Propada Lilium, njemački proizvođač električnih letećih taksija
Nakon što nisu od lokalnih vlasti Bavarske uspjeli osigurati jamstvo za zajam vrijedan 50 milijuna eura, njemački startup primoran je proglasiti se insolventnim te pokrenuti postupak stečaja
Lilium je njemački startup osnovan 2015. godine s ciljem proizvodnje letećih taksija. Njihove električne letjelice s mogućnošću vertikalnog polijetanja i slijetanja u testiranju su već pet godina, tijekom ranih faza razvoja prikupili su bili više od 100 milijuna eura investicija, obavili niz pokusnih letova i ugovorili određeni broj poslova. Posljednji u nizu bio je onaj s avioprijevoznikom Saudia Group iz Saudijske Arabije, koji se obvezao kupiti 50 njihovih letjelica, uz mogućnost proširenja ugovora na njih još toliko.
Tvrdo prizemljenje
Međutim, za novu fazu rada Liliumu je bilo potrebno još kapitala, koji su pribavljali pozajmicama, ulaganjima i bespovratnim poticajima diljem svijeta. Od Francuske, Kine, Brazila, Velike Britanije, pa do SAD-a, svugdje su bili u milosti i mogli dobiti određeni iznos – osim kod kuće. U posljednjoj akciji osiguravanja sredstava za rad naumili su bili prikupiti još 100 milijuna eura, za što im je ključno bilo jamstvo Njemačke. Savezni odbor za proračun nije im odobrio jamstvo za takav zajam, pa su se obratili vlastima savezne države Bavarske, u kojoj, u Münchenu, imaju sjedište. Međutim, oni to nisu bili u stanju sami provesti, čime je plan Liliuma propao.
Startup sada obavještava svoje ulagače, primarno one u SAD-u, gdje su im dionice dostupne na burzi NASDAQ, da su primorani pokrenuti postupak stečaja, budući da su postali insolventnima. To znači da će matična tvrtka privremeno prestati s radom i fokusirati se na izvlačenje iz financijskih problema. Uprava ostaje na svojim položajima, ali će kroz stečajni postupak dobiti i vanjskog stečajnog upravitelja, koji će pokušati spasiti poslovanje.
Proces će uključivati i traženje novih ulagača, pa ne znači nužno da će Lilium biti potpuno ugašen. Moguće je, kažu, da će iznaći rješenje te nastaviti s proizvodnjom, iako za takav ishod nema nikakve garancije. "Nadamo se da će Lilium Jet dobiti priliku za novi početak nakon završetka procesa stečaja", poruka je uprave ulagačima, uz napomenu da i dalje snažno vjeruju u to da je elektrificiranje najbolji način za dekarbonizaciju avioindustrije.
Lilium Jet
Liliumov se leteći taksi Lilium Jet izdvaja od konkurentskih rješenja svojom konstrukcijom i pogonom. U kabinu jajastog oblika moguće je smjestiti do pet ljudi i pilota. Za pogon se koristi električnim mlaznim motorima, njih čak 36, koji se nalaze na dva para krila. Motorima se može mijenjati kut, što omogućava vertikalno polijetanje i slijetanje, dok se prilikom pravocrtnog leta postavljaju u vodoravan položaj, pa letjelica leti poput zrakoplova, a ne na principu multikoptera.
Planovi su govorili da će Lilium Jet omogućavati dolet od oko 175 kilometara, letjeti brzinom od oko 250 km/h, a da će prve isporuke kupcima biti obavljene 2026. godine. Prije samo dva tjedna objavili su i posljednji promotivni video, kojim reklamiraju letjelicu u, kako se čini, prilično naprednoj fazi razvoja.