Meta navodno razvija prepoznavanje lica za pametne naočale
Meta ponovno istražuje tehnologiju prepoznavanja lica za svoje pametne naočale, otvarajući pitanja o privatnosti i etičnosti

Meta je promijenila svoj stav o tehnologiji prepoznavanja lica. Nakon što su je razmatrali, pa ipak odustali za prvu verziju svojih pametnih naočala, tvrtka sada aktivno radi na nosivim uređajima koji bi mogli identificirati lica u blizini.
Kako prenosi portal The Information, Meta je nedavno raspravljala o dodavanju softvera svojim pametnim naočalama koji bi skenirao lica prolaznika i identificirao ljude po imenu. Tvrtka je navodno također razmatrala dodavanje ove tehnologije budućim naglavnicima s umjetnom inteligencijom i ugrađenim kamerama.
Tehnologija prepoznavanja lica bila bi dio Metine značajke interno nazvane "super-sensing". Ova bi se značajka nadovezala na postojeću AI funkciju naočala koja može ostati aktivna samo oko pola sata zbog ograničenja baterije. Međutim, u budućim uređajima, koji se očekuju 2026. godine, mogla bi raditi satima.
The Information navodi da "super-sensing" vjerojatno ne bi bio zadani način rada naočala. Vlasnik naočala morao bi se odlučiti za njegovo korištenje, ali osobe u blizini, odnosno one čija bi se lica skenirala i imenovala, ne bi imale tu mogućnost pristanka.
Situaciju dodatno komplicira činjenica da prolaznici možda neće ni znati da ih se skenira. Trenutne Ray-Ban Meta pametne naočale pale svjetlo tijekom snimanja. To je značajka usmjerena na privatnost, vjerojatno proizašla iz lekcija koje je Big Tech naučio nakon negativnih društvenih reakcija na nekadašnji Google Glass. No, Meta navodno preispituje treba li uopće svjetlo biti aktivno i kada uređaj koristi "super-sensing" način, što je pomalo zabrinjavajuće.