Od "nauči programirati" do "nauči učiti" - nova je stvarnost početnika u tehnološkom sektoru
Godinama je put izgledao kristalno jasan: nauči programirati, marljivo radi i osiguraj dobro plaćen posao u tehnološkom sektoru. Bila je to naizgled neupitna jednadžba - programerske vještine plus predanost jednako karijerni uspjeh. Ovu nekad zlatnu formulu danas osporavaju umjetna inteligencija i promjenjivo tržište rada
Priča Florencija Rendona koju je objavio New York Times utjelovljuje današnju promjenjivu stvarnost. S 36 godina, nakon što je dobio otkaz na trećem građevinskom poslu u tri godine, otac dvoje djece donio je hrabru odluku. "To je bila kap koja je prelila čašu", rekao je Rendon za Times. Gledajući svoju malu djecu u dobi od 4 i 2 godine, zapitao se: "Što ako počnem konačno koristiti mozak?"
Kao vojni veteran, Rendon je vidio priliku u programerskim tečajevima, koristeći svoje vojne beneficije za pokrivanje školarine od 13.000 dolara na Fullstack Academy. Unatoč početnim sumnjama u svoje akademske sposobnosti, ustrajao je kroz intenzivni program, završivši ga iz svojeg doma u Bronxu u kolovozu 2023. No trenutak nije mogao biti gori.
Sve se promijenilo
Između Rendonova upisa i diplomiranja, tehnološka industrija doživjela je tektonske promjene. Oko 135.000 zaposlenika u startupovima i tehnološkim tvrtkama izgubilo je posao, dok su AI alati poput ChatGPT-a počeli preoblikovati programersko okruženje. Rendonovo iskustvo bilo je otrežnjujuće: "Malo sam znao", priznao je Timesu, "da to nije dovoljno za dobivanje posla." Nije dobio ni jedan poziv na razgovor.
Brojke pokazuju ozbiljnu situaciju. Prema podacima CompTIA-e, oglasi za poslove programera pali su za 56% u usporedbi s razdobljem prije pet godina. Za početnike poput Rendona situacija je još teža, s padom početničkih pozicija od 67%.
"Rekao bih da je ovo najgore okruženje za početničke poslove u tehnologiji koje sam vidio u 25 godina", izjavio je Venky Ganesan, partner u Menlo Venturesu, za Times.
Faktor umjetne inteligencije
Pojava AI alata za programiranje temeljito je sve izmijenila. Googleov DeepMind izvijestio je da njegov AI model AlphaCode odgovara "programeru početniku s nekoliko mjeseci do godinu dana obuke". Do svibnja 2023., anketa StackOverflowa otkrila je da 60% od 65.000 programera već koristi AI alate za programiranje.
Međutim, stručnjaci ostaju podijeljeni oko utjecaja AI-ja. Armando Solar-Lezama s MIT-a tvrdi da AI-ju još uvijek nedostaju ključne vještine mlađih programera, posebno u "znanju kako razmišljati o kodu" i otklanjanju grešaka u velikim sustavima. Ipak, povećanje učinkovitosti je neosporno - Googleov CEO Sundar Pichai otkrio je da je više od četvrtine novog koda tvrtke sada generirano pomoću AI-ja, iako ga još uvijek pregledavaju ljudi.
Transformaciju u tehnološkim karijerama
Za Rendona priča se nastavlja. Nakon još jednog kratkog povratka građevini, suočio se s ključnom odlukom: prihvatiti položaj u Graničnoj patroli koji zahtijeva preseljenje ili nastaviti obrazovanje u računalnoj znanosti koristeći veteranske beneficije.
Odabrao je obrazovanje. Sada upisan na fakultetske kolegije, Rendon razmišlja o razlici u odnosu na svoje iskustvo s programerskim tečajem: "Ovo je više općenito gradivo koje otvara mogućnosti za druge stvari."
Njegovo putovanje odražava širu transformaciju u tehnološkim karijerama - gdje uspjeh sve više zahtijeva ne samo programerske vještine već dublje, sveobuhvatnije razumijevanje tehnologije i njezine poslovne primjene. Poruka je jasna: u današnjem tehnološkom krajoliku, mantra se razvila od jednostavnog "nauči programirati" do "nauči učiti" - suptilna, ali ključna promjena koja bi mogla definirati budućnost mnogih tehnoloških karijera.