Hakirali početnu stranicu Lega i na njoj reklamirali prevarantsku kriptovalutu
Nepoznati su napadači ovoga vikenda nakratko uspjeli preuzeti kontrolu nad internetskom stranicom poznatog proizvođača igračaka pa na nju infiltrirali reklamu za lažni "Lego coin"
Posjetitelji koji su ovoga vikenda došli na početnu stranicu danskog proizvođača igračaka Lego mogli su u određenom razdoblju vidjeti reklamu za "Lego coin", tematsku kriptovalutu navodno povezanu s ekosustavom poznatih kockica. Početna stranica na adresi Lego.com isticala je veliki oglas za novi digitalni token, službenu kriptovalutu Lega, koji se može kupiti i time otključati razne pogodnosti i nagrade. Međutim – sve to bila je dobro osmišljena hakerska kampanja, koja nema veze sa samom kompanijom.
Lego ne lansira kriptovalute
Nekima je to odmah postalo sumnjivo, budući da Lego nije takve poteze povlačio ranije, a posjetitelji su prijavili i da im sama reklama izgleda sumnjivo. Nastala je, očito, korištenjem nekog od AI ilustratora pa grafike nisu baš precizne niti profesionalne, po čemu je Lego svjetski poznat. Vrlo brzo se ispostavilo da je riječ o neželjenom upadu u sustav web stranice, odnosno preuzimanju početne stranice danske kompanije, u pokušaju da se napadači time okoriste. Klikanje na poveznice, naime, vodilo je na jednu sumnjivu stranicu koja promovira kriptovalute.
Iako se napad dogodio u noći po danskom vremenu, kompanija je vrlo brzo reagirala i uspjela vratiti početnu stranicu na stare postavke, uklonivši hakersku prevarantsku reklamu za otprilike 75 minuta. "5. listopada 2024. neovlašteni banner nakratko se pojavio na Lego.com. Brzo je uklonjen i problem je riješen. Nijedan korisnički račun nije ugrožen, a kupci mogu nastaviti s kupnjom kao i obično. Uzrok je utvrđen i provodimo mjere da se to više ne dogodi", poručili su iz danske kompanije.
Kriptovalute su i dalje u središtu brojnih prevarantskih aktivnosti. Samo tijekom protekla tri mjeseca, prema podacima tvrtke za sigurnost blockchaina Scam Sniffer, na ovakav i slične načine prevaranti su se uspjeli ilegalno domoći više od 127 milijuna dolara. Rujan je bio posebno aktivan mjesec, tada je na prevaru od "ulagača" izvučeno oko 46 milijuna dolara.