Hrvatska je od danas i službeno pridružena članica CERN-a
Današnjim potpisivanjem sporazuma Hrvatska je postala članica Europske organizacije za nuklearna istraživanja

Nakon što je prvi put krajem prošle godine zadovoljila sve uvjete, Republika Hrvatska postaje članica najvećega znanstvenog laboratorija na svijetu. Tim povodom svečano potpisivanje sporazuma između Republike Hrvatske i Europske organizacije za nuklearna istraživanja (CERN) održano je danas u Tehničkom muzeju u Zagrebu. Sporazum su potpisale ministrica znanosti i obrazovanja Blaženka Divjak i glavna direktorica CERN-a Fabiola Gianotti. Potpisivanju je prisustvovao i predsjednik Vlade Andrej Plenković.
Riječ je o važnom iskoraku za međunarodnu vidljivost hrvatske znanosti jer će se pridruženim članstvom Hrvatske u CERN-u omogućiti ravnopravno sudjelovanje na projektima koje financira CERN, pristup vrhunskoj edukaciji i istraživačkim projektima hrvatskim znanstvenicima te povećana mobilnost znanstvenika, inženjera i ostalih stručnjaka.
Osim ulaska u svjetsku znanstvenu elitu, posebno je važno otvaranje novih poslovnih mogućnosti na europskom tržištu za hrvatske high-tech tvrtke iz područja razvoja novih materijala, razvoja softvera, ali i za one koje razvijaju inovacije u građevinarstvu, elektrotehnici, informatici i zdravstvu. One će moći sudjelovati na godišnjim natječajima vrijednim čak pola milijarde eura, poručili su ovom prigodom iz Ministarstva znanosti i obrazovanja.
"Hrvatski su znanstvenici imali značajan doprinos na velikom broju raznih eksperimenata u CERN-u kroz protekla gotovo četiri desetljeća, a kao pridruženom članu otvaraju se nove prilike za Hrvatsku za znanstvenu suradnju, tehnološki razvoj i obrazovanje", poručila je Fabiola Gianotti.
Prvi doprinos Hrvatska je u CERN-u imala krajem 70-ih godina prošlog stoljeća, kada su znanstvenici iz naše zemlje radili na sudarivaču čestica SPS (Super Proton Synchrotron). 1994. ekipa znanstvenika iz Splita pridružila se eksperimentu CMS, a godinu dana kasnije zagrebački su istraživači počeli suradnju na projektu ALICE.
Prvi ugovor o suradnji između Hrvatske i CERN-a potpisan je 2001. godine, a 2014. Hrvatska je aplicirala za pridruženo članstvo. Od danas će naši znanstvenici imati prilike sudjelovati u radu Vijeća CERN-a, te njegovim odborima za financije i znanstvenu politiku. Hrvatski će građani moći dobiti posao u CERN-u, dok će naše kompanije moći dobivati ugovore s ovom organizacijom i surađivati na njezinim projektima.