Siva zona tehnološkog rata: Kako zabranjeni Nvidia čipovi stižu u Kinu

U sjeni geopolitičkih tenzija između SAD-a i Kine, odvija se fascinantna priča o tehnološkoj utrci i ljudskoj domišljatosti. Unatoč strogim izvoznim ograničenjima, napredni AI čipovi Nvidiije pronalaze put do kineskog tržišta kroz složenu mrežu posrednika, preprodavača i kurira

Ivan Podnar petak, 5. srpnja 2024. u 23:03
Tržište elektronike Huaqiangbei u Shenzhenu u Kini, gdje se nalaze neki od prodavača Nvidijinih čipova koje je pronašao WSJ  📷 Foto: Mx. Granger, CC0, via Wikimedia Commons
Tržište elektronike Huaqiangbei u Shenzhenu u Kini, gdje se nalaze neki od prodavača Nvidijinih čipova koje je pronašao WSJ Foto: Mx. Granger, CC0, via Wikimedia Commons

Istraživanje Wall Street Journala je otkrilo fascinantnu mrežu posrednika, preprodavača i kurira koji, unatoč zabrani, omogućuju protok ovih visokotehnoloških komponenti. Od studenata koji prenose čipove u svojim kovčezima do sofisticiranih online tržišta, ova siva ekonomija pokazuje izvanrednu prilagodljivost i otpornost.

Siva ekonomije

Posebno je zanimljiv slučaj tajanstvenog brokera poznatog kao "Brat Jiang" u Singapuru. Ovaj posrednik, s dugogodišnjim iskustvom u industriji cloud computinga i čipova, koristi svoje kontakte u distribucijskim kanalima i među integratorima sustava u jugoistočnoj Aziji kako bi pomogao kineskim kupcima da dođu do čipova i poslužitelja. Njegova klijentela uključuje AI tvrtke, istraživačke institucije i preprodavače čipova, od kojih su neki u Singapuru, Maleziji, Vijetnamu i Tajvanu kako bi zaobišli američka ograničenja.

Studentski kovčeg pun tehnologije

Ima i drugačijih, manje „profesionalnih“ kanala. Priča počinje naizgled bezazleno, s 26-godišnjim kineskim studentom u Singapuru koji se pakira za put kući. No, uz uobičajene stvari, njegov kovčeg sadrži i šest naprednih Nvidia AI čipova, svaki veličine Nintendo Switch konzole. Ovi čipovi, ključni za razvoj umjetne inteligencije, predmet su strogih američkih izvoznih ograničenja prema Kini. Student, nesvjestan pune vrijednosti pošiljke, za svaki čip dobiva skromnih 100 dolara - tek djelić njihove stvarne vrijednosti na crnom tržištu.

NVIDIA H100 80GB Tensor Core koji se prodaju na Alibabinoj e-trgovini Taobao 📷 Izvor: Taobao website, Screenshot
NVIDIA H100 80GB Tensor Core koji se prodaju na Alibabinoj e-trgovini Taobao Izvor: Taobao website, Screenshot

Raširena mreža distribucije

Istraživanje Wall Street Journala otkrilo je više od 70 distributera koji otvoreno oglašavaju Nvidijine čipove online. Mnogi od njih tvrde da mjesečno raspolažu s desecima visokokvalitetnih Nvidia čipova, prihvaćajući čak i prednarudžbe s obećanjem isporuke u roku od nekoliko tjedana. Iako ove količine nisu dovoljne za zadovoljavanje potreba tehnoloških divova, one su i više nego dovoljne za AI startupove ili istraživačke institucije s umjerenijim zahtjevima. Za Kinu, koja nastoji ostati konkurentna SAD-u u utrci za AI dominacijom, svaki Nvidia čip je od kritične važnosti.

Cijena tehnološke neovisnosti

Prodavači u Kini obično traže 32.400 dolara za high-end Nvidia H100 čip, što je značajna premija u odnosu na uobičajenu cijenu od oko 25.000 dolara. Unatoč visokoj cijeni, potražnja je velika. Neki prodavači nude čak i cijele servere, po cijeni od 300.000 dolara naviše, od kojih svaki sadrži osam high-end Nvidia čipova.

H100 procesori 📷 Izvor: Nvidia
H100 procesori Izvor: Nvidia

Izazovi praćenja i kontrole

Nvidia globalno ne prodaje svoje moćne čipove za podatkovne centre pojedinačno niti ih izravno isporučuje AI klijentima. Umjesto toga, šalje ih trećim stranama poput Dell Technologiesa i Super Micro Computera, koji isporučuju potpuno izgrađene AI poslužitelje ili sustave krajnjim korisnicima. Ovaj složeni lanac opskrbe otežava praćenje krajnjeg odredišta čipova. Nvidia tvrdi da se pridržava američkih izvoznih kontrola i ne prodaje ograničene napredne čipove Kini, radeći prvenstveno s poznatim partnerima kako bi se pridržavala pravila.

Geopolitičke implikacije

Slobodan protok Nvidijinih čipova najviše klase u Kini počeo je presušivati krajem 2022. nakon što je Washington uveo prvu rundu izvoznih ograničenja. Nvidia je ponudila oslabljene verzije za kineske kupce, ali Washington je u listopadu dodatno ograničio pristup i takvim čipovima. Taj potez doveo je do otkazivanja stotina tisuća Nvidijinih narudžbi, vrijednih najmanje 5 milijardi dolara. Neke kineske tvrtke razmatraju privremena rješenja dok lokalni proizvođači čipova poput Huawei Technologiesa ne budu sposobni proizvoditi bolje alternative.