LEGO započinje internu proizvodnju videoigara

U nastojanju da poveže stvarni i digitalni svijet igranja, LEGO je odlučio preuzeti kontrolu nad razvojem vlastitih videoigara

Bug.hr utorak, 11. ožujka 2025. u 18:27
📷 LEGO
LEGO

Danska kompanija poznata po šarenim i skupim kockicama odlučila je osnažiti vlastite digitalne kapacitete ulaganjem u interni razvoj videoigara. Ova strateška odluka donesena je jer tvrtka bilježi izvanredne poslovne rezultate: prihodi su im u 2024. godini porasli za 13 posto i dosegnuli 10,8 milijardi dolara. Nesumnjivo, LEGO ostaje na poziciji lidera na globalnom tržištu igračaka.

Iz vanjskih studija u vlastiti pogon

Do sada se LEGO oslanjao uglavnom na vanjske razvojne studije za kreiranje svojih videoigara, što je polučilo hitove poput serijala LEGO Star Wars i LEGO Batman. No, sada tvrtka želi ulagati u razvoj vlastitih digitalnih kapaciteta kao dio šire strategije povezivanja digitalnog s fizičkim proizvodima.

Eksperiment koji je pokazao potencijal

LEGO je već ranije sudjelovao u razvoju igara kroz Light Brick Studios, koji je prvotno osnovan kao LEGO-ov interni razvojni tim. Ovaj studio postao je 2020. godine nezavisna kompanija, uz financijsku podršku LEGO Ventures fonda. Njihov prvi projekt, igra Builder's Journey, naišla je na odlične kritike na Apple Arcade platformi, čime je dokazano da interno razvijene igre mogu postići značajan uspjeh.

Izvršni direktor Niels Christiansen 📷 LEGO
Izvršni direktor Niels Christiansen LEGO

Iako je Light Brick Studios krenuo svojim putem, LEGO nije odustao od širenja digitalne infrastrukture. Od 2022. godine tvrtka je utrostručila broj softverskih inženjera i aktivno razvija digitalna partnerstva, poput suradnje s Fortniteom koja je privukla više od 87 milijuna igrača. Paralelno s tim, LEGO je lansirao i fizičke setove inspirirane popularnim videoigrama kao što su Super Mario i Sonic the Hedgehog, stvarajući tako most između fizičkog i digitalnog svijeta igre.

Kockice i dalje u fokusu

Izvršni direktor Niels Christiansen u intervjuu Financial Timesu jasno naglašava da, unatoč snažnom fokusu na digitalne kapacitete, LEGO ostaje vjeran svojoj srži - fizičkim igračkama. Ovakav pristup ravnoteže između digitalnog i fizičkog omogućuje LEGO-u da zadrži konkurentsku prednost na tržištu igračaka koje se ubrzano mijenja pod utjecajem novih tehnologija. Christiansen je objasnio kako tvrtka dugoročno planira svoj rast i razvoj te ne podliježe impulzivnim odlukama zbog vanjskih faktora kao što su trgovinske barijere ili privremene promjene na tržištu.

Konkurencija ne miruje

Iako LEGO uvjerljivo prednjači pred klasičnim konkurentima poput Mattela i Hasbra, tržišna utakmica ne jenjava. Mattel je nedavno ušao u direktan sukob s danskim divom pokretanjem brenda Brick Shop, kojim izravno napada LEGO-ovu osnovnu djelatnost. Međutim, zahvaljujući snažnom identitetu brenda te pametnim ulaganjima u digitalizaciju i održivost, LEGO i dalje ima izvrsnu poziciju za daljnji razvoj inovativnih proizvoda i kontinuirani rast, kako u tradicionalnom segmentu fizičkih igračaka, tako i u sve važnijem svijetu digitalnih igara.