Rijedak uspjeh zapadnog pravosuđa u procesuiranju istočnoeuropskih hakera

Ukrajinski haker Vjačeslav Penčukov zvani "Tank", osuđen je u Nebraski na dvije devetogodišnje zatvorske kazne koje će služiti istovremeno. Uz zatvorsku kaznu, mora platiti preko 73 milijuna dolara i bit će pod nadzorom tri godine nakon izlaska

Ivan Podnar petak, 12. srpnja 2024. u 08:02

Ukrajinski haker Vjačeslav Igorevič Penčukov, poznat kao "Tank", i nekad popularni ukrajinski DJ, koji je više od desetljeća izbjegavao uhićenje, osuđen je na američkom sveznom sudu u gradu Lincolnu, država Nebraska.

Kada su FBI i ukrajinski policajci 2010. godine upali u njegov stan u Donjecku, Penčukov je već nestao. Sreća ga je izdala krajem 2022. godine kada je uhićen u Švicarskoj i izručen SAD-u. To je rijedak slučaj da se jedan haker iz inozemstva, posebice istočne Europe, pojavi pred američkim sudom, jer za mnoge se zna ime, čak i lokacija ali ostaju van dohvata ruke pravde.

Dužan 73 milijuna dolara

Sudac je osudio Penčukova na dvije istovremene kazne od devet godina zatvora nakon što se izjasnio krivim za reketarenje i prijevare putem interneta. Također mu je naloženo da plati više od 73 milijuna dolara i da bude pod trogodišnjim nadzorom nakon izlaska iz zatvora. Iako su obje optužbe nosile maksimalnu kaznu do 20 godina zatvora, priznanje krivnje omogućio mu je blažu kaznu.

Vođa grupe Jabber Zeus

Penčukov je bio vođa hakerske skupine Jabber Zeus, koja je koristila zlonamjerni softver Zeus za krađu bankovnih podataka od 2009. godine na dalje. Ukrali su desetke milijuna dolara malim američkim i europskim tvrtkama. Penčukov je također bio uključen u organiziranje zlonamjernog softvera IcedID, koji je prikupljao financijske podatke žrtava i ubacivao ransomware.

Veze s ukrajinskim vrhom

FBI je identificirao Penčukova analizirajući Jabber chat poruke zaplijenjene s poslužitelja u SAD-u. Operacija Trident Breach 2010. godine rezultirala je uhićenjem više od 50 ljudi diljem svijeta, ali Penčukov je izbjegao uhićenje.

Penčukove političke veze godinama su mu pomagale izbjeći kazneni progon ukrajinskih istražitelja kibernetičkog kriminala. Sin bivšeg ukrajinskog predsjednika Viktora Janukoviča bio je kum Penčukovoj kćeri Miloslavi. Zahvaljujući vezama s obitelji Janukovič, Penčukov je uspio uspostaviti kontakte s ključnim osobama u najvišim slojevima ukrajinske vlasti, uključujući i policiju. Ove veze te popularnost koju je stekao kao ukrajinski DJ pod imenom DJ Slava Rich omogućile su mu dugogodišnju zaštitu od pravosudnog sustava i nesmetano djelovanje u svijetu kriminala, sve do njegovog uhićenja u inozemstvu.