Australija planira izgradnju gigantske "zelene" elektrane na površini većoj od Slovenije

Osim proizvodnog kapaciteta iz energije vjetra i sunca od 70 GW, ogromno će postrojenje proizvoditi i ekološki održivi vodik te amonijak te moći zadovoljiti sve potrebe Australije

Sandro Vrbanus petak, 22. studenog 2024. u 18:15

U Australiji se razvija projekt Western Green Energy Hub, jedan od najvećih u industriji obnovljivih izvora energije na svijetu. U projekt je uključena izgradnja velike farme vjetroelektrana, koja bi uključivala oko tri tisuće vjetrenjača, a tu je i niz od oko 35 solarnih farmi, na kojima bi se moglo nalaziti i do 25 milijuna fotonaponskih panela za proizvodnju električne energije.

Elektrana veća od Slovenije

Prijedlog je da se ogromni projekt smjesti na ranije nedodijeljenom nacionalnom zemljištu savezne države Zapadna Australija, na njezinom krajnjem jugoistoku. Projekt bi se mogao protezati na čak 22.690 km2 – što je, za usporedbu, površina otprilike 10% veća od Slovenije. Ukupni kapacitet proizvodnje električne energije mogao bi dosegnuti 70 GW, ovisno o energetskom miksu te konačnoj veličini fotonaponskih i vjetroenergetskih postrojenja.

Lokacija projekta Western Green Energy Hub
Lokacija projekta Western Green Energy Hub

Uz niz vjetroturbina i solarnih farmi bilo bi tu smješteno i postrojenje za proizvodnju zelenog vodika pomoću elektrolize, podatkovni centri kao i električna infrastruktura sa svim potrebnim sustavima za vodeno hlađenje. Ostale komponente projekta uključivat će pogon za proizvodnju zelenog amonijaka, radnička naselja, kao i infrastrukturni koridor do obale. Obalne i priobalne komponente sastoje se, pak, od luke, postrojenja za desalinizaciju, cjevovoda slane vode i cjevovoda za izvoz amonijaka.

Godišnja proizvodnja električne energije iz potpuno obnovljivih izvora u konačnici bi mogla iznositi čak 200 TWh (gotovo pa dovoljno za sve potrebe cijele Australije), uz 4 milijuna tona vodika te 22 milijuna zelenog amonijaka. Ipak, plan je da se velika većina proizvedene električne energije izvozi, jer se u narednim godinama i desetljećima očekuje porast potražnje za energijom iz obnovljivih izvora.

Tlocrt iz projektne dokumentacije 📷 WGEH/EPA of Western Australia
Tlocrt iz projektne dokumentacije WGEH/EPA of Western Australia

Prema prijedlogu, koji je službeno objavila australska Agencija za zaštitu okoliša, dobije li on sva potrebna odobrenja, s izgradnjom bi se moglo početi 2028. godine. Ona će se odvijati u etapama, a do potpunog dovršenja moglo bi proći i 30 godina. Sve bi moglo koštati oko 100 milijardi australskih dolara te postati možda i najveći energetski infrastrukturni projekt na svijetu. Provodit će ga kompanije InterContinental Energy, CWP Global i Mirning Green Energy.