Silicijska dolina ulazi u utrku za poslove iz vojnog proračuna DOD-a

Formira se konzorcij kompanija iz Silicijske doline kako bi konkurirali za poslove u proračunu američkog ministarstva obrane vrijednog 850 milijardi dolara. Daju prioritet razvoju manjih, jeftinijih i autonomnih oružanih sustava nasuprot onome što godinama skupo proizvode "Beltway banditi"...

Ivan Podnar srijeda, 25. prosinca 2024. u 06:30

U Washingtonu se nekoliko mjeseci prije očekivane Trumpove inauguracije dogodio neobičan prizor - predstavnici tehnoloških kompanija iz Silicijske doline počeli su se otvoreno natjecati za dio proračuna Ministarstva obrane (DOD). Njihov agresivan pristup označio je prekretnicu - nikada prije nisu tako otvoreno pokazivali interes za vojne projekte. No, vrijeme je sazrelo jer američka vojska prolazi kroz značajnu tehnološku modernizaciju.

"Beltway banditi" dominiraju tržištem vojnih ugovora

Izraz "Beltway banditi" dugo se koristi za tvrtke koje prvenstveno pružaju konzultantske usluge američkoj saveznoj vladi, posebice one smještene u blizini washingtonske okružne Capital Beltway autoceste. Danas mnogo bi se moglo promijeniti pojavom nove generacije tehnološki orijentiranih kompanija i startupova koji izazivaju tradicionalne igrače.

Povijesno gledano, veliki obrambeni izvođači poput Lockheed Martina, Raytheona, Northrom Grummana i Boeinga dominirali su tržištem Pentagonovih ugovora. Ove tvrtke, često nazivane "primes" (glavni izvođači), specijalizirale su se za proizvodnju vojnog hardvera velikih razmjera poput brodova, tenkova i zrakoplova. Međutim, obrambena industrija prolazi značajnu transformaciju, pri čemu tehnološke tvrtke iz Silicijske doline sve više teže većem udjelu u američkom obrambenom proračunu od 850 milijardi dolara.

📷 Air Force Staff Sgt. Jerreht Harris
Air Force Staff Sgt. Jerreht Harris

Novi val tehnoloških tvrtki zainteresiran za novce DOD-a

Među novim valom obrambenih tehnoloških tvrtki ističu se Palantir Technologies i Anduril Industries. Palantir, koji je suosnovao Peter Thiel, fokusira se na analitiku podataka i cijena njihovih dionica porasla je za 300% u protekloj godini, dosegnuvši tržišnu kapitalizaciju od 169 milijardi dolara. Anduril, također podržan od strane Thiela, osnovan je 2017. godine i sada vrijedi 14 milijardi dolara. Ove tvrtke predvode razvoj tehnologija vođenih umjetnom inteligencijom za potrebe nacionalne sigurnosti.

Palantir i Anduril navodno pregovaraju o formiranju konzorcija s drugim tehnološkim tvrtkama kako bi zajednički konkurirali za američke vladine ugovore. Ova inicijativa nastoji narušiti tradicionalni oligopol glavnih izvođača i osigurati učinkovitiji način opskrbe vlade najmodernijim obrambenim i vojnim mogućnostima.

Od SpaceX-a, OpenAI-a do Saronica i Scale AI

Očekuje se da će predloženi konzorcij uključivati raznolik raspon tehnoloških divova i startupova. SpaceX Elona Muska, vrijedan 350 milijardi dolara i već značajan igrač u vladinim svemirskim ugovorima, vjerojatno će biti dio ovog saveza. Ostali potencijalni članovi uključuju OpenAI, tvorca ChatGPT-a, koji je nedavno ažurirao svoje uvjete korištenja kako bi dozvolio vojnu primjenu svojih AI alata. Saronic, proizvođač autonomnih brodova, i AI podatkovna tvrtka Scale AI također su navodno u pregovorima o pridruživanju grupi.

Ova suradnja dolazi u vrijeme kada obrambeni tehnološki startupovi privlače rekordne razine financiranja. Ulagači se klade na ove tvrtke kako bi iskoristili povećanu federalnu potrošnju na nacionalnu sigurnost, imigraciju i istraživanje svemira. Trenutačni sukobi u Ukrajini i na Bliskom istoku, zajedno s geopolitičkim napetostima između SAD-a i Kine, pojačali su vladino oslanjanje na napredne AI proizvode za vojne svrhe.

📷 Airman 1st Class Kyrii Richardso
Airman 1st Class Kyrii Richardso

Palantir AI i Anduril već posluju

Neke suradnje između potencijalnih članova konzorcija već su u tijeku. Palantirova AI platforma integrirana je s Andurilovim Lattice softverom. Slično tome, Anduril je surađivao s OpenAI-jem kako bi kombinirao sustave protudronske obrane s naprednim AI modelima za rješavanje zračnih prijetnji.

Ovaj pomak prema obrambenim tehnologijama vođenim umjetnom inteligencijom i usmjerenim na softver označava odmak od tradicionalnog fokusa na rješenja temeljena na hardveru. Obrambena industrija Silicijske doline daje prioritet razvoju manjih, jeftinijih i autonomnih oružanih sustavas.

Kako će odgovoriti tradicionalni obrambeni izvođači?

Pojava ovog tehnološki orijentiranog obrambenog konzorcija signalizira potencijalnu transformaciju u načinu na koji američka vlada nabavlja i implementira obrambene tehnologije. Time se dovodi u pitanje dugogodišnja kritika da je obrambena nabava spora i antikonkurentna, favorizirajući mali broj etabliranih izvođača. Bit će zanimljivo vidjeti kako će tradicionalni obrambeni izvođači, banditi s obilaznice, odgovoriti i prilagoditi se promjenama. Novopridošlima sigurno neće biti lako: "banditi" imaju jedan od najjačih vašingtonskih lobija.