Najprozirniji OLED zaslon propušta 45% svjetlosti
Na njemačkom institutu Fraunhofer razvijen je dosad najbolji prozirni mikrozaslon s OLED tehnologijom, prvi koji je u stanju kroz sebe propustiti gotovo polovicu svjetlosti dok su pikseli ugašeni
Njemački institut Fraunhofer Institute for Photonic Microsystems (IPMS) u Južnoj Koreji je predstavio inovaciju u području razvoja prozirnih OLED zaslona. Njihov mikrozaslon koristi poluprozirnu i fleksibilnu mikroelektroniku kako bi propuštao veliku količinu svjetlosti kroz panel, dok njegovi pikseli nisu u upotrebi. Tako je nastao njihov prvi poluprozirni OLED zaslon s prozirnošću od 20%, a sada je to povećano na čak 45%.
Pametno razmještanje elemenata
Zaslon je zasnovan na klasičnoj OLED tehnologiji organskih LE-dioda na siliciju (CMOS), a kao i svaki zaslon, koristi se elektroničkom matricom zaduženom za kontrolu pojedinog piksela. No metali, aluminij i bakar, od kojih se sastoji ožičenje zaslona, nisu prozirni, niti same OLED komponente mogu biti prozirne (moraju imati reflektivan sloj kako bi usmjerile svjetlost prema korisniku). Iz tog razloga velik dio zaslona ne može biti proziran, pa se njegovi dijelovi moraju prostorno razmjestiti na način da se među njima pojave oveći prazni prostori, koji će propuštati svjetlost.
Upravo to je metoda kojom je načinjen novi, najprozirniji OLED panel na svijetu. Optimiziranjem strukture piksela i stvaranjem prozirnih prostora minimiziranjem ožičenja došlo se do sada prikazanih rezultata. Istraživači su se pritom oslanjali na dvije osnovne metode. Prva od njih bazirala se na stvaranju što većih praznih prostora između pojedinih piksela, a druga na grupiranju tih piksela u klastere.
Svaka od metoda može se iskoristiti za drugu primjenu, a obje rezultiraju relativno naprednim poluprozirnim zaslonima. Takvi se OLED zasloni mogu ugrađivati među slojeve optičkih elemenata, služiti kao prozirni ekrani za proširenu stvarnost (kod naglavnika ili pametnih naočala), pa u konačnici dati korisniku mogućnost da kroz njih gleda stvarni svijet, na što će se nadograditi virtualna slika iz samog zaslona.