Appleova greška od 5 milijardi dolara: odbijena Muskova ponuda koči internetsku uslugu za iPhone
Apple još od 2015. godine radi na projektu koji bi trebao omogućiti širokopojasni pristup internetu putem satelita, no sukob s Muskovim SpaceX-om, milijarde ulaganja, nesuglasja s partnerima i unutrašnji otpor otežavaju provedbu

Projekt poznat kao Project Eagle započeo je 2015. godine suradnjom s Boeingom s ciljem lansiranja tisuća satelita za internetsku uslugu na iPhone uređajima i u kućanstvima. Apple je 2022. uveo funkciju Emergency SOS via Satellite za iPhone 14 u partnerstvu s Globalstarom, što omogućuje slanje hitnih poruka u područjima bez mobilnog signala. Tvrtka je, međutim, imala veće ambicije koje uključuju pružanje potpunog bežičnog interneta, što je zabrinulo operatere i regulatore zbog mogućih sukoba interesa.
Muskov zahtjev od pet milijardi
Elon Musk, čija tvrtka SpaceX upravlja satelitskom mrežom Starlink, ponudio je Appleu 2022. godine ekskluzivnu suradnju za iPhone 14. Prema izvješću The Informationa, Musk je zatražio 5 milijardi dolara unaprijed i milijardu dolara godišnje nakon 18-mjesečnog razdoblja ekskluzivnosti. Također je zaprijetio da će razviti vlastitu satelitsku funkciju za iPhone ako Apple odbije ponudu. Tim Cook odbio je taj prijedlog i odlučio nastaviti suradnju s Globalstarom, u koji je Apple uložio 1,5 milijardi dolara za proširenje satelitske mreže.
Lobiranje kod FCC-a
Musk je odgovorio lobiranjem kod američkih regulatora, tražeći od Federalne komisije za komunikacije (FCC) da odbije Globalstarov zahtjev za dodatnim spektrom. Tvrdio je da trenutačni spektar nije dovoljno iskorišten, što ne ide u prilog Appleovim planovima.
Muskov utjecaj na FCC, pojačan imenovanjem Brendana Carra za predsjednika komisije, dodatno komplicira situaciju za Apple. Globalstar se nalazi u nezgodnom položaju jer ovisi o SpaceX-u za lansiranje svojih satelita, što Musku daje mogućnost usporavanja ili zaustavljanja njihovih operacija.
Unutrašnje dileme i tehničke prepreke
Unutar Applea također postoji otpor projektu. Mobilni operateri izražavaju zabrinutost da bi satelitski internet ugrozio njihove poslovne modele, dok Appleovi inženjeri upozoravaju na tehničke probleme poput potrebe za većim antenama na uređajima.
Dosadašnja ulaganja od 1,5 milijardi dolara omogućila su funkcije poput Emergency SOS i Roadside Assistance via Satellite, koje su u hitnim situacijama spasile živote.
Apple razmišlja o proširenju usluga na širokopojasni internet, ali financijaši upozoravaju na velika ulaganja, a odvjetnici na regulatorne poteškoće. Kad se k tome dodaju Muskove veze s politikom i tehnički ograničeni spektar za satelitske komunikacije, jasno je da je Appleov plan daleko od realizacije.