Muška pilula bez hormona ulazi u klinička ispitivanja

Pilula zvana YCT-529 mogla bi drastično promijeniti pristup kontracepciji i muškarcima ponuditi novu, učinkovitu i reverzibilnu opciju kontrole rađanja

Mladen Smrekar srijeda, 2. travnja 2025. u 19:59
Stručnjaci procjenjuju da bi se prva pilula mogla pojaviti u sljedećih pet do deset godina 📷 Freepik
Stručnjaci procjenjuju da bi se prva pilula mogla pojaviti u sljedećih pet do deset godina Freepik

Muškarci su dosad na raspolaganju imali prilično ograničene opcije kontracepcije: kondome ili vazektomiju. No, kondomi nisu uvijek pouzdani, dok je vazektomija često nepovratna. S druge strane, većina ženskih kontracepcijskih metoda temelji se na hormonima koji mogu izazvati ozbiljne nuspojave poput hormonalnog disbalansa, krvnih ugrušaka i migrena. To bi se moglo promijeniti otkako su na Sveučilišta u Minnesoti razvili prvu nehormonsku mušku kontracepcijsku pilulu, nazvanu YCT-529, koja je ušla u klinička ispitivanja na ljudima. Ona bi, kažu, mogla drastično promijeniti pristup kontracepciji i muškarcima ponuditi novu, učinkovitu i reverzibilnu opciju kontrole rađanja.

Kako funkcionira YCT-529?

Za razliku od ženskih kontracepcijskih pilula koje se temelje na hormonima, YCT-529 djeluje tako da blokira receptor retinoične kiseline alfa (RAR-alfa), ključan za proizvodnju sperme. U pretkliničkim ispitivanjima na miševima pilula je pokazala 99 % učinkovitost u sprečavanju trudnoće. Štoviše, plodnost miševa potpuno se oporavila šest tjedana nakon prestanka uzimanja lijeka, što ukazuje na njegovu reverzibilnost i sigurnost.

YCT-529, inovativan je kontraceptiv za oralnu primjenu bez hormona namijenjen muškarcima 📷 bioRender
YCT-529, inovativan je kontraceptiv za oralnu primjenu bez hormona namijenjen muškarcima bioRender

U prvoj fazi kliničkih ispitivanja na ljudima želi se procijeniti sigurnost i podnošljivost lijeka, a ako rezultati budu pozitivni, sljedeće faze ispitivanja usredotočit će se na dugoročnu učinkovitost i potvrdu reverzibilnosti. Iako nema preciznih datuma kada bi pilula mogla postati javno dostupna, stručnjaci procjenjuju da bi se to moglo dogoditi u sljedećih pet do deset godina.

Paralelno s razvojem nehormonskih opcija poput YCT-529, istražuju se i hormonske muške pilule koje kombiniraju progestin i testosteron za suzbijanje proizvodnje sperme. Međutim, ove metode često izazivaju nuspojave poput debljanja, smanjenog libida i promjena raspoloženja, što usporava njihov razvoj.