I „obična“ LG UR91 serija LED televizora dolazi sa zanimljivim mogućnostima
Ako vam novčanik nije za OLED ili QNED serije, LG ima i obične LED modele, pa za ispod 800 eura možete dobiti 65'' televizor s WebOS sučeljem, high-end procesorom i solidnim opcijama

SPECIFIKACIJE – LG 65UR91003LA | |
Ekran | 65 LED/ 4K (3.840x2.160) / 60 Hz |
HDR | Da (HDR 10,HDR 10 Pro, HLG) |
Konektori | 3x HDMI 2.0, 2xUSB |
Mreža | LAN, Wi-Fi (802.11ac), Bluetooth 5.0 |
Procesor | α9 Gen6 AI Processor 4K |
Softver | WebOS 22 |
LG je jedan od najvećih proizvođača panela na svijetu pa njihove OLED zaslone možemo vidjeti kod Philipsa, Panasonica i drugih. Kompanija gura nove tehnologije i uz OLED i mini LED televizore teško se fokusirati na one obične, standardne LED modele koji ciljaju niži i srednji segment tržišta. I u tom razredu LG ima zanimljivih uređaja u ponudi, a serija UR91 je jedan od jačih. Iznad standardnih UHD televizora kojima pripada UR91, LG još ima NanoCell, QNED i OLED modele.
Serija LG UR91 dolazi s dizajnerski modernim tendencijama gdje su rubovi oko ekrana tanki, kao i sami profil televizora. Stalak je smješten centralno i iako ne zauzima previše mjesta, dovoljno je čvrst za stabilno držanje velikog televizora na mjestu. Koliko god vizualno atraktivan bio tanak profil televizora, to nije nužno pozitivno. U ovom slučaju proizvođač je ovakav dizajn djelomično dobio ugrađivanjem rubneLED rasvjete koja ipak po mogućnostima zaostaje s direktno smještenim LED osvjetljenjem.
Kod ove serije radi se o IPS panelu koji ima 60 Hz. Ovaj 8 bitni zaslon ima kontrast od 1000:1, ali ima kvalitetan prikaz boja i kutove gledanja, što je sve standardno za IPS panele. LG UR91 dolazi sa svjetlinom od oko 300 cd/m2 što je vrlo solidna brojka za ovu kategoriju. Podržani su HDR10 i HLG HDR formati. HDR će se prepoznati i reproducirati, no pitanje je koliko se može dobiti bez visoke svjetline i direkt LED rasvjete na 8-bitnom panelu. Uz to, ovaj televizor dolazi s opcijom lokalnog zatamnjenja što bi moglo poboljšati kontrast. Prava snaga ovog modela koji se nalazi niže u LG hijerarhiji krije se u α9 Gen5 AI procesoru koji se može naći i u puno snažnijim modelima. Procesor će omogućiti upscale slike na 4K i pomoći kod procesiranja slike u pokretu.
Kako se radi o 60 Hz ekranu, logično je da niti jedan od tri dostupna HDMI sučelja nije 2.1. Podržan je eARC kako bi se jednostavno mogao povezati sa soundbarom. Sam televizor dolazi sa stereo zvučnicima snage 2x10 W i poboljšanjima za zvuk kao što su AI Sound Pro koji bi trebao proizvesti virtualni surround zvuk, Clear Voice Pro za bolje razumijevanje govora i Dolby Digital. Što se tiče mrežnih mogućnosti, podržan je 802.11ac standard za Wi-Fi i Bluetooth 5.0. Uz castanje s Android telefona, podržan je i Apple AirPlay, a samo pametno sučelje WebOS je jedna od većih prednosti televizora s obzirom da se radi o sučelju s mnoštvom opcija, lakom navigacijom i podržanim svim relevantnim streaming servisima.
Što se tiče podrške za igre, maksimalno ćete na ovom modelu prikazati 60 sličica u sekundi. Osim toga je LG ugradio neke značajke kao što su informativna ploča koja pokazuje broj FPS-a, i omogućuje optimizacije u igranju, prikaz žanra igre i sl. HGiG oznaka donosi optimizaciju igara kroz partnerski odnos LG-a i developera igara koji su prilagodili HDR prikaz igara za ovu seriju. Također, kroz WebOS omogućena je aplikacija Nvidia GeForce Now, pa bi trebalo biti moguće Cloud igranje.
Veliki 65 inčni model ovog televizora moguće je dobiti za ispod 800 eura čime je jasno da ne možete očekivati sve najbolje opcije koje nude puno jači modeli. Ipak, dobit ćete veliki panel sa zanimljivim opcijama, naprednim pametnim sučeljem i atraktivnim dizajnom.