Posjetili smo prvu zagrebačku baznu stanicu spremnu za 5G

Hrvatski Telekom je već za dolazak 5G tehnologije nadogradio sve bazne stanice u Istri, a danas smo vidjeli kako to izgleda i na prvoj baznoj stanici u Zagrebu

Dragan Petric utorak, 10. srpnja 2018. u 16:45

Početkom 2018. godine Hrvatski Telekom pokrenuo je modernizaciju radijske pristupne mreže. Ta će mreža omogućiti uvođenje 5G tehnologije u trenutku kad se za nju dodijeli potrebni radio-frekvencijski spektar. Projekt obuhvaća modernizaciju infrastrukture, transportnih kapaciteta i same radijske opreme koja je do sada obavljena na području čitave Istra, a od danas je proces započet i u Zagrebu.

Konkretno, prvu baznu stanicu koja je spremna za 5G tehnologiju posjetili smo danas u zapadnom dijelu Zagreba. Ona se bazira na SRAN (Single RAN) konceptu, kojim se osigurava koegzistencija 2G, 3G, 4G i 5G na istoj opremi, što omogućuje trenutno udvostručenje kapaciteta 4G mreže i najnovije funkcionalnosti poput IoT-a. Napravljen je značajan iskorak uvođenjem LTE Advanced PRO inačice 4G-a, koja omogućava postupnu prenamjenu dostupnog spektra za 4G, istovremeno koristeći najsuvremenije 5G algoritme poput 4x4 MIMO, kombiniranja četiri frekvencijska bloka (4x Carrier Aggregation) i najviših modulacijskih shema, osiguravajući propusnosti do 830Mbps, na silaznoj podatkovnoj 4G vezi.

Uz to, nova radijska oprema, koja se dijelom projektira i proizvodi i u ETK,  realizira u tzv. feederless (bez-kabelskom) načinu, kojim se potpuno dokidaju dugačke kabelske trase i njihovi gubici te optički prijenos dovodi do antene, gdje su smještena i radijska pojačala. Na ovaj način nova oprema osigurava bolju 3G i 4G pokrivenost, uz značajno manju potrošnju električne energije. 

"Ovim aktivnostima HT osigurava spremnost 5G nove radijske tehnologije, koja je temelj za sljedeću generaciju komunikacijskih mreža koja podrazumijeva cijeli „eko-sustav“. 5G sustav će transformirati živote ljudi, poslovanje i društvo u cjelini isporukom (mobilnog) širokopojasnog pristupa ekstremnih brzina, robusne povezanosti sa niskom latencijom te umrežavanjem milijuna uređaja u masivni Internet stvari (Massive IoT). Intenzivan rad s kupcima i industrijskim partnerima, regulatornim tijelima te ostalim dionicima potreban je kako bi razvoj standarda bio razvijen u punom opsegu", rečeno nam je danas prilikom obilaska prve "5G ready" bazne stanice...