koji astronauti izdišu u ugljikov monoksid i vodik, koji bi se zatim mogli koristiti za proizvodnju goriva i kisika. Tehnologija je testirana na uzorcima prikupljenim tijekom misije Chang'E, naročito ilmenita, teškog crnog minerala i rezervoara vode u lunarnom tlu.
Unatoč laboratorijskom uspjehu, ekstremno lunarno okruženje - drastične temperaturne fluktuacije, intenzivno zračenje i nisku gravitaciju – zakomplicirat će upotrebu ove tehnologije na Mjesecu. Uz to, lunarno tlo u svom prirodnom okruženju nema ujednačen sastav, a CO2 iz izdisaja astronauta možda neće biti dovoljan kao osnova za svu potrebnu vodu, gorivo i kisik.
Trenutačne katalitičke performanse još uvijek nisu dovoljne za potpunu podršku ljudskom životu izvan Zemlje, kažu istraživači.