Antena za upravljanje snopom omogućuje 6G brzine na 5G opremi
Antena razvijena na Sveučilištu u Birminghamu dopušta brzine veće od onih koje se mogu postići trenutnim 5G tehnologijama
Tehnologija koju su osmislili istraživači Tehničke škole Sveučilišta u Birminghamu pokazala je velika poboljšanja u učinkovitosti prijenosa podataka na frekvencijama u rasponu od milimetarskog valnog spektra, posebno onih identificiranih za 5G i 6G, gdje je visoka učinkovitost trenutno dostupna samo pomoću sporih, mehanički upravljanih antena.
Kompatibilan i učinkovit
Uređaj je potpuno kompatibilan s postojećim 5G specifikacijama koje se trenutno koriste u mobilnim komunikacijskim mrežama i ne zahtijeva složene i neučinkovite mreže za napajanje uobičajenih antenskih sustava. Umjesto toga, on koristi sustav niske složenosti koji poboljšava performanse i jednostavan je za izradu.
Antena za upravljanje snopom razvijena je kao rješenje za fiksne antene baznih stanica koje su smanjeno učinkovite na višim frekvencijama. A to ograničava prijenos na velike udaljenosti.
Šuplji metamaterijal
Otprilike veličine pametnog telefona, ova tehnologija koristi metalni lim s nizom pravilno raspoređenih rupa mikrometarskog promjera. Aktuator kontrolira visinu šupljina unutar metamaterijala i potiče mikrometarske pomake, a prema svom položaju antena kontrolira skretanje snopa radio valova i učinkovito ga koncentrira u visoko usmjereni signal.
Istraživači sad razvijaju i testiraju prototipove na višim frekvencijama i u primjenama koje nadilaze 5G mobilne komunikacije.
Širok raspon primjena
Istraživači su uvjereni da je antena za upravljanje snopom dobra za širok raspon 5G i 6G primjena, kao i za satelite i internet stvari. Trenutni modeli pokazuju da ova tehnologija upravljanja snopom može imati 94 posto učinkovitosti na 300 GHz. Može se prilagoditi i za V2V komunikaciju između vozila, V2I komunikaciju vozila i prometne infrastrukture te radare i satelitsku komunikaciju.
Jednostavnog je dizajna i jeftina za izradu, što ovu tehnologiju čini ključnim faktorom sljedeće generacije automobilske, radarske, svemirske i obrambene industrije.