Kineski Tencent i CATL dodani na američki popis kompanija koje surađuju s vojskom NR Kine
Popis kompanija, za koje vlasti SAD-a smatraju da usko surađuju s "neprijateljskom" vojskom Kine ažurira se jednom godišnje i trenutačno sadrži 134 organizacije. Najnoviji dodaci su jake tehnološke kompanije
Američko Ministarstvo obrane održava i jednom godišnje ažurira popis kompanija, za koje se smatra da surađuju s kineskom vojskom, a posluju na teritoriju SAD-a. Trenutačno taj popis sadrži 134 kompanije, od kojih su se neke tamo našle očekivano, jer je riječ o organizacijama koje se bave vojnom tehnologijom. No odnedavno je na tom popisu i nekoliko kompanija, čije poslovanje, barem koliko je javnosti poznato, nije povezano s vojnim tehnologijama i aktivnostima.
Moguća najava sankcija?
Pentagon je u najnovijem valu svoju listu proširio s tehnološkim kompanijama kao što su Changxin Memory Technologies, Quectel Wireless, logistička kompanija COSCO Shipping Holdings, proizvođač dronova Autel Robotics, ali i dvije vrlo jake tvrtke. Prva od njih, Tencent Holdings, dolazi iz područja društvenih medija i poznata je kao vlasnik kineske "aplikacije za sve" WeChat. Drugi je Contemporary Amperex Technology Company (CATL), veliki proizvođač naprednih baterija za električna vozila i industriju.
Uključivanje kineskih kompanija na ovaj popis nema izravne posljedice na njihovo poslovanje u SAD-u, ali nerijetko je prvi korak ka nešto oštrijim sankcijama, izrečenima obično uz citiranje nacionalne sigurnosti. Neizravno, poruka koja se šalje uključivanjem kineskih entiteta na ovaj "neprijateljski" popis ima utjecaj na njihovo poslovanje i reputaciju, čak i bez daljnjih ekonomskih sankcija. Primjerice, odmah po objavi vijesti, dionice Tencenta izgubile su na vrijednosti oko 7%, a one CATL-a pale su za 8%.
Na tom Pentagonovom popisu početkom 2021. godine bio je završio i Xiaomi, no oni su naknadno tužbom uspjeli izbrisati svoje ime s liste "vojnih" kompanija.
Iz Tencenta su putem glasnogovornika poručili da je njihovo uključivanje na popis "vojnih" kompanija očigledna pogreška. "Mi nismo vojna tvrtka niti dobavljač. Za razliku od sankcija ili kontrole izvoza, ovaj popis nema utjecaja na naše poslovanje", njihova je prva poruka. Sličnim su se kratkim priopćenjem oglasili i iz CATL-a, navodeći da se "ne bave nikakvim aktivnostima vezanima uz vojsku". Iz kineske su ambasade u SAD-u bili nešto oštriji, pa su pozvali Washington da "ispravi svoje diskriminatorne prakse" te najavili da će nastaviti štititi legitimne interese i prava svojih kompanija.