Kako će Meta pristupiti moderiranju sadržaja na EU i drugim tržištima?

Meta je najavila izmjene pravila moderiranja sadržaja u Sjedinjenim Državama, ali hoće li se, zbog regulatornih zahtjeva, prilagoditi strožim standardima u Europskoj uniji? Europska komisija odlučno je odbacila izjave Zuckerberga, o tome da zakoni Europske unije guše društvene mreže i cenzuriraju sadržaj...

Ivan Podnar četvrtak, 9. siječnja 2025. u 16:19
📷 Ilustracija: Bug.hr, Instagram
Ilustracija: Bug.hr, Instagram

Meta ukida fact-checkere i provjeravanje činjenica, što je izazvalo snažne reakcije javnosti diljem svijeta. U SAD-u, republikanski čelnici podržali su ovu odluku, pri čemu Brendan Carr, potencijalni Trumpov kandidat za predsjednika FCC-a, to smatra pobjedom slobode govora. Mnogi drugi su izrazili zabrinutost zbog povećanog rizika od dezinformacija. Međutim, Metine društvene mreže odavno su prerasle američko tržište i danas ih aktivno koriste milijarde korisnika diljem svijeta. Europa predstavlja jedno od strateški najvažnijih tržišta za Metu, no upravo tu kompanija nakon najnovijih promjena dolazi u probleme.

Zakon o digitalnim uslugama EU-a iz 2022. godine obvezuje društvene mreže na suzbijanje dezinformacija, internetskog uznemiravanja i uplitanja u izbore, uz moguće kazne do 6 posto godišnjeg globalnog prihoda u slučaju nepoštivanja propisa. Kako će se tom zakonu prilagoditi Meta, jer kazne nisu simbolične, ostaje tek za vidjeti.

"Društvene mreže moraju poštivati europske propise"

Europske vlasti ostaju pri svojem stavu o nadzoru sadržaja. Europska mreža za provjeru činjenica (European Fact-Checking Standards Network) protivi se Zuckerbergovu tumačenju fact-checkinga kao cenzure, dok je predsjednik Europske pučke stranke Manfred Weber naglasio da društvene mreže moraju poštivati europske propise bez obzira na pravila u drugim regijama.

Meta će se morati prilagoditi različitim regulatornim okvirima

Očekuje se da će se Metin pristup razlikovati diljem svijeta, pri čemu zemlje poput Australije, Francuske, Brazila i Južne Koreje uvode ili predlažu stroga pravila moderiranja sadržaja. Njemačka provodi posebno rigorozne standarde, zahtijevajući uklanjanje govora mržnje unutar 24 sata. U Indiji, gdje Meta zapošljava višejezične fact-checkere, istraživanja su otkrila nedosljednu primjenu pravila pod utjecajem lokalnih političkih faktora.

Bivša direktorica Facebookove javne politike Katie Harbath napominje da će Meta, iako preferira jedinstvena globalna pravila, morati se prilagoditi različitim regulatornim okvirima.

Europska komisija odbacuje Zuckerbergove tvrdnje o cenzuri

Europska komisija odlučno je odbacila izjave Marka Zuckerberga, o tome da zakoni Europske unije guše društvene mreže i cenzuriraju sadržaj. Glasnogovornik Komisije pojasnio je da propisi EU-a, posebice Akt o digitalnim uslugama (Digital Services Act), od velikih platformi zahtijevaju samo uklanjanje nezakonitog sadržaja koji bi mogao naštetiti djeci ili ugroziti demokratske procese u EU.

"Kategorički odbacujemo bilo kakve tvrdnje o cenzuri," izjavio je glasnogovornik Komisije kao odgovor na Zuckerbergovu izjavu da "Europa ima sve više zakona koji institucionaliziraju cenzuru i otežavaju razvoj inovacija."