Hakirana Trumpova kampanja, dokumenti počeli curiti, sumnja se na Iran

Trumpova kampanja potvrdila je hakiranje internih komunikacija nakon što je Politico primio anonimne e-poruke s dokumentima iz Trumpovog stožera. Kampanja je optužila iranske hakere, pozivajući se na Microsoftovo izvješće o iranskim cyber aktivnostima usmjerenim na američke izbore

Ivan Podnar nedjelja, 11. kolovoza 2024. u 03:00

Phishing e-poruka koja je poslana u lipnju ove godine visokom dužnosniku kampanje otključala je vrata u mrežu komunikacija Trumpove kampanje, i dokumenti sada dolaze u medije.

Potvrdili autentičnost dokumenata

Nedavno je online portal Politico počeo dobivati e-poruke s anonimnog računa, od osobe koja se predstavila samo kao "Robert". Među dokumentima koje su primili nalazila se interna komunikacija visokog dužnosnika Trumpove kampanje. U njoj se našao istraživački dosje o Trumpovom kandidatu za potpredsjednika, senatoru JD Vanceu iz Ohija, datiran 23. veljače. Dva izvora upoznata s internim komunikacijama potvrdila su autentičnost dokumenata, opisujući dosje kao preliminarnu verziju Vanceovog sigurnosnog provjeravanja. Tek nakon te objave, javio se glasnogovornik Trumpove kampanje i potvrdio  da su provaljeni.

Što još krije anonimni pošiljatelj?

Istraživački dosje o Vanceu sadržavao je 271 stranicu javno dostupnih informacija o njegovoj prošlosti i izjavama. Neki dijelovi, poput Vanceovih ranijih kritika Trumpa, označeni su kao "Potencijalne ranjivosti". Anonimni pošiljatelj također je dostavio dio istraživačkog dokumenta o senatoru Marcu Rubiju iz Floride, koji je također bio u užem izboru za potpredsjedničku nominaciju.

Pošiljatelj je tvrdio da posjeduje razne dokumente, od Trumpovih pravnih i sudskih spisa do internih rasprava kampanje. Na upit o izvoru dokumenata, odgovorio je sugestijom da se ne ispituje njihovo podrijetlo, tvrdeći da bi bilo kakav odgovor mogao ugroziti njega i pravno ograničiti objavljivanje materijala.

Opseg informacija koje je haker pribavio ostaje nejasan. Međutim, ovaj incident predstavlja značajan sigurnosni proboj za Trumpovu kampanju, otkrivajući ranjivosti u njihovim internim komunikacijskim sustavima i potencijalno ugrožavajući osjetljive strategijske podatke. Ovakvo curenje informacija moglo bi imati ozbiljne implikacije na kampanju, posebno u kontekstu sve intenzivnije predsjedničke utrke.

Slično već viđeno

Ovaj incident podsjeća na hakiranja visokih dužnosnika Demokratske stranke uoči predsjedničkih izbora 2016. godine, što je rezultiralo curenjem neugodnih e-poruka koje su dokumentirale unutarnje funkcioniranje stranke i kampanje Hillary Clinton.

Administracija Biden-Harris komentirala je incident hakiranja Trumpove kampanje. Glasnogovornik Vijeća za nacionalnu sigurnost (NSC) izjavio je da administracija "snažno osuđuje svaku stranu vladu ili entitet koji pokušava utjecati na naš izborni proces ili narušiti povjerenje u naše demokratske institucije". Također je napomenuo da će predmet biti proslijeđen Ministarstvu pravosuđa na daljnju istragu.

Zašto se sumnja na Iran?

Kampanja nije pružila dodatne detalje niti dokaze koji bi povezali curenje dokumenata s iranskim hakerima ili iranskom vladom, ali se poziva na Microsoftovo izvješće koje ukazuje da su iranski hakeri u lipnju ciljali na kampanju neimenovanog američkog predsjedničkog kandidata. Microsoftov Centar za analizu prijetnji (MTAC) izvijestio je da je kampanji poslana ciljana phishing poruka - poruka osmišljena da izgleda vjerodostojno kako bi meta kliknula na zlonamjernu poveznicu.

"Tijekom posljednjih nekoliko mjeseci uočili smo pojavu značajnih utjecajnih aktivnosti iranskih aktera," navodi se u MTAC izvješću. Glasnogovornik Trumpove kampanje Steven Cheung izjavio je da se pokušaj hakiranja u lipnju spomenut u MTAC izvješću "podudara s vremenom Trumpovog odabira kandidata za potpredsjednika”. "Iranci znaju da će predsjednik Trump zaustaviti njihovu vladavinu terora kao što je to učinio u svoja prva četiri mandata u Bijeloj kući," rekao je Cheung.

Istodobno, Politico piše da su dva visoka američka dužnosnika upoznata s obavještajnim podacima izjavila da je Bidenova administracija prikupila informacije iz raznih izvora o prijetnjama iz Teherana povezanim s potencijalnim atentatom na Trumpa. Iran već godinama razmatra plan osvete Trumpu zbog njegovog ubojstva iranskog generala Qassema Soleimanija 2020. godine.