Ispisivanje građevina od prirodnih materija i bez cementa, novom metodom 3D "pljuckanja"
Istraživači sveučilišta ETH Zurich razvili su metodu brze gradnje uz pomoć robota, pri čemu od iskopane gline ili zemlje mogu nastati građevine, uz jeftin proces izrade i manji ugljični otisak
Novi korak prema održivoj gradnji načinili su istraživači sa švicarskog instituta ETH Zurich. Oni su razvili inovativnu robotsku tehnologiju koja omogućava gradnju kuća od potpuno prirodnih materijala, gline ili zemlje – bez cementa. Njihov pristup ne samo da koristi jeftin i lako dostupan materijal, već pruža ekološki prihvatljiviju alternativu tradicionalnim metodama građenja.
Stari materijal, nova metoda
Već su poznate prednosti gradnje kuća od prirodnih materijala poput gline. Materijal je široko dostupan, jeftin i održiv. No, dosadašnji načini gradnje tom tehnikom bili su vrlo radno intenzivni, odnosno spori i skupi. Švicarski tim doskočio je tom izazovu razvijanjem "udarnog ispisa" – robotskog postupka koji omogućava brže slaganje materijala na bazi zemlje.
U tom procesu robot nanosi materijal odozgo prema dolje, gradeći zid postupno, "pljuckajući" glinu u manjim paketima. To je osnovna razlika od dosad viđenih metoda 3D ispisa građevina, u kojima se slažu slojevi jedan na drugoga.
Pri svakom takvom "udaru", manji se dijelovi materijala spajaju s onima ispod, uz minimalnu količinu vezivnog materijala. Time se uklanja i potreba za pauzama tijekom kojih bi se materijal trebao stvrdnuti, kao što je slučaj kod tradicionalnog 3D ispisa betona. Za ispis se u ovom slučaju koristi posebna mješavina iskopane zemlje, mulja i gline, koja zadovoljava potrebne zahtjeve za stabilnost i trajnost konstrukcije, bez cementa.
Za sada se ovom metodom mogu ispisivati stupovi i zidovi visine do jednog ili dva kata, dok se istodobno radi na robotiziranoj metodi ugradnje armature, koja bi dala dodatnu čvrstoću ispisanim strukturama. Činjenica da trenutačno ovaj 3D pisač radi na otpadnom građevinskom materijalu (koji čini 75% mješavine za ispis) znači i da se gradnjom na ovaj način značajno smanjuje ugljični otisak pri gradnji.